Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Haczin hukuken geçerliliği

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-01-2019, 01:10   #1
umutlaw

Varsayılan Haczin hukuken geçerliliği

Sayın meslekdaşlarım,
Site de okuduğum kadarıyla herkes haczi yapın istihkak ile 3. kişi uğraşsın diye açıklamalar yapmış ancak ben hukuk bunun neresinde diye bir türlü anlam veremiyorum, şuanda elimizdeki dosya da X iş yeri ile hiç bir alakası olmayan Y adına sırf oğlu orada çalışıyor diye haciz işlemi yapılmış ki bizim araştırmamıza göre de gerçek bu yöndedir, iş sahibi bilgisizlikten 7 günlük istihkak süresini de kaçırmış, hakkaniyeti bu konuda ortaya çıkartmak için fikirlerinizi paylaşmanızı saygıyla dilerim.
Teşekkürler
Old 15-01-2019, 06:47   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Anlamak için

Merhaba sayın meslektaşım,

1.Alacaklı (A), (X) işyerinde çalışan (O) aleyhinde bir icra takibi başlatmış.

2.Takip (O) hakkında kesinleşmiş.

3.(O)’nun borcundan dolayı, alacaklı (A) tarafından, (O)'nun çalıştığı (X) iş yeri ile hiç bir alakası olmayan (O)’nun babası (Y) ALEYHİNDE (evinde/işyerinde?), sırf oğlu (O) (X) İŞYERİNDE çalışıyor diye, haciz işlemi yapılmış…

4.(Y) 7 günlük istihkak süresini kaçırmış...

(SORU: Oğul (O)’nun ikametgahı ?)

Olay doğru anlaşılmış mı?

Kahve molası...
Old 15-01-2019, 10:37   #3
umutlaw

Hulusi hocam merhaba,
Gayet doğru,
borçlunun oğlu dayısı olan ve iş yerinde işçi olarak çalışan X in yanında kalmaktadır, bu husus tutanakta yazılmıştır. Nitekim ben yinede borçlu ile ilişkikendiremiyorum 😔
Teşekkürler
Old 15-01-2019, 10:55   #4
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Anlamak için-2

Sayın meslektaşım,

Benim iletimdeki harfleri kullanarak, sıfatlarıyla birlikte yazar mısınız lütfen
Old 15-01-2019, 14:29   #5
umutlaw

Tekrar merhaba,
Nezaketiniz için teşekkür ederim,
Cep telefonundan okuduğumdan hatalı yanıt vermişim özür dilerim,
Aşağıda olayı tekrar düzeltiyorum:

1- X’ iş yeri Y’ üzerinde kayıtlıdır (vergi levhası Y üzerindedir)

2- O', X’ iş yerinde işçi değildir.

3- Alacaklı A’ iş yeri ile alakası olmayan, bu iş yerinde hiçbir vergi, SGK kaydı olmayan, O’ aleyhinde X’ iş yerinde haciz yapmıştır.

4- O’ nun borcundan dolayı, alacaklı A’, O’ nun alakası olmadığı X’ iş yerinde sırf oğlunu orada gördüğü ve yine amcasının oğlunun orada işçi olarak çalıştığına istinaden haciz işlemi yapmıştır.

5- Haciz tutanağında O’ nun amcasının oğlu İstihkak talebinde bulunmuş ve memur alacaklı vekili red etti diye tutanak tutmuştur.

6- Y' istihkak başvuru süresini kaçırmıştır.

Bilgilerinize saygıyla sunarım.
Teşekkürler
Old 16-01-2019, 13:08   #6
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Anlamak için -3

Alıntı:
4- O’ nun borcundan dolayı, alacaklı A’, O’ nun alakası olmadığı X’ iş yerinde sırf oğlunu orada gördüğü ve yine amcasının oğlunun orada işçi olarak çalıştığına istinaden haciz işlemi yapmıştır.

1. Oğul, kimin oğlu ?(Borçlu O'nun oğlu )

2. Amca oğlu kim ? (Borçlu O'nun amcasının oğlu )

ŞİKAYET VE ŞARTLAR

İİK. MADDE 16 - (Değişik: 3890 - 3.7.1940 / m.1) Kanunun hallini mahkemeye bıraktığı hususlar müstesna olmak üzere icra ve iflâs dairelerinin yaptığı muameleler hakkında kanuna muhalif olmasından veya hâdiseye uygun bulunmamasından dolayı icra mahkemesine şikâyet olunabilir. Şikâyet bu muamelelerin öğrenildiği tarihten yedi gün içinde yapılır.

Bir hakkın yerine getirilmemesinden veya sebepsiz sürüncemede bırakılmasından dolayı her zaman şikâyet olunabilir.

Mola
Old 16-01-2019, 13:48   #7
umutlaw

İyi dileklerimle sizi selamlıyorum,

1. Oğul, kimin oğlu ?(Borçlu O'nun oğlu )

1,a- Evet borçlu O nun oğlu.

2. Amca oğlu kim ? (Borçlu O'nun amcasının oğlu )

2,a- Evet Borçlu O nun amcasının oğlu dur.

Sualler:
1- Belirtmiş olduğunuz maddede süre 7 gündür ve bu süre kaçırılmış yine de dava açılabilirmi?

2- Davanın konusu ne olmalıdır? ve hasımler kimler olmalıdır?

Nezaketiniz için teşekkür eder Londra'dan selam ve sevgilerimi iletiyorum.

Buradan bir dileğiniz olursa her zaman beklerim.
Old 16-01-2019, 14:37   #8
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Görüş

Süreler kaçırılmış olduğundan...

Alıntı:
5-Haciz tutanağında O’ nun amcasının oğlu İstihkak talebinde bulunmuş ve memur alacaklı vekili red etti diye tutanak tutmuştur.

Görüş :
" ... memur alacaklı vekili red etti diye tutanak tutmuştur. " cümlesinden hareketle.

1.Reddedilen talebin “Bir Hakkın Yerine Getirilmemesi Niteliğinde” olduğu (m.16/son),

2.Hayatın olağan akışına uymayacak şekilde uygulama yapılmış olduğu,

3.Kamu Düzenine aykırılık

Gerekçeleriyle, “haciz işleminin” Süresiz Şikayete Tâbi Olduğu ileri sürülebilir.

Old 18-01-2019, 17:18   #9
umutlaw

Nezaketiniz için teşekkür ederim.
Merhaba,
Hulusi bey,
Ben dilekçemde davalı olan tarafları bir alacaklı ve iki icra müdürlüğü yazmışım nitekim cehaletimi bağışlayınız son bir kez olarak sormak isterim,

Sadece alacaklının tarafsız olması yeterli mi yoksa asıl hatayı yapan icra müdürlüğü mu taraf olmalı?

İyi bir hafta sonu dilerim.

Sevgilerimle
Old 19-01-2019, 05:30   #10
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Görüş

Şikayetin konusu ve muhatabı :Haciz tutanağı ve o tutanağı tutmuş olan İcra Dairesidir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi