Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Konusunda Hak talebi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-05-2016, 16:19   #1
Konuk

Soru Boşanma Konusunda Hak talebi

Öncelikle site kurucularına ve gönüllü olarak sorulan sorulara yanıt veren tüm hukukçulara teşekkürlerimi sunuyorum. Yardımcı olacağınızı ümit ederek sizlere bir konu hakkında danışmak istiyorum. Teyzem iki yıl önce bir evlilik yaptı ancak fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalması nedeniyle yaklaşık iki hafta önce boşanma kararı aldı fakat eşi, teyzeme ait olan takıları zor kullanarak kendisinden alması ile birlikte, teyzemin herhangi bir maddi güvencesi bulunmadığından dolayı boşanma sonucunda zor durumda kalması gerçekleşmesi kuvvetli bir ihtimaldir. Teyzem kendisinden alınan altınlar veya yaşamış olduğu fiziksel ve psikolojik şiddet nedeniyle hak talebinde bulunma hakkına sahip midir ?
Vereceğiniz cevaplar benim için çok önemli, geri dönüş yaparsanız çok sevinirim.
Old 12-05-2016, 18:08   #2
Av. Oktay Durmaz

Sayın Katılımcı,

1- Boşanma kararının içeriği hakkında bir açıklama yapmamışsınız.

Boşanma davası sırasında nafaka, maddi ve manevi tazminat talepleri hiç tartışılmamış ise açık bir feragat yoksa boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren en fazla bir yıllık süre içerisinde dava açılabilir.

2- İade edilmek üzere eşe verilen takıların iadesi için boşanma davası olup olmaması önemli değildir. Evlilik sürerken de sona erdikten sonrada takıların iadesi davası açabilir.

Doğrudan bir avukattan yardım almanızı yararınıza olacaktır
Old 13-05-2016, 17:22   #3
Av.merveozcan

Sayın Katılımcı,

Yaşanılan olayın ceza hukuku ve aile hukuku olmak üzere iki farklı boyutu bulunmaktadır.

İlk olarak ceza hukuku yönünden olaya bakmak gerekirse 'zor kullanarak takıları' alınması Yağma Suçu bakımından değerlendirmeye alınabilir. Savcılığa suç duyrusunda bulunmanızı tavsiye ederim.

Aile hukuku boyutuna gelirsek, teyzenizin hem fiziksel hem de duygusal şiddete maruz kalması boşanma sebebidir. Ayrıca manevi tazminat hakkınızın da bulunduğunu belirtmek gerekir.

Şartlar gerçekleşmiş ise maddi tazminat, nafaka istemleriniz de değerlendirilir. Ancak tüm bu süreçte hak kaybına uğramamak adına bir avukattan yardım almanızda fayda olacaktır.

Av. Merve ÖZCAN
http://ozcanhukukburosu.net/
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi