Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanmadan sonra tazminat davası

Yanıt
Old 11-06-2018, 12:31   #1
Av.mehmet.av

Acil Boşanmadan sonra tazminat davası

Merhaba;
1- Karşılıklı olarak açılmış olan boşanma davasında mahkeme her iki boşanma davasını da kabul etti.
2- Gerekçeli kararda karşı taraf daha ağır kusurlu bulundu ve dava kesinleşti.
3- Maddi ve manevi tazminat davası açacağız.

Soru:
1- Açacağımız davada müvekkil aleyhine vekalet ücretine hükmedilmemesi veya en az miktarda hükmedilmesi için talep edeceğim miktar konusunda emin değilim. Taraflar yaklaşık 10 yıl evli kalmışlar. Karşı tarafın ekonomik durumu muhtemelen Türkiye ortalamasında. Ne kadar maddi ve manevi tazminat talep etmeliyim sizce. Örnek dosyası olan meslektaşların da görüşlerini rica ederim.
2- Açacağımız tazminat davası esasen boşanma davasına bağlı olduğu için ayrıca tanık vs delillerine gerek kalmayıp sadece boşanma dava dosyası incelemesi ile karar verileceğini düşünüyorum. Sizin fikriniz nedir?
Old 11-06-2018, 23:41   #2
AHMET01

Sayın Meslektaşım,

Öncelikle keşke esas dava ile beraber maddi ve manevi tazminat talebinde bulunsaydınız. O zaman dava değeri üzerinden harç ödemezdiniz ve nispi vekalet ücreti de sözkonusu olmazdı. İstediğiniz miktarı da talep ederdiniz. Fakat bu aşamada 15000 TL manevi ve 25000 TL civarında da maddi tazminat talebi sanki uygun gibi. Fakat karşı tarafın ekonomik durumu çok iyi ise tabiki ona göre limitleri arttırabilirsiniz. karşı tarafın ekonomik durumu ve oluşan mağduriyet hakkında yine tanık dinletebilirsiniz diye düşünüyorum. Ben de 6 yıla yakındır boşanma davalarıyla uğraşıyorum fakat bu tazminatları hep esas dava içerisinde istedim. Siz ayrı olarak açacağınıza göre tabiki kusurun yanısıra ekonomik durum da dikkata alınmaktadır. Onun için siz yine tanıklarınızı hazırlayın ve mahkemeye sunun. Dinlemezse dinlemesin. Fakat ben dinleyeceğini düşünüyorum. Davanızı da 1 yıl içerisinde mutlaka açın. Kolay gelsin.
Old 13-06-2018, 15:16   #3
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan AHMET01
Sayın Meslektaşım,

Öncelikle keşke esas dava ile beraber maddi ve manevi tazminat talebinde bulunsaydınız. O zaman dava değeri üzerinden harç ödemezdiniz ve nispi vekalet ücreti de sözkonusu olmazdı. İstediğiniz miktarı da talep ederdiniz. Fakat bu aşamada 15000 TL manevi ve 25000 TL civarında da maddi tazminat talebi sanki uygun gibi. Fakat karşı tarafın ekonomik durumu çok iyi ise tabiki ona göre limitleri arttırabilirsiniz. karşı tarafın ekonomik durumu ve oluşan mağduriyet hakkında yine tanık dinletebilirsiniz diye düşünüyorum. Ben de 6 yıla yakındır boşanma davalarıyla uğraşıyorum fakat bu tazminatları hep esas dava içerisinde istedim. Siz ayrı olarak açacağınıza göre tabiki kusurun yanısıra ekonomik durum da dikkata alınmaktadır. Onun için siz yine tanıklarınızı hazırlayın ve mahkemeye sunun. Dinlemezse dinlemesin. Fakat ben dinleyeceğini düşünüyorum. Davanızı da 1 yıl içerisinde mutlaka açın. Kolay gelsin.
Üstadım teşekkür ederim.
Esasen ben de hep boşanma davası ile beraber isterim tazminatı da. Ancak boşanma davasını müvekkilin kendisi açmış. Dosya bana daha sonra geldi. Harçsız talep süresini de kaçırdığım için olmadı maalesef.
Tanık dinleme konusunda ben de size katılıyorum. Tanık istersek dinletiriz. Ancak ben tanık deliline başvurmadan direk boşanma dosyası üzerinden karar verir mi acaba onu düşünmekteyim.
Old 14-06-2018, 21:17   #4
AHMET01

Tabiki tanık deliline dayanmazsanız hakim mevcut karara, beyan ve taleplerinize göre karar verecektir.Bunun için bir engel yoktur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi