Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adlİ Emanetten EŞyanin Alinmasi

Yanıt
Old 23-08-2007, 20:37   #1
mehmet kaya

Varsayılan Adlİ Emanetten EŞyanin Alinmasi

İlgilenen herkese teşekkür ediyorum.Ağır Ceza Mahkemesindeki derdest bir davada sanığın cep telefonu adli emanette.Telefonu adli emanetten almak istiyoruz savcılığın oluruda var.Mahkemeden nasıl talep edeceğiz bu durumu ? Mahkeme ara karar mı verecek yoksa esas hükmü mü bekleyeceğiz , duruşma eylülde daha önceden telefonun verilmesine dair kararı verebilir mi ?
Old 24-08-2007, 13:50   #2
ersen

sayın meslektaşım adli emanette bulunan eşyalarla ilgili olarak savcılığın oluru var demenizden iddianameyi kastettiğinizi anlıyorum. aksi durumda dahi dava açılmış ve duruşma günü var ise bu konuda son sözü söyleme yetkisi mahkemededir. uygulamada duruşma sırasında mahkeme iade kararı verebiliyor. bundan önce adli tatilde olmamaız nedeni ile duruşmadan öncede yazılı dilekçe ile talepte bulunabilirsiniz. ama duruşmada talep etmeniz durumunda savcının oluru da varsa hükmü beklemenize gerek kalmayacağı kanaatindeyim. zira bir kaç silah ve araç iadesi talebinde hükmü beklemek durumunda kalmadığımdan dolayı söylüyorum. iyi çalışmalar
Old 25-08-2007, 13:41   #3
mehmet kaya

Evet sayın Ersen.İddianameyi kastediyorum.Bundan sonraki ilk duruşmada mahkemenin talebim doğrultusunda bir ara karar vereceği anlaşılıyor (umarım öyle olur).Ama ben genede duruşmayı beklemeden bir dilekçe vermeyi düşünüyorum belkide duruşmayı beklemeden adli emanetten telefonu alabilirim.İlginiz için teşekkürler...
Old 26-08-2007, 12:30   #4
çiçero fadi

Sayın meslektaşım olayımızı net algılaymadım.ama adli emanette bulunan eşyaların iadesi ile ilgili olarak şu yorumlar gündeme gelebilir.telefon delil olarak mı muhafaz altına alınmış? yoksa suçta kullanılan bir alet olarak mı?

eğer delil olarak muhafaz altına alınmışsa mahkemeye sunacağınız bir taleple muhafazasına artık gerek kalmadığı gerekçesiyle eşyanın malikine iadesi talebi gündeme gelebilir.

bu hususta adli emanete yya da suç eşyası yönetmeliğğini okumanızı tavsiye ederim.

genellikle soruşturma aşamasında iade talepleri olumlu yönde sonuçlanmakta.mahkeme aşamasına geldiinde her nedense iş uzar bilginiz olsunkolay gelsin.......
Old 05-04-2018, 11:02   #5
Av.Betül UĞUR

Merhaba
Şuan temyiz incelemesinde olan ağır ceza dosyasında yerel mahkemenin verdiği gerekçeli kararda ''İstanbul CBS Adli Emaneti'nin ..... sırasında kayıtlı olan DELL marka .......seri numaralı disk haricindeki tüm dijital materyallerin sanık vekiline İADESİNE, DELL marka ...... seri numaralı diskin dosyada DELİL OLARAK MUHAFAZASINA,'' bu şekilde bir karar verilmiş. Bu durumda dijital materyallerin iadesini nereden ve hangi usulle iade almam gerekiyor? yardımcı olursanız sevinirim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi