Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

52 derece skolyoz ve % 20 nefes darlığı ile vergi indirimi veya emekli olunabilinirmi

Yanıt
Old 04-10-2011, 00:41   #1
Konuk özcan

Mutlu 52 derece skolyoz ve % 20 nefes darlığı ile vergi indirimi veya emekli olunabilinirmi

slm 52dece skolyoz ve %20 nefes darlığım va bunun la ilgili rapor alıp emekli olabilirmiyim bir buçuk yıl önce d. devlet hastanesine başvurdum rapor için skolyozu ölçebilecek bile doktor yoktu hiç bakmadan ortapedi %2 dahiliye ise testler sonucu %20 verdi ve ben yeterli raporu almadım ben skolyozumun derecesini önceki muayenelerim sonucundan biliyorum 2000 de ameliyat oldum ama çalışma ortamı ağır olduğunda dolayı implat kırıldı ve şu anda öye ilgili sakatlık raporum olmadoğı için işyerinden uygun işte taleb edemiyorum yine ameliyat olsam muhtemelen yine kırılacak o rapora ihtiyacım var ama hastanede doktorlar hastayı analmayı bile denemiyor yaşım 32 rapor alabilirsem 2014 de emekli olabilirim ama bu şartlarda 60 yaşına kadarda çalışa bileceğimi san mıyorum bu raporu alabilirmiyim hakkım varmıdır
saygılar
Old 06-10-2011, 23:06   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Talep ettiğiniz rapor için başvuru yapmanız gerekmektedir.

Kurul halinde konu hakkında karar verilecektir.Rapor sonucu uygun değilse itiraz etme ve yeniden rapor düzenlenmesini isteme hakkınız bulunmaktadır.
Old 06-10-2011, 23:53   #3
Konuk özcan

sn. Av.Habibe YILMAZ KAYAR öncelikle ilgilenip cevap yazdığınız için teşekkür ederim ordada yazdığım gibi ben rapor toplamda %22 aldım ama konu hakında uzman olan doktor olmadığı için doktor ben anlamıyorum demek yerine en alt seviyeden verdi itiraz makamı il sağlık müd. orasıda hakem hastaneye gönderiyo genelde de başka hastanelerde geldiğin hastaneyi geçmek istemiyo ank. sorun çıkar diye benim rahatsızlığımdan dolayı oluşan nefes darlığından %20 aldım ilgili braj ort. ise %2 verdi gerçektende gerekli %40 rapor almaya hakkım olmayabilir ama burda da bir tezat var ben konu hakkında uzman bir tbb. dr. un yorumu olur diye yazmıştım tekrar tşkr.
Old 09-10-2011, 18:05   #4
Dr.DOGRAMACI

Merhaba Sn Konuk,

Skolyoza bağlı 52 derecelik hareket kaybım var demişsiniz. Ben bunu bel bölgesinden kaynaklanan öne eğilme hareketinde (fleksiyon) kısıtlılık olarak anladım. Bununla ilgili olarak ortopedi uzmanının %2lik bir oran verdiğini ayrıca dahiliye uzmanının da nefes darlığına bağlı olarak %20 özür verdiğini belirtmişsiniz.

Öncelikle başka ek bir sorun yoksa 30-60 derece aralığında fleksiyon hareketi kısıtlılığına verilen oran %4tür. Bu kısıtlılık travmaya bağlı ise %8 verilebilir. Bu raporu vermeye yetkili alanlar ise FTR, nöroloji, ortopedi ve romatolojidir. Diğer taraftan nefes darlığı ile ilgili raporları da göğüs hast. veya göğüs cerrahisi uzmanlarının vermesi uygundur.

Yani sizin durumunuzda nefes darlığınız açısından dahiliye uzmanının verdiği rapora itiraz edebilir ve uygun uzman vermediğinden bu raporun iptalini talep edebilirsiniz. Oranlara gelirsek Balthazard formülü ile hesaplama sonucu %23 ve 26 aralığında rapor verilebileceğini düşünüyorum.

Dilerseniz konuyla ilgili olarak aşağıdaki bağlantıları tıklayarak inceleyebilirsiniz.

özürlünün hakları
Skolyoz

Saygılarımla, geçmiş olsun.
Old 10-10-2011, 16:07   #5
Konuk özcan

Mutlu tşkr

sn.Dr.DOGRAMACI verdiğiniz bilgiler anlaşılır ve net konuyu anladım teşekkür ederim
Old 07-02-2013, 20:40   #6
Konuk

Varsayılan skalyoz

selam bende skalyoz var derecesini bilmiyorum 9sene önce 36 aldım busene tekrar girdim heyete 6 verdiler
çabuk yoruluyorum 5saatten vazla ayakda duramıyorum
bel fıtıfımı tetikliyo neyapmalıyım
Old 08-03-2013, 15:51   #7
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Konuk
selam bende skalyoz var derecesini bilmiyorum 9sene önce 36 aldım busene tekrar girdim heyete 6 verdiler
çabuk yoruluyorum 5saatten vazla ayakda duramıyorum
bel fıtıfımı tetikliyo neyapmalıyım
Sayın Konuk, heyet raporu oranlarını bizim belirlememiz mümkün değildir. Heyete girebileceğiniz herhangi bir hastaneye başvurarak oranın çıkarılmasını isteyebilirsiniz.

Bunun dışında Hasta Hakları Destek Merkezi olarak , hasta hakları ihlalleri dışında yardımcı olamayız.

Saygılarımla.
Old 29-10-2014, 09:03   #8
Konuk

Slm bende de S tipi skolyoz var askerden revize oldum 2011 de yüzde 79 derece eğikliğim var simdi kaç bilmiyorum aynı zamanda göğüs kafesimde de eğiklik var sizce ben heyete girsem yüzde kaç derece alabilirim
Old 27-04-2016, 22:58   #9
Konuk

Varsayılan skolyoz

merhaba ben skolyoz hastasıyım 2005 te ameliyat oldum platin taktılar 2 yıl sonra platini cıkardılar önce palatin 20 yasına kadar duracak dediler 20 yasından sonra vücut gelişimini tamamlayınca cıkaracağız dediler 18 yasıma geldiğimde platini cıkardılar omurgamdaki eğrilik ameliyat öncesi gözle görülmeyecek kadar azdı platin cıkarıldıktan sonra bu ilerleme devam etti suan 25 yasındayım eğim gözle görülecek derecede büyüdü öncelikle bu durum tekrr düzeltilebilirmi düzeltilemez ise malulen emekli olabilirmiyim bu halde iş bulma imkanım çok az sağlık raporunu bir hastalığım yok diyerek alıyorum yoksa vermiyorlar bu nekadar doğru kendime zarar verebilirmiyim böyle yaparak çünki çalısmam gerek ama çok fazla ayakta kalamıyorum yada oturamıyorum 2 saatten fazla oturmak yada ayakta durmak aşırı ağrılara neden oluyor omuz bölgemde karıncalanmalar baslıyor ve uyuşuyor eğer tekrar amaliyat olmam gerekirse bu durumlar halen devam edermi askere gidemedim çürük verdiler bu durum malulen emekli olmamamı gerektirmi suan 2025 işgününü doldurdum ne yapmalıyım yardım ederseniz sevinirim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi