Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesinin Geçerliliğinin Tespiti ve Feshi

Yanıt
Old 28-02-2013, 18:33   #1
LAWYER2015

Varsayılan Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesinin Geçerliliğinin Tespiti ve Feshi

Merhabalar ;

Asliye Hukuk Mahkemesinde ''Kat karşılığı İnşaat Sözleşmesinin Geçerli Olup Olmadığının Tespiti ; Geçerli Bulunması Halinde Müvekkille İlgili Kısımların Feshi'' Talepli Dava Açmak İstiyorum.. Merak ettiğim tespit ve fesih talebini birarada içeren böyle bir davanın kabulü mümkünmüdür ? Yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar..
Old 28-02-2013, 19:02   #2
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan LAWYER2015
Merhabalar ;

Asliye Hukuk Mahkemesinde ''Kat karşılığı İnşaat Sözleşmesinin Geçerli Olup Olmadığının Tespiti ; Geçerli Bulunması Halinde Müvekkille İlgili Kısımların Feshi'' Talepli Dava Açmak İstiyorum.. Merak ettiğim tespit ve fesih talebini birarada içeren böyle bir davanın kabulü mümkünmüdür ? Yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar..

Sozlesmenin geçerli olup olmadigina siz karar vererek ve feshin sartlarini da yerine getirerek eda davasi (sözlesmenin feshi davasi) acmaniz gerekmektedir,Zira, eda davasi açmak varken belirttiginiz bir dava çesidinde mahkemece, hukuki yarar bulunmayacaktir, Kolay gelsin,,,
Old 02-03-2013, 08:55   #3
LAWYER2015

Açacağım dava ya konu Kat karşılığı inşaat sözleşmesi şekil olarak noterden yapılmış uygun fakat Medeni Kanun'un 692.maddesine aykırı durumda,inşaat sözleşmesi yapıldıktan sonra tevhid işlemi ile bir parsel üzerinde iki kişi müşterek malik olmuş,bunlardan sadece bir tanesi ile inşaat sözleşmesi yapılıyor diğer malikle yapılmadığı giibi bu kişinin sözleşmeye muvafakatide yok. Sorun şu ki kat karşılığı inşaat sözleşmesinin feshini sadece talep etsem ve mahkeme TMK 692 gereği geçersiz sözleşmeye dayalı fesih istenemez sözleşme zaten geçersiz dese davanın reddi ile birlikte dava masrafları ve vekalet ücreti müvekkile yüklenecek.. Buna sebebiyet vermemek için tespit ve fesih isteyebilirmiyim diye düşündüm üstadım..
Old 03-03-2013, 03:15   #4
Deniz YÜKSEL

Sözleşmenin geçersizliğinin tespiti bu hususun mümkün olmaması durumunda feshini talep edebilirsiniz. Bahsettiğiniz olayda TMK gereğince sözleşme geçersiz. Ancak bu tür davalarda hakim davalıya diğer paydaşın ilgili sözleşmeye rızası olup olmadığını bildirmesi için süre vermektedir. Ayrıca tevhid ile yeni paydaşlar oluştuğu için sonraki imkansızlık hükümlerinden faydalanabileceksinizdir
Old 03-03-2013, 18:54   #5
LAWYER2015

Bende sizin gibi düşünüyorum Sn.Deniz Yüksel .. Fakat Sn. C. Okyay'ın red cevabını da göz önünde bulunduruyorum..Bu yüzden tespit ve fesihin birarada bulunabileceğine ilişkin yargıtay kararı arıyorum ..Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.. Teşekkürler..
Old 08-07-2013, 15:57   #6
Av. esim

Meslektaşım aynı sorunu araştırırken konunuzu gördüm.
Bende sözleşmenin geçersizliği sebebiyle borca itiraz edip mahkemece sözleşme geçersiz kabul edilmediği takdirde cayma hakkımızı kullandığımızı ve sözleşmenin feshini talep etmeyi düşünüyorum. Ama kafam çok karıştı.
Bu süre zarfında siz nasıl bir yol izlediniz acaba?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi