Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Avukatın Şarkı Yarışmasına Katılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-10-2012, 08:44   #1
feyzaday

TV de bir yarışma programı var, o ses Türkiye diye. Programda biri çıktı çok güzel sesiyle şarkısını okudum. Sordular ne iş yapıyorsun diye 'avukatım ' dedi. Jüride bulunan Hülya Avşar' avukata ihtiyacım var' dedi. Bu durum mesleğin ayaklar altına alınışının son örneği. Hangi barodadır bu avukat bulunup disiplin açısından cezalandırılmasını umuyorum.
Old 04-10-2012, 09:00   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan feyzaday
TV de bir yarışma programı var, o ses Türkiye diye. Programda biri çıktı çok güzel sesiyle şarkısını okudum. Sordular ne iş yapıyorsun diye 'avukatım ' dedi. Jüride bulunan Hülya Avşar' avukata ihtiyacım var' dedi. Bu durum mesleğin ayaklar altına alınışının son örneği. Hangi barodadır bu avukat bulunup disiplin açısından cezalandırılmasını umuyorum.

Bu olayda avukatın meslek kurallarına aykırı davranışı nedir? Şarkı söylemesi mi, avukat olduğunu söylemesi mi? Ya da...
Old 04-10-2012, 09:41   #3
feyzaday

Yasayı okumanız özellikle 12.maddeye dikkatle bakmanız lazım. Avukatlıkla birleşebilen işler arasında şarkıcılık yoktur. Ayrıca bu şahıs oraya çıkmak kendisini tanıtmakla 'rekabet yasağına' aykırı hareket etmiştir.
Old 04-10-2012, 10:14   #4
Gemici

Alıntı:
Yazan feyzaday
Yasayı okumanız özellikle 12.maddeye dikkatle bakmanız lazım. Avukatlıkla birleşebilen işler arasında şarkıcılık yoktur. Ayrıca bu şahıs oraya çıkmak kendisini tanıtmakla 'rekabet yasağına' aykırı hareket etmiştir.

'Yandı gülüm keten helvası',
Sayın Hulusi Metin şiir yazmayı bırakın. Avukatlıkla birleşebilen işler arasında 'şairlik'te yoktur! Üstüne üstlük bir de THS'de yayınlanıyor şiirleriniz: 'rekabet yasağ'!

Saygılarımla
Old 04-10-2012, 10:17   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan feyzaday

Okumadığımı nereden biliyorsunuz? Yasayı okumak yetmez, anlamak da gerekli.
12. madde yasağı koyan değil, 11. maddedeki yasağın istisnalarını belirten maddedir.
11. madde "Aylık, ücret, gündelik veya kesenek gibi ödemeler karşılığında görülen hiçbir hizmet ve görev, sigorta prodüktörlüğü, tacirlik ve esnaflık veya meslekin onuru ile bağdaşması mümkün olmayan her türlü iş avukatlıkla birleşemez." demekte, 12. madde ise "Aylık, ücret, gündelik veya kesenek gibi ödemeler karşılığında görülen" ve avukatlıkla birleşebilen işleri istisna olarak sıralamaktadır.
Sözettiğiniz programı izlemedim ama yazdıklarınızdan; avukatın bir yarışma programına katıldığını, bu programda ücret karşılığı şarkıcılık yapmadığını, sadece şarkı söyleyerek yarıştığını anlıyorum. Bunu engelleyen bir yasa hükmü, bir meslek kuralı yoktur.
Kaldı ki, rekabet yasağının bu maddelerle bir ilgisi de bulunmamaktadır. Anlattığınıza göre avukat, soru üzerine mesleğini söylemiş. Bunda da Avukatlık Meslek Kuralları'nın 7,8 ve 9. maddelerine bir aykırılık yoktur. Ne yapsaydı yani, mesleğini söylemese miydi? Ya da "Avukatlık mevzuatı gereği mesleğimi söyleyemem." mi demeliydi? Seviyesiz bir program ise olsa olsa 4. maddeye aykırılık olabilir, izlemediğim için bilemiyorum.
Old 04-10-2012, 10:47   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan feyzaday

Ben de izledim o programı. Avukatlık mesleği ile uyuşmayan bir durum göremedim.

P.S: Bu arada avukatın sesi de gerçekten güzelmiş.
Old 04-10-2012, 10:49   #7
feyzaday

duruma bak, var mı başkası?
Yasanın ruhunu anlamak, anlamak lazım gelenlerin başında.
Bir avukatın bu şekilde davranması iki amaca hizmet eder. Şarkıcılık mesleğinde kendine bir katalizör olarak kullanıyor yarışmayı, ya da ismen avukatlık reklamını yapmak için bu yarışmayı kullanıyor. Bu durumu adil bulmuyorum. Disiplin cezası alması lazım.
Old 04-10-2012, 12:45   #8
Admin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
12. madde yasağı koyan değil, 11. maddedeki yasağın istisnalarını belirten maddedir.
11. madde "Aylık, ücret, gündelik veya kesenek gibi ödemeler karşılığında görülen hiçbir hizmet ve görev, sigorta prodüktörlüğü, tacirlik ve esnaflık veya meslekin onuru ile bağdaşması mümkün olmayan her türlü iş avukatlıkla birleşemez." demekte, 12. madde ise "Aylık, ücret, gündelik veya kesenek gibi ödemeler karşılığında görülen" ve avukatlıkla birleşebilen işleri istisna olarak sıralamaktadır.
Sözettiğiniz programı izlemedim ama yazdıklarınızdan; avukatın bir yarışma programına katıldığını, bu programda ücret karşılığı şarkıcılık yapmadığını, sadece şarkı söyleyerek yarıştığını anlıyorum. Bunu engelleyen bir yasa hükmü, bir meslek kuralı yoktur.
Kaldı ki, rekabet yasağının bu maddelerle bir ilgisi de bulunmamaktadır. Anlattığınıza göre avukat, soru üzerine mesleğini söylemiş. Bunda da Avukatlık Meslek Kuralları'nın 7,8 ve 9. maddelerine bir aykırılık yoktur. Ne yapsaydı yani, mesleğini söylemese miydi? Ya da "Avukatlık mevzuatı gereği mesleğimi söyleyemem." mi demeliydi? Seviyesiz bir program ise olsa olsa 4. maddeye aykırılık olabilir, izlemediğim için bilemiyorum.
Sayın Av.Cengiz Aladağ'ın bu mesajına tamamen katılıyorum.

Anlatılan olayın yasanın 11 veya 12. madde ile bir ilgisi yok, olsa olsa meslek kuralları 4. madde kapsamında değerlendirilebilir, ancak o madde kapsamında böyle katı bir yorum yapmadan da önce bence çok dikkatli düşünmek gerek.

Bir avukatın şarkı yarışmasına katılıp, mesleği sorulduğunda "yalan söylememesi"ni haksız rekabet/kendini tanıtma/reklamını yapma olarak değerlendirmek bence imkansız. Doktorların da reklam yasağı var, ayrı yarışmadaki bir yarışmacı, doktor olduğunu belirtseydi, siz sesi güzel olduğu için kendisinden tıp hizmeti alır mıydınız ki, programı seyredenler avukattan hukuk hizmeti almaya teşebbüs etsin?

Baroların komisyonlarında görevli yüzlerce meslektaşımız hergün ana haber bültenlerine/açık oturumlara çıkıp isimlerinin altında "X Barosu Y Komisyonu Başkanı/Üyesi" yazılarıyla hukuki konularda yorumlar yapıyorlar. Eğer hiç tanımadığı kişilerin avukatlara iş getirmesine yol açacak bir girişim ararsak sanırım bundan daha verimli(!) olanını bulamayız. (ki bence bu bile meslek kurallarına aykırı DEĞİLDİR). Hal böyle iken bir yarışmada sorulduğu için mesleğini paylaşmak zorunda kalan bir meslektaşımıza disiplin cezası öngörmeye ben kendi adıma katılma imkanı bulamıyorum.
Old 04-10-2012, 13:16   #9
olgu

Şarkıcılığı süreklilik arz ederek yapsa, avukatlıkla bağdaşmayan iş olarak değerlendirilebilir, fakat sırf yarışmaya katılıp şarkı söylemesinin orada da avukat olduğunu beyan etmesinin meslek kurallarına aykırılık teşkil edeceğini düşünmüyorum.

Avukatlık mesleğinin onuru kurtarmak için şarkı söyleyip yarışmaya katılanla değil , adliyede ve sokakta Polat Alemdar havasında gezip haklı veya haksız olduğu her fırsatta ben avukatım diye çıkışanlara çözüm bulunması gerektiğini düşünüyorum.
Old 04-10-2012, 13:18   #10
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan feyzaday

O zaman tartışma programlarında dava ve hukuk tartışan avukatların da cezalandırılması gerekir. Size katılmıyorum bu konuda.
Old 04-10-2012, 13:31   #11
Av. Engin EKİCİ

Böylesi kalitesi düşük (bu benim subjektif yorumum elbette) programlara meslektaşlarımın katılmasını pek uygun görmüyorum ancak katılımın da, disiplin sorumluluğunu gerektirmediğini düşünüyorum.

Saygılarımla..
Old 04-10-2012, 14:38   #12
Av.Emin

Alıntı:
Yazan feyzaday
Bir avukatın bu şekilde davranması iki amaca hizmet eder. Şarkıcılık mesleğinde kendine bir katalizör olarak kullanıyor yarışmayı, ya da ismen avukatlık reklamını yapmak için bu yarışmayı kullanıyor. Bu durumu adil bulmuyorum. Disiplin cezası alması lazım.

Avukat şarkı söyledi diye reklamı olacağını ya da müvekkil sayısının artacağını düşünmüyorum. Açıkçası sizin anlattığınız olayda da meslek kurallarına bir aykırılık ya da reklam yasağına aykırılık göremedim.

Yanlış anlaşılmazsam eğer, "disiplin cezası alması lazım" şeklinde cümleniz mesleğimize uygun bir tutum olmadığını düşünüyorum. Bu gösteriyor ki siz meslektaşımızı yargılayıp suçunu belirleyip cezasını vermişsiniz...

Avukat reklam yapar mı?

Avukatın reklamı olur mu?

Yaptığı işlerle bu meslekte yer edinmiş, hukukun gelişmesine katkıda bulunmuş, avukat olmanın bilinç ve sorumluluğunu layıkı veçhile yapmış üstadlarımız yaptıkları işlerle en güzel reklamı yapmışlardır. (Kulaktan kulağa reklamı)

Bu meslekte kötüler birgün mutlaka eleneceği inancında olarak canı isteyen varsa, hürriyete tam boy ilan versin (yasalar karşısında zor durumda kalabilir ama bence sakıncası yok)

Tenzih ederim. Yolumuz yolunuzdur.

Saygılar
Old 04-10-2012, 14:41   #13
Av. Öznur Aktürk

Bu meslektaşımızın söz konusu yarışmaya katılmak için, şarkıcılık yapıp bu işten para kazanmak, sadece büyük kitleler önünde şarkı söyleyip kendini iyi hissetmek vb. pek çok sebebi olabilir. Açıkçası hangi saikle katıldığı beni pek de ilgilendirmiyor. (Bu arada, Sn. Dikici'ye katılıyorum, sesi gerçekten güzelmiş))

Durumun Avukatlık Kanunu'nun 11. ve 12. maddesi yanı sıra Meslek Kuralları'nın 4. maddesi açısından da disiplin cezası gerektiren bir yönü bulunmadığı kanaatindeyim. Zira yarışan avukatın, mesleğin itibarını zedeleyen nasıl bir davranışı olmuştur ben ne yazık ki anlayabilmiş değilim.

Bana göre, bilgi yarışmalarına katılıp ortalama zeka ve bilgi düzeyine sahip insanların bile doğru cevaplayacağı yahut mesleki alandan gelen sorulara dahi doğru cevap veremeyen avukat yarışmacılar, mesleğin itibarını çok daha fazla zedelemektedirler.

Yıllar önce, Kim 500 Milyar İster? yarışmasına katılan ve aynı zamanda hemşehrimiz de olan bir meslektaşın, daha yarışmanın başlarında, üstelik de mesleki alan diyebileceğimiz bir konuda yanlış cevap verip elenmesinin akabinde ertesi gün, o zaman çalıştığım firmadaki personelin kendi aralarında nasıl gülüşüp dalga geçtiklerini dün gibi hatırlıyorum.
Old 04-10-2012, 16:13   #14
suskun_juliette

Disiplin cezasını gerekli kılan bir durum yoktur. Avukat, yarışmacıların kendilerini tanıttıkları bölümde mesleğine yer vermemişti, herkes söylerken kendisi bu konuyu gündeme getirmedi. Şarkı söyledikten sonra sorulması üzerine söylemek durumunda kaldığını düşünüyorum. Kaldı ki şarkı söylemekle reklam arasındaki bağlantıyı kuramadım. Yapsa yapsa kendinin reklamını yapar, mesleğin değil. Kimse güzel sesli bir avukatı olsun diye ona iş götürmez. İçinde uhde kalan bir şeyi gerçekleştirmiştir, bence bu gayet insani bir durumdur ve masumanedir.Meslektaşlarımızı bu tip etkinlik ve yarışmalarda sıkça görüyoruz.( Stil veya yarışma programlarında vs.)Ben kendi koltuğumdan bir an için kalkıp, meslek anlayışımdan uzaklaşıp bir vatandaş olarak baktığımda, televizyona şarkı söylemek vb. amaçlarla çıkan kişiye dosyamı vermem. Çünkü bu meslekten çıkış veya kaçış yolları aradığını, mesleğine yoğunlaşamadığını düşünürüm. Aklıma ilk gelen durum bu olur.Hım, sesi güzelmiş; duruşma salonunda güldür güldür savunma yapar, herkesi etkiler demem yani
Old 04-10-2012, 17:11   #15
avmurat

Alıntı:
Yazan suskun_juliette
Hım, sesi güzelmiş; duruşma salonunda güldür güldür savunma yapar, herkesi etkiler demem yani

Bu güne kadar öyle beklentilerle gelen insanlar gördüm ki; bunu da diyen çıkacaktır eminim

Bu arada bir de bir zamanlar meşhur bir jüri üyesi vardı:O da (eski) avukattı.
Old 04-10-2012, 17:44   #16
Meral83

Sadece gülüyorum. Televizyona çıkan avukatı izlemedim, ama kendisini medeni cesareti için tebrik ederim.
Old 04-10-2012, 23:28   #17
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan suskun_juliette
Disiplin cezasını gerekli kılan bir durum yoktur. Avukat, yarışmacıların kendilerini tanıttıkları bölümde mesleğine yer vermemişti, herkes söylerken kendisi bu konuyu gündeme getirmedi...
Peki kendisine sorulmadan gündeme getirmiş olsa idi fikriniz değişir miydi?
Old 05-10-2012, 09:55   #18
suskun_juliette

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Peki kendisine sorulmadan gündeme getirmiş olsa idi fikriniz değişir miydi?
Değişmezdi, saygıdeğer meslektaşım. O ayrımı, aslında avukatın oraya reklam gayesiyle çıkmadığını belirtmek için dile getirmiştim.
Old 05-10-2012, 09:57   #19
suskun_juliette

Alıntı:
Yazan suskun_juliette
Değişmezdi, saygıdeğer meslektaşım. O ayrımı, aslında avukatın oraya reklam gayesiyle çıkmadığını belirtmek için dile getirmiştim.

P.S: Bizim baroya kayıtlı görünüyor. Gidip mini bir konser talep etmeliyim kendisinden
Old 05-10-2012, 13:06   #20
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan suskun_juliette
Öyle tahmin etmiştim sayın meslektaşım
Old 05-10-2012, 13:49   #21
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan feyzaday

Yarışmayı ben de izledim. Meslektaşımızın sesi çok güzeldi keyifle dinledik.Konunun disiplin bir yönünün olduğunu düşünmüyorum.Kendisine başarılar diliyorum
Old 05-10-2012, 19:16   #22
oeroglu

"avukatlıkla birleşebilen işler" ve "birleşemeyen işler" ayrımının ben anayasaya aykırı olduğunu düşünüyorum..

eğer bir üniversitede öğretim üyeliği yapan kimse aynı zamanda avukat sıfatını taşıyabiliyorsa, lise öğretmeni neden taşıyamıyor?
Old 07-10-2012, 00:53   #23
suskun_juliette

Bu durum kafa karışıklığına sebep olur.Lise öğretmeni ne kadar hukukun içinde olabilir?Ancak bir öğretim görevlisi o alanda uzmanlaşmıştır, bu kişilere bilirkişi olarak dahi başvuruluyor.
Old 07-10-2012, 11:34   #24
GamYıl

Yarışmaya katılan Mustafa Beyi tanıyan bir meslektaşı olarak,yarışmadan elde edeceği tanınmışlığa ihtiyacı olacağını düşünmüyorum.Kendisi çok mütevazıdır ve mesleğinde de oldukça başarılıdır.Yarışmaya katılması renkli kişiliğinin ve müziğe olan ilgisinin göstergesidir.Bunun başka tarafa çekilecek yanıda yoktur,diğer meslektaşlarımında açıkladığı üzere.
Old 07-10-2012, 21:21   #25
Av.İlker DOLGUN

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Admin
Sayın Av.Cengiz Aladağ'ın bu mesajına tamamen katılıyorum.

Anlatılan olayın yasanın 11 veya 12. madde ile bir ilgisi yok, olsa olsa meslek kuralları 4. madde kapsamında değerlendirilebilir, ancak o madde kapsamında böyle katı bir yorum yapmadan da önce bence çok dikkatli düşünmek gerek.

Bir avukatın şarkı yarışmasına katılıp, mesleği sorulduğunda "yalan söylememesi"ni haksız rekabet/kendini tanıtma/reklamını yapma olarak değerlendirmek bence imkansız. Doktorların da reklam yasağı var, ayrı yarışmadaki bir yarışmacı, doktor olduğunu belirtseydi, siz sesi güzel olduğu için kendisinden tıp hizmeti alır mıydınız ki, programı seyredenler avukattan hukuk hizmeti almaya teşebbüs etsin?

Baroların komisyonlarında görevli yüzlerce meslektaşımız hergün ana haber bültenlerine/açık oturumlara çıkıp isimlerinin altında "X Barosu Y Komisyonu Başkanı/Üyesi" yazılarıyla hukuki konularda yorumlar yapıyorlar. Eğer hiç tanımadığı kişilerin avukatlara iş getirmesine yol açacak bir girişim ararsak sanırım bundan daha verimli(!) olanını bulamayız. (ki bence bu bile meslek kurallarına aykırı DEĞİLDİR). Hal böyle iken bir yarışmada sorulduğu için mesleğini paylaşmak zorunda kalan bir meslektaşımıza disiplin cezası öngörmeye ben kendi adıma katılma imkanı bulamıyorum.

Ben de (Sn. Aladağ ve Admin' in) birbirini tamamlayan ve destekleyen bu düşüncelerine aynen katılıyorum.
Old 17-10-2012, 13:18   #26
av.medine

Bence yarışmaya katılan meslekdaşın bu davranışı hem meslek kurallarına uygundur ve hem de etik olarak hiçbir yanlışlığı yoktur. Asıl etik olmayan o programda şuydu. ;
Meslekdaşımızın sesini beğenip ekibine dahil etmek isteyen jüri üyesinin RÜŞVET VERİRCESİNE KENDİSİNİN DE AVUKATA İHTİYACI OLDUĞUNU ÜSTÜNE BASA BASA BELİRTMESİYDİ.
Old 17-10-2012, 13:23   #27
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Bence yarışmaya katılan meslekdaşın bu davranışı hem meslek kurallarına uygundur ve hem de etik olarak hiçbir yanlışlığı yoktur. Asıl etik olmayan o programda şuydu. ;
Meslekdaşımızın sesini beğenip ekibine dahil etmek isteyen jüri üyesinin RÜŞVET VERİRCESİNE KENDİSİNİN DE AVUKATA İHTİYACI OLDUĞUNU ÜSTÜNE BASA BASA BELİRTMESİYDİ.
Sayın av.medine;

İşte ben de, her ne kadar disiplin sorumluluğunu gerektirmediğini düşünsem de böylesine seviyesi düşük yaklaşımlara maruz kalma ihtimalinin varlığından dolayı bu tür programlara katılınmaması gerektiğini savunuyorum.

Saygılarımla..
Old 17-10-2012, 14:04   #28
av.medine

Sayın Ekici genelde aslında 11 numaradaki görüşünüzde paylaştığınız endişe ile aynı fikirdeyiz. Ama bence bu ses yarışması hiç olmazsa ;insanlara nasıl giyinmesini öğretmeye çabalayan sözde stil programlarından daha seviyeli midir?!!!! Aslında bir an düşündüm de bu söylediğime biraz önce okuduğum bir haberden sonra ben de inanmamaya başladım.
Old 17-10-2012, 14:12   #29
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan av.medine
Sayın Ekici genelde aslında 11 numaradaki görüşünüzde paylaştığınız endişe ile aynı fikirdeyiz. Ama bence bu ses yarışması hiç olmazsa ;insanlara nasıl giyinmesini öğretmeye çabalayan sözde stil programlarından daha seviyeli midir?!!!! Aslında bir an düşündüm de bu söylediğime biraz önce okuduğum bir haberden sonra ben de inanmamaya başladım.
Bana kalırsa birbirlerinden pek de farkı olmayan seviyesiz yapımlardır bahsettikleriniz.. Yani biri seviyesizse diğeri ondan da seviyesiz.. Biri diğerine nispeten ehven-i şer de olsa şer olma durumları değişmiyor.
Old 17-10-2012, 18:23   #30
Av.Selim Balku

Bir hakim, seminerde, kaldırım kenarına oturup hamburger yiyen gençlere çok özeniyorum, demişti...

Ben de mohikan stili traşı ile büromun bulunduğu barlarda eğlenenen gençlere özenir oldum son zamanlarda...

hakime göre en azından imkansızı hayal ediyorum...

Televizyonda ki birçok programa katılmayı ben de isterdim, yarışmada sorulan soruyu bilemezsem rezil olur muyum ya da bu yarışmaya katılırsam müvekkilim bana nasıl bakar kaygısıyla, başvuru yapmak aklıma bile gelmedi...

Sesim çok güzel olsaydı dahi, belirtilen yarışmaya katılamazdım, "seviyesiz programa" katılıyor demesinler diye, seviyesiz olduğunu düşünmesem de...

Ben yarışan meslektaşımı cesaretinden ve öz güveninden dolayı tebrik ediyorum. Başkası ne der sosyal fobisine ve paranoyasına kapılmadan, zevk alabileceği ve eğlenebileceği bir yarışmaya katıldığı için...

Saygılar....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi