Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

icra dosyasında asil'e yapılan ödeme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-01-2012, 16:06   #1
av.tülayç

Varsayılan icra dosyasında asil'e yapılan ödeme

Merhabalar,

Bir meslektaşın icra dosyalarını takip etmekteyim. Meslektaş ilamda hükmedilen icra vekalet ücretini 2006 yılında takibe koymuş; ancak ilamlı değil ilamsız takip yapmış. o tarihten bu yana dosyada gelişme yoktu, uzun uğraşlar sonucu maaş haczi koydurdum ve para yatmaya başladı. ilk taksidi de gidip çektim. Ancak bir ay sonra dosyaya gidip baktığımda Müvekkilin, yani alacaklı asilin dosyaya yatan parayı gidip çektiğini ve dosyayı infaz ettiğini gördüm. Oysa henüz dosya borcu kapanmamıştı ve dahası takip konusu para, bizim vekalet ücretimizdi.

Benim sorum dosyada vekaletimiz olmasına karşın icra müdürünün asile ödeme yapması doğru mudur? yoksa artık bu mesele müvekkille aramızda çözmemiz gereken bi sorun haline mi gelmiştir

teşekkür ederim.. kolaylıklar..
Old 30-01-2012, 17:47   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av.tülayç
Merhabalar,

Bir meslektaşın icra dosyalarını takip etmekteyim. Meslektaş ilamda hükmedilen icra vekalet ücretini 2006 yılında takibe koymuş; ancak ilamlı değil ilamsız takip yapmış. o tarihten bu yana dosyada gelişme yoktu, uzun uğraşlar sonucu maaş haczi koydurdum ve para yatmaya başladı. ilk taksidi de gidip çektim. Ancak bir ay sonra dosyaya gidip baktığımda Müvekkilin, yani alacaklı asilin dosyaya yatan parayı gidip çektiğini ve dosyayı infaz ettiğini gördüm. Oysa henüz dosya borcu kapanmamıştı ve dahası takip konusu para, bizim vekalet ücretimizdi.

Benim sorum dosyada vekaletimiz olmasına karşın icra müdürünün asile ödeme yapması doğru mudur? yoksa artık bu mesele müvekkille aramızda çözmemiz gereken bi sorun haline mi gelmiştir

teşekkür ederim.. kolaylıklar..

Avukatlık ücreti yine müvekkil adına talep edildiğinden, icra müdürünün asile ödeme yapmama olanağı yoktur. Avukatlık Kanunu 164/son'a göre iç ilişkide bu ücret avukata ait olduğundan, müvekkilden talep edebilirsiniz.
Old 31-01-2012, 16:38   #4
solasan

her ne kadar vekalet ücreti olsa da bu vekalet ücreti avukat lehine değil avukatın temsil ettiği tarafa verilir. Bundandır ki avukat vekalet ücretini bile müvekkili adına icraya koyar. Dolaysıyla müvekkil adına hareket edip icradan avukat para çekebiliyorsa. Asıl olan yani dosyaya göre alacaklı olan kişi her zaman işlem yapabilir para çekebilir. Zira vekalet ücreti kararlarda da yazıldığı üzere avukat lehine değil avukatın temsil ettiği taraf lehine verilir..
Old 01-02-2012, 16:04   #5
GÜLSÜM ÖNAL

Vekalet ilşkisinin kurulması ile birlikte asilin kendi hakları üzerindeki tasarruf hakkı ortadan kalmaz. Asil de işlemlere devam edebilir. Hatta avukatına bu konuda bilgi vermek yükümlülüğü bile yoktur. Bizler böyle durumlarda görevimizin sınırlarının daraltıldığını düşünsek de maalesef gerçek bu dur...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi