Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Ekşi Sözlük Gözüyle Avukatlık

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-03-2012, 18:14   #1
Avrasya

Varsayılan Ekşi Sözlük Gözüyle Avukatlık

Şüphesiz bir eleştiri toplumu değiliz. Çoğumuz hazzetmeyiz eleştirilmekten.

(Doğru) düzgün eleştirebilen bir toplum olduğumuzu da düşünmüyorum. Eleştiri ile hakareti birbirinden ayırt edebilenimiz çok azdır.

Ekşi Sözlük ve geniş olarak ele alırsak sözlükler, internet ortamının bu açılardan en elit denebilecek ortamları iken (sanırım) sözlüklere olan ilginin ve buna bağlı olarak sözlükler yoluyla çok sayıda kişiye ulaşabileceğinin farkına varan kullanıcıların artması nedeniyle son zamanlarda (bence)kendilerinden şikayet edilen forumlara dönüşmekteler.

Hal böyle iken eleştirmeyi en (halkça) iyi yapabilen Ekşi Sözlük (ve diğer sözlükler) de eleştiri çizgisinden uzaklaşıp hakaret sınırına girmeye başlarsa, internet dünyamızın en yararlı alanlarından birini daha MUZIR saflarına göndermiş oluruz.

Tüm bunları uzun zamandır düşünüyordum ama yazmaya bir türlü elim varmıyordu. Eleştirinin ucu bize dokununca ''vakti gelmiştir'' dedim. Buyrun avukatlık nasıl bir meslekmiş Ekşi Sözlük'ten öğrenin;

http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=avukatl%C4%B1k
Old 23-03-2012, 07:43   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Avrasya
Şüphesiz bir eleştiri toplumu değiliz. Çoğumuz hazzetmeyiz eleştirilmekten.

(Doğru) düzgün eleştirebilen bir toplum olduğumuzu da düşünmüyorum. Eleştiri ile hakareti birbirinden ayırt edebilenimiz çok azdır.

Ekşi Sözlük ve geniş olarak ele alırsak sözlükler, internet ortamının bu açılardan en elit denebilecek ortamları iken (sanırım) sözlüklere olan ilginin ve buna bağlı olarak sözlükler yoluyla çok sayıda kişiye ulaşabileceğinin farkına varan kullanıcıların artması nedeniyle son zamanlarda (bence)kendilerinden şikayet edilen forumlara dönüşmekteler.

Hal böyle iken eleştirmeyi en (halkça) iyi yapabilen Ekşi Sözlük (ve diğer sözlükler) de eleştiri çizgisinden uzaklaşıp hakaret sınırına girmeye başlarsa, internet dünyamızın en yararlı alanlarından birini daha MUZIR saflarına göndermiş oluruz.

Tüm bunları uzun zamandır düşünüyordum ama yazmaya bir türlü elim varmıyordu. Eleştirinin ucu bize dokununca ''vakti gelmiştir'' dedim. Buyrun avukatlık nasıl bir meslekmiş Ekşi Sözlük'ten öğrenin;

http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=avukatl%C4%B1k

Avukatlık mesleği ile ilgili olarak toplumun ve hatta devletin genel algısı maalesef olumsuz olduğundan; bu olumsuzluk, her alanda kendine yer buluyor.
Old 23-03-2012, 08:51   #3
Av. Engin EKİCİ

Sayın Avrasya;

Ekşi Sözlük ve benzeri geniş çapta okuyucu kitlesine sahip sitelerde herkes/her kurum/her olay/ hakkında gerek yerinde ve doğru, gerekse hatalı ve yalan nitelendirmelerde bulunulmaktadır.

Aralarında avukatlığın da bulunduğu belirli mesleklerle ve mensuplarıyla ilgili yaşanmış, yaşanmamış, olabilecek veya olamayacak tanımlama ve görüşlerin paylaşılmasının, kısacası eleştiri ile hakaret arasındaki ince çizginin her an denetimi mümkün değildir.

Kanaatimce -eğer bir de üyeliğimiz var ise- "sözlük" adlı paylaşım sitelerinde beğenmediğimiz, eleştirdiğimiz, hakaret olarak algıladığımız yazılara yanıt mahiyetinde yazılar yazmak (sözlük tabiriyle entry girmek) yerinde bir yaklaşım olur.

Kendilerinden şikayet edilen forumlara dönüştükleri kadar genel itibariyle lisans öğrencilerinin ağırlıkta olduğunu düşündüğüm bu ve benzeri siteler aynı zamanda bilinçli toplumun oluşmasında da ciddi katkılar yapmakta, öz eleştiri yapılabilmesine, tabuların tartışılmasına da imkan sağlamaktadır, en azından benim açımdan kimi paylaşımlar o şekilde bir katkı sunuyor.

Saygılarımla..
Old 23-03-2012, 09:36   #4
Avrasya

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın Avrasya;

Ekşi Sözlük ve benzeri geniş çapta okuyucu kitlesine sahip sitelerde herkes/her kurum/her olay/ hakkında gerek yerinde ve doğru, gerekse hatalı ve yalan nitelendirmelerde bulunulmaktadır.

Aralarında avukatlığın da bulunduğu belirli mesleklerle ve mensuplarıyla ilgili yaşanmış, yaşanmamış, olabilecek veya olamayacak tanımlama ve görüşlerin paylaşılmasının, kısacası eleştiri ile hakaret arasındaki ince çizginin her an denetimi mümkün değildir.

Kanaatimce -eğer bir de üyeliğimiz var ise- "sözlük" adlı paylaşım sitelerinde beğenmediğimiz, eleştirdiğimiz, hakaret olarak algıladığımız yazılara yanıt mahiyetinde yazılar yazmak (sözlük tabiriyle entry girmek) yerinde bir yaklaşım olur.

Kendilerinden şikayet edilen forumlara dönüştükleri kadar genel itibariyle lisans öğrencilerinin ağırlıkta olduğunu düşündüğüm bu ve benzeri siteler aynı zamanda bilinçli toplumun oluşmasında da ciddi katkılar yapmakta, öz eleştiri yapılabilmesine, tabuların tartışılmasına da imkan sağlamaktadır, en azından benim açımdan kimi paylaşımlar o şekilde bir katkı sunuyor.

Saygılarımla..

Sayın EKİCİ

Bu konuyu açmaya karar verme sebebimi KHS'de şöyle özetlemiştim;

''Aslinda tartismaya acmak istedigim konu klavye basina gecince herseyin serbest olup olmadigi hususu idi. Eksi Sözlük sanki ozgurlugun (kişinin özgürlüğü başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter) sinirlarini asmaya basladi. Son zamanlarda cok da tepki alir oldu. Hem de eski destekcilerinden.

Yani amacim avukatlik meslegine hakaret noktasindan hareketle bunlari tartismakti. Yoksa zaten derdim tuzlamak olsa hiyarlari, eksiden cevap yazardim. Orda da uyeligim mevcut.''

Ayrıca evet, ben de Ekşi'nin yararlı bir site olduğunu düşünenlerdenim.
Old 23-03-2012, 09:54   #5
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Sayın EKİCİ

Bu konuyu açmaya karar verme sebebimi KHS'de şöyle özetlemiştim;

''Aslinda tartismaya acmak istedigim konu klavye basina gecince herseyin serbest olup olmadigi hususu idi. Eksi Sözlük sanki ozgurlugun (kişinin özgürlüğü başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter) sinirlarini asmaya basladi. Son zamanlarda cok da tepki alir oldu. Hem de eski destekcilerinden.

Yani amacim avukatlik meslegine hakaret noktasindan hareketle bunlari tartismakti. Yoksa zaten derdim tuzlamak olsa hiyarlari, eksiden cevap yazardim. Orda da uyeligim mevcut.''

Ayrıca evet, ben de Ekşi'nin yararlı bir site olduğunu düşünenlerdenim.
Sayın Meslektaşım;

Başlığı açmaktaki amacınızın, mesleğe yapıldığını düşündüğünüz hakaret amacı taşıyan yazılara dikkat çekmek mi yoksa mesleğe, icra edenler açısından özeleştiri getirebilmeyi sağlamak mı olduğunu -affınıza sığınarak- tam anlayamadım

Saygılarımla..
Old 23-03-2012, 10:39   #6
Avrasya

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın Meslektaşım;

Başlığı açmaktaki amacınızın, mesleğe yapıldığını düşündüğünüz hakaret amacı taşıyan yazılara dikkat çekmek mi yoksa mesleğe, icra edenler açısından özeleştiri getirebilmeyi sağlamak mı olduğunu -affınıza sığınarak- tam anlayamadım

Saygılarımla..

Tek bir başlıkla söylediğiniz ihtimallerden birini ortaya çıkarmanın mümkün olmadığını baştan söyleyeyim. Benim amacım mesleğe yapılan saldırılardan yola çıkarak eleştiri ve sınırlarını tartışmaktı.

Mesleğe icra edenler açısından özeleştiri getirebilmeyi sağlamayı da düşündüm dersem bu pek de doğru olmaz. (Her ne kadar her meslek açısından gerekli de olsa)

Saygılar bizden.
Old 23-11-2012, 18:17   #7
Av.Hayrullah ÇUHADAROĞLU

Öncelikle 10 yıl civarında ekşi sözlük okuru/yazarı olduğumu belirteyim. Sık sık baktığım başlıklardan biri de elbetteki "avukat", "avukatlık" ve ilgili başlıklar. Evet genel bir sevilmeme durumu hakim sözlük(ler)de. Ve yine hakaret içeren, olumsuz yığınla örnek de bulunmaktadır. Ancak bunun sebebi en başta geniş bir ifade ve özgürlük ortamı olmasından kaynaklanıyor. Baskının ve yönlendirmenin çok az olduğu, dolayısı ile bu serbestliğin aynı zamanda "ipin ucunu kaçırma"ya da neden olduğu bir ortam söz konusu. Öyle ki isim vermek istemiyorum ama içlerinde milletvekili, belediye başkanı, kanaat önderleri, köşe yazarlar hatta yanılmıyorsam bakanlar ve başbakan'ın müşteki olduğu savcılık soruşturmaları ve ceza davalarının sayısı bir kurum olarak rekor sayıda hatta en başta geliyor sözlük. Bunun sebeplerinden biri de üyelerinin çoğunluğunun üniversite ve lise öğrencilerinin oluşturması. Yani tepki göstermenin, protesto etmenin, eylem yapmanın ve dolayısı ile yine ipin ucunu kaçırmanın en yüksek olduğu yaş dilimindeler. Yine de halihazırda en sıkı muhalefetin ve eleştirinin yapılabildiği, en fazla fikir çeşitliliğinin bulunduğu sanal ortamların da başında gelmekte.
Sözlük yönetiminin en üst kademesinde olan ve aynı zamanda şirket ortağı da olan "kanzuk" nickli meslektaşımızın da bu konuda büyük gayretleri olduğunu biliyorum. Gerçi son bir kaç aydır terazinin kefesinde hafif bir eğim de hissetmedik değil Yani yazılan yazıların hakaret ile eleştiri arasındaki o ince çizgiye çok dikkat ettiklerini, ancak onbinlerce girdiye de anında müdahele etme şanslarının olmadığını düşünüyorum. Öyleyse varım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi