Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kısmi Kıdem Tazminatı davası-6100'e göre Islaha itiraz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-01-2012, 09:32   #1
hakkaniyet_

Varsayılan Kısmi Kıdem Tazminatı davası-6100'e göre Islaha itiraz

1 ekim 2011'den önce açılmış (fazlaya ilişkin haklarını saklı tutarak) kıdem tazminatı istemiyle açılan kısmi davada, davalı vekili konumundayım. Davanın 2.oturumu gerçekleşti.Son duruşmada bilirkişi raporunun dosyaya eklenmesi üzerine ve davacının ıslah dilekçesi sunmak istemsi üzerine, hakim harcı tamamlatmak ve ıslah dilekçesini sunmak üzere 2 haftalık kesin mehil verdi. Ancak ben bu ıslah dilekçesine itiraz etmek istiyorum. Zira dava kısmi dava,kıdem tazminatı ise önceden belirlenebilir hesaplanabilir bir tutar.6100 maddeleri gereğince
- 448. madde" Bu Kanun hükümleri, tamamlanmış işlemleri etkilememek kaydıyla derhâl uygulanır." hükmü gereğince ve,
- 109. madde 2. fıkrasında "Talep konusunun miktarı, taraflar arasında tartışmasız veya açıkça belirli ise kısmi dava açılamaz." hükümleri gereğince; kıdem tazminatının miktarınını önceden hesaplanabilirliğinden hareketle ıslah dilekçesine itiraz etmek istiyorum.Sayın meslektaşlarım,sizce itirazım yerinde midir?
Old 31-01-2012, 14:58   #2
av.knel

Alıntı:
Yazan hakkaniyet_
1 ekim 2011'den önce açılmış (fazlaya ilişkin haklarını saklı tutarak) kıdem tazminatı istemiyle açılan kısmi davada,

Bütün cevapları aslında kendiniz vermişsiniz. 448. madde" Bu Kanun hükümleri, tamamlanmış işlemleri etkilememek kaydıyla derhâl uygulanır." Tamamlanmış ve 1 Ekimde önce açılmış bir davada davacının davasını nasıl yeni HMK'ya uydurmasını bekliyorsunuz. Davacının davasını ıslah etmesi kanunlara uygundur. Uygulamada hepimiz 1 Ekimden önceki dosyalar için ıslah yapıyoruz. Aksi düşünülseydi tüm davalarımız boşa giderdi.

1 Ekimden önce davacı olduğunuz dosya yok mu hiç?
Old 31-01-2012, 15:59   #4
Av. Görkem Gökçen

HMK sempozyumlarında hocalar kıdem ve ihbar tazminatları belirli alacak değil kısmi açılabilir dedi. Bilginiz olsun diye paylaşayım dedim... Yargıtay da bu görüşte...
Old 31-01-2012, 16:13   #5
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan hakkaniyet_
1 ekim 2011'den önce açılmış (fazlaya ilişkin haklarını saklı tutarak) kıdem tazminatı istemiyle açılan kısmi davada, davalı vekili konumundayım. Davanın 2.oturumu gerçekleşti.Son duruşmada bilirkişi raporunun dosyaya eklenmesi üzerine ve davacının ıslah dilekçesi sunmak istemsi üzerine, hakim harcı tamamlatmak ve ıslah dilekçesini sunmak üzere 2 haftalık kesin mehil verdi. Ancak ben bu ıslah dilekçesine itiraz etmek istiyorum. Zira dava kısmi dava,kıdem tazminatı ise önceden belirlenebilir hesaplanabilir bir tutar.6100 maddeleri gereğince
- 448. madde" Bu Kanun hükümleri, tamamlanmış işlemleri etkilememek kaydıyla derhâl uygulanır." hükmü gereğince ve,
- 109. madde 2. fıkrasında "Talep konusunun miktarı, taraflar arasında tartışmasız veya açıkça belirli ise kısmi dava açılamaz." hükümleri gereğince; kıdem tazminatının miktarınını önceden hesaplanabilirliğinden hareketle ıslah dilekçesine itiraz etmek istiyorum.Sayın meslektaşlarım,sizce itirazım yerinde midir?

Norm gereği bu ıslah olmayıp talebin artırımıdır ve yasaya uygundur. HMK 107/2

" Karşı tarafın verdiği bilgi veya tahkikat sonucu alacağın miktarı veya değerinin tam ve kesin olarak belirlenebilmesinin mümkün olduğu anda davacı, iddianın genişletilmesi yasağına tabi olmaksızın davanın başında belirtmiş olduğu talebini artırabilir "
Old 31-01-2012, 17:09   #6
meltem2007

Alıntı:
Yazan Av. Görkem Gökçen
HMK sempozyumlarında hocalar kıdem ve ihbar tazminatları belirli alacak değil kısmi açılabilir dedi. Bilginiz olsun diye paylaşayım dedim... Yargıtay da bu görüşte...
Sayın meslektaşım bu konuda Yargıtayın görüşünü gösteren Yargıtay kararı varsa paylaşabilir misiniz ?
Old 02-02-2012, 10:15   #7
Av. Görkem Gökçen

Meltem Hanım bende o konuyu takip ediyorum fakat henüz verilen bir karar bulamadım.... Sabırla Yargıtay'dan bekliyoruz, benim böyle söylememim sebebi konferanslarda Yargıtay üyelerinin bu konuda belirttiğim şekilde görüş beyan etmeleriydi. Umarım en yakın zamanda karar verilmiş olur ve biz de paylaşırız.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi