Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çek Yaprak Bedeli

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-01-2011, 00:54   #1
emran

Varsayılan Çek Yaprak Bedeli

Merhaba arkadaşlar, elimde bir bankaya ait iki çek bulunmaktadır. Ancak bu çekler başka bir bankaya götürülüp karşılıksız olduklarına dair kaşelenmişlerdir. Şimdi bu çekleri ait oldukları bankaya götürüp çek yaprak bedellerini istedik. Ancak, banka söz konusu çekler başka bir bankada kaşelendiği için çek yaprak bedelini ödeyemeceğini söyledi. Bankanın böyle bir yetkisi var mıdır?
Old 06-01-2011, 03:18   #2
Av.Ömer Faruk

Bankanın kesinlike böyle bir yetkisi yok çek hangi bankanınsa o bankanın dilediğiniz şubesine müracaat ederek çek teminat bedellerini talep edebilirsiniz.Tavsiyem dilekçe ile müracaat edin.dilekçenizin banka tarafından teslim alındığına dair dilekçenize imzalarını alın ve dilekçenizin bu nüshasını geri alın.Dilekçenizde Ödeme yapmaları için ve cevap vermeleri için süre verin mesela 3 gün ya da 7 gün gibi.Bu süre sonunda çek teminat bedelini takip dayanağı yaparak banka aleyhine ilamsız icra takibi başlatın.Dilekçede verdiğiniz ödeme ve cevap süresinin sonunda temerrüde düşmüş olacaklarından icra takibine itiraz da etseler itirazın iptali davası açıp kazanabilirsiniz bu suretle çek teminat bedelini tahsil edebilirsiniz.aklıma gelenler bunlar.saygılarımla...
Old 06-01-2011, 11:23   #3
Av.Nur Hayat BURAN

Bence çek hangi bankaya ibraz edildi ise, ibrazı anında karşılığının çıkmadığının anlaşılması durumunda o bankadan derhal yaprak başına ödenmesi gereken rakam istenilmelidir. Sonradan talep halinde bankalar hep problem çıkartmaktadır.
Old 06-01-2011, 11:35   #4
turanuzun

Tamamen hukuksal dayanaktan yoksun bir cevap vermiş banka. Ben defalarca farklı subelerinden çek bedellerini aldım. Meslektaşımz Ömer Bey'in de söylediği gibi yazılı bir başvuru yapın. Eğer reddedilirse ceremesini de banka çeker.
Şimdi ben Ankaradan aldığım bir çekin yaprağını teslim etmek için Ankara'ya mı gidicem. Ya da çeki aldığım banka şubesi iş yoğunluğunun az olmasından dolayı kapanmış ise o çek yapraklarını başka bir şubesine ibraz ederek bedelini alamaycak mıyım? Benim yazılı başvurum ile karşılığını almıştım. Şimdiden kolay gelesin.
Old 06-01-2011, 15:42   #5
emran

Sayın meslektaşlarım eklemem gereken başka bir hususu daha arzedeyim. Şimdi bu çekler ait oldukları bankanın bir diğer şubesine değilde başka bir bankaya ibraz edilerek karşılıksızdır kaşesi vurdurulmuş. Banka bunu da gerekçe gösteriyor. Yani benim bankamın çekini bana getirip kaşeletmen gerekiyor diyor. Başka bir bankaya gidersen ben sana ödemem diyor.
Old 06-01-2011, 15:49   #6
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan emran
Sayın meslektaşlarım eklemem gereken başka bir hususu daha arzedeyim. Şimdi bu çekler ait oldukları bankanın bir diğer şubesine değilde başka bir bankaya ibraz edilerek karşılıksızdır kaşesi vurdurulmuş. Banka bunu da gerekçe gösteriyor. Yani benim bankamın çekini bana getirip kaşeletmen gerekiyor diyor. Başka bir bankaya gidersen ben sana ödemem diyor.

Sayın emran,
İnceleyiniz:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=52775

Saygılar...
Old 06-01-2011, 22:42   #7
emran

Sayın Öksüz, vermiş olduğunuz kaynak çok yardımcı oldu, teşekkürler.
Old 07-01-2011, 13:01   #8
av.aybeg

arkadaslar ben bu konuya bır başka soru eklemek istiyorum.ciranta bankanın ödemekle yüklü olduğu miktarı talep edebilir mi? Kendisi bankada yazdırmamış,çek ödenmediğinden yazdıran tarafından iade edilmiştir.
Old 07-01-2011, 14:16   #9
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan av.aybeg
arkadaslar ben bu konuya bır başka soru eklemek istiyorum.ciranta bankanın ödemekle yüklü olduğu miktarı talep edebilir mi? Kendisi bankada yazdırmamış,çek ödenmediğinden yazdıran tarafından iade edilmiştir.

Sayın av.aybeg,

İnceleyiniz:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=54849

Saygılar...
Old 27-01-2011, 23:19   #10
emran

Varsayılan Çek Teminat Bedeli

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Faruk
Bankanın kesinlike böyle bir yetkisi yok çek hangi bankanınsa o bankanın dilediğiniz şubesine müracaat ederek çek teminat bedellerini talep edebilirsiniz.Tavsiyem dilekçe ile müracaat edin.dilekçenizin banka tarafından teslim alındığına dair dilekçenize imzalarını alın ve dilekçenizin bu nüshasını geri alın.Dilekçenizde Ödeme yapmaları için ve cevap vermeleri için süre verin mesela 3 gün ya da 7 gün gibi.Bu süre sonunda çek teminat bedelini takip dayanağı yaparak banka aleyhine ilamsız icra takibi başlatın.Dilekçede verdiğiniz ödeme ve cevap süresinin sonunda temerrüde düşmüş olacaklarından icra takibine itiraz da etseler itirazın iptali davası açıp kazanabilirsiniz bu suretle çek teminat bedelini tahsil edebilirsiniz.aklıma gelenler bunlar.saygılarımla...
Sayın Ömer Faruk, ben bankaya müracaat ettim, dilekçenin nüshasını aldım, banka bana cevap verdi. Verdiği cevapta çeklerin eski koçanlar olduğu için eski çek yasasına tabi olduğu, bu nedenle de teminat bedelini ödeyemeyecekleri oldu. Keşide tarihi değil yani çek koçanının eski tarihli olması asıl gerekeçeleri. Banka böyle bir gerekçe sunabilir mi?
Old 27-01-2011, 23:50   #11
emran

Varsayılan Çek Teminat Bedeli ile İlgili yeni çek yasasından sonra verilen yargıtay kararları

Sayın meslektaşlarım elinde 5941 sayılı yeni çek yasasından sonra verilen çek teminat bedeli ile ilgili yargıtay kararları var mı? Elinde karar olan arkadaşlar paylaşırlarsa çok sevinirim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi