Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Muhtesatın Aidiyetinin Tespiti

Yanıt
Old 10-01-2019, 14:19   #1
Avgzmksr

Varsayılan Muhtesatın Aidiyetinin Tespiti

Herkese iyi çalışmalar. Henüz mesleğin başındayım ve bir konuda ne yapacağımı bilemiyorum . Yardımlarınıza ihtiyacım var.

Görülmekte olan muhtesatın aidiyeti davasında davamızı açarken dava değerini 10.000 tl olarak gösterdik. Davada aidiyetinin tespiti istediğimiz muhtesatlar toplam 3 kalem, arsanın üzerinde bulunan ev, başka bir parsel üzerindeki ağaçlar ve yine başka bir parsel üzerinde bulunan asma oncaları. Henüz davanın başındayız. Daha keşif bile yapılmadı. İspatla ilgili sıkıntılarımız var. Sadece evin müvekkil tarafından yapıldığına ilişkin tanık bulabildik.Ortaklığın giderilmesi davasında hazırlanan bilirkişi raporunda aidiyetini iddia ettğimiz muhtesatların değeri 500.bin TL 'yi buluyor. Davanın kısmen kabul kısmen red edilmesi karşı vekalet ücreti açısından sıkıntı yaratıcak. Bu aşamada;
1-Keşif yapılıp harç ikmali yapmadan, ağaç ve asma onlarına ilişkin talebimden feragat edip, harç ikmali sırasında da sadece eve ilişkin harcı tamamlasam, bu mümkün müdür?
2-Yoksa dava dilekçemi ıslah mı etmeliyim?
3- Ya da yüksek bir karşı vekalet ücreti ödemekten beni kurtaracak başka bir yol var mıdır?
Not: Evin müvekkil tarafından yapıldığının ispatını sağlayacak o dönem inşaatta çalışmış ustaları tanık olarak dinleteceğiz.Bu nedenle davayı takipsiz bırakıp, müvekkilin eve ilişkin hakkından da olmak istemiyoruz. Şimdiden teşekkür ederim.
Old 10-01-2019, 19:58   #2
thanatos

muhdesatın aidiyeti davasında harç değeri muhdesatların toplam değeri değil davalıların payına isabet eden muhdesatların değeridir.(YARGITAY 8. Hukuk Dairesi ESAS: 2015/22432 KARAR: 2016/2231) keşifte tüm muhdesatların değeri belirlensin. arsa payına göre harç yatırın. aksi halde arsa payı oranında muhdesatlarda sahip olduğunuz hakları kaybedersinizki bu da müvekille zarar verir
Old 10-01-2019, 20:52   #3
Avgzmksr

Öncelikle cevabınız için teşekkür ediyorum. Ortaklığın giderilmesi davasında toplam 5 mirasçı var ve 4ü davalı. Harç miktarımız bu yüzden oldukça yüksek olucak. Aynı zamanda ev haricinde diğer muhtesatlar için hiç bir delilimiz yok. Dava büyük ihtimal diğer muhtesatlar için red edilecek. Bu durumda müvekkil yüksek miktarda karşı vekalet ücreti ödemek zorunda kalıcak. Beni bu durumdan kurtaracak davama sadece eve ilişkin muhtesat iddiam yönünden devam etmemi sağlayacak bir yöntem arıyorum. Tabi asıl amacım dediğim gibi rededilecek muhtesatlara ilişkin karşı vekalet ücretinden kurtulmak. Umarım doğru anlatabilmişimdir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi