Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Erkek arkadaşım ve ben birimizin vefatı halinde karşı tarafa maddi güvence bırakmak istiyoruz

Konuyu Kilitleyin
Old 14-09-2012, 11:49   #1
Konuk

Çözüm Erkek arkadaşım ve ben birimizin vefatı halinde karşı tarafa maddi güvence bırakmak istiyoruz

Merhabalar, erkek arkadaşımla yaklaşık on yıldır birlikte yaşamaktayız. Ben ilk eşimden 15 yıl önce boşandım ve bir oğlum var. Erkek arkadaşımın ise cocuğu yok. Üçümüz birlikte yaşıyoruz ve güzel bir aile hayatımız var. İkimizde evlenmek istemiyoruz çünkü çocuk yapmak gibi bir düşüncemiz olmadığından ve ikimizinde kötü evlilik tecrübeleri olduğundan şu anda evlenmek bize gereksiz gibi geliyor.
Fakat on yıldır birkikte yaşayıp birlikte çalıştığımız için herhangi birimizin vefatı durumunda diğer kişininde maddi olarak sıkıntıya düşmesini de istemiyoruz.
Konu ile ilgili sorularım şöyle:
1:Vasiyet bırakma yolu ile bir tarafın vefatı halinde diğer taraf mal varlıklarından yararlanabilirmi. Bırakılan vasiyete taraflardan birinin mirasçılarının karşı çıkmaması için herhangi birşey yapılabilirmi
2: Erkek arkadaşım oğlumu evlat edinmek istiyor ve oğlum 17 yaşında. Bunun için dava açılabilirmi ve bu durumda oğlumun babası ile muhatap olmamızmı gerekir ( kendisi ile muhatap olmak istemeyiz ) yada oğlum 18 yaşını doldurunca kendi rızası ile bu problemi çözebilirmiyiz
3: Bankada bulunan ortak hesabımız var, taraflardan birinin vefatı halinde hesaptaki paranın paylaşımı nasıl yapılır
4: Eğer başka bir çare bulamazsak sadece maddi olarak maduriyet yaşanmaması adına evlenmeyi düşünüyoruz bu durumda taraflardan birinin vefatı halinde miras paylaşımı nasıl olur.
5: Sizin önerebileceğiniz başka bir yol varmıdır
Cevaplarınıza şimdiden teşekkür ediyorum
Old 16-09-2012, 11:05   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Alıntı:

1:Vasiyet bırakma yolu ile bir tarafın vefatı halinde diğer taraf mal varlıklarından yararlanabilirmi. Bırakılan vasiyete taraflardan birinin mirasçılarının karşı çıkmaması için herhangi birşey yapılabilirmi

Vasiyet ölümden sonraki mal varlığı konusunda yaşarken açıklanan irade beyanıdır.

Hayat arkadaşınızın vefatı durumunda onun mirasçıları kendi saklı paylarına ilişin itirazda bulunabilirler.

Alıntı:
2: Erkek arkadaşım oğlumu evlat edinmek istiyor ve oğlum 17 yaşında. Bunun için dava açılabilirmi ve bu durumda oğlumun babası ile muhatap olmamızmı gerekir ( kendisi ile muhatap olmak istemeyiz ) yada oğlum 18 yaşını doldurunca kendi rızası ile bu problemi çözebilirmiyiz

Hayat arkadaşınız,sizin önceki evliliğinizden olan çocuğunuzu evlat edinirse her birinizin ayrı ayrı vefatı durumunda yasal mirasçı oğlunuz olacaktır.Evlat edinme konusunda 18 yaşın doldurulması kolaylık sağlayacaktır.

Fakat evlat edinme sağ kalan tarafı güvencelememektedir.

Sağ kalanın güvencesi için ayrı işlem yapmak daha uygun.
Örneğin her iki tarafın birbirine intifa hakkı tanıması bir çözüm olabilir.

Alıntı:
3: Bankada bulunan ortak hesabımız var, taraflardan birinin vefatı halinde hesaptaki paranın paylaşımı nasıl yapılır

Resmi evlilik aktı olmadığı için bankadaki para genel kurallara göre hissedarlara ödenecektir.

Alıntı:
4: Eğer başka bir çare bulamazsak sadece maddi olarak maduriyet yaşanmaması adına evlenmeyi düşünüyoruz bu durumda taraflardan birinin vefatı halinde miras paylaşımı nasıl olur.

Evlenmeniz halinde;
Bankadaki para önce için sağ kalan eş mirasçı olacaktır.
Yine evlat edinme gerçekleşmiş ise çocuk da mirasçı olacaktır.

Yine evlilik tarihinden sonraki döne edinilen malların yönetimi konusunda sözleşme yapabilirsiniz.Vefat durumunda da mal rejimi tasfiyesi isteyebilirsiniz.

Durumunuza en uygun çözüm için bir avukattan yüz yüze ve ayrıntılı hukuki danışmanlık almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi