Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tek Fiile İki Ceza Olur Mu? (3285 Sayılı Kanun)

Yanıt
Old 07-05-2003, 13:49   #1
homer

Rahatsiz Tek Fiile İki Ceza Olur Mu? (3285 Sayılı Kanun)

Öncelikle Herkese Merhaba;
Yeni üye olduğum için selam ve saygılar sunuyorum.
Aklıma takılan bir hususta fikirlerinize ihtiyacım var.
Bildiğiniz gibi 3285 Sayılı Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Kanunu 2001 yılında değişti. Buna göre "menşe şehadetnamesi ve sağlık raporu olmayan hayvanların şehir dışına nakli" için önceden ön ödemelik adli ceza sözkonusu iken, değişikşilikle bu suçlara yaptırım olarak idari para cezası getirildi.
Kanunun 47nci maddesinin (d) fıkrası hayvan sahibinin, f fıkrası ise nakledenin cezasını düzenliyor. Uygulamada ise kendi hayvanını kendi aracı ile taşırken "menşe şehadetnamesi ve sağlık raporu olmadan" yakalanan kişilere hem hayvan sahibi hem nakliyatçı gibi iki ayrı fıkradan (d ve f ) işlem yapılarak, iki ayrı ceza tahakkuk ediliyor.
Halbuki hukukun temel prensiplerinden olarak “kişinin bir fiili iki kere cezalandırılamaz.” Türk Ceza Kanununun 79. maddesinde anlamını bulan ve adli-idari her türlü cezanın tayininde esas olması gereken “fikri içtima” kuralına göre bir şahıs aynı hareketle kanunun iki ayrı hükmünü çiğnerse en ağır olanından cezalandırılır.” Yani bir tek eylem nedeniyle iki ayrı ceza verilmesi açıkça hukuka aykırı olması gerekir.
Siz ne dersiniz?
Old 09-06-2003, 16:33   #2
Av.Suna SOYDAŞ

Bence siz tamamiyle haklısınız. İdari para cezalarına karşı İdare Mahkemelerine itiraz hakkınız var. Bence bu yola müracaat edin. Selamlar Suna
Old 09-06-2003, 16:34   #3
Av.Suna SOYDAŞ

Her ne kadar biraz geç yanıt versem de ( uzun zamandır siteye girememiştim) Bence siz tamamiyle haklısınız. İdari para cezalarına karşı İdare Mahkemelerine itiraz hakkınız var. Bence bu yola müracaat edin. Selamlar Suna
Old 06-09-2006, 17:33   #4
omesar

Siteye yeni üye olduğum için şimdi cevap veriyorum.
Bu konuda arama yapan arkadaşlar bilgilensin istiyorum.
Soruyu soran arkadaşımız galiba sorunun yanıtını da biliyor!

Ama yine de bilgilendirme amaçlı söylüyorum. Tek fiile 2 ceza olmaz. Ağır olan verilir diğeri ise iptal edilir. Tarım Bakanlığı işi genelgelerle götürüyor. Biraz ya tutarsa olayı ! 2.bir husus itiraz artık 15 gün içinde Sulh Ceza Mahkemesine yapılıyor.
Sevgiler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi