Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

nafaka davası

Old 12-02-2002, 00:13   #1
kadir

Varsayılan nafaka davası

sayın yetkili,
benim sorunum babamın bana actığı nafaka davasıyla ilgili.Cocukluk yıllarımdan beri ailemden uzak yasiyorum.hatta cok kucuk yastan itibaren bir yakınım beni buyuttu.babam ailede herkeze eziyet eden alkol kullanan biriydi.zaten donem donem birlikte oldugum ailemden babamın bana ve anneme olan davranışları yuzunden ayrıldım.yine diğer yakınlarımın yardımlarıyla unuversiteyi bitirdim ve işe girdim .evlendim.yıllardır gorusmediğim babam anneme eziyetlerini surdurmeye devam etti ve sonunda evide terk edip ev hanımı olan annemi bir basına bıraktı.annemin bakımını kardesimle birlikte ustlendik.simdi babam bize dava acmış.bizden nafaka talep ediyor.ogrenmek istediğim bizim ustumuzde hicbir hakkı olmayan bu kisinin dava acma hakkı varmıdır.biz bu davayı nasıl engelleyebiliriz.babamızı kanunlar onunde reddetme durumumuz varmıdır?
yardımlarınız için tesekkurler

10-07-2000 17:20:02
Old 12-02-2002, 00:14   #2
kadir

Varsayılan YNT:nafaka davası

avukat dostlar,
sizden gelecek bilgi ısıgında hareket edeceğim.lutfen bilgi.
tesekkurler

11-07-2000 10:34:51
Old 12-02-2002, 00:15   #3
seyyah

Varsayılan YNT:nafaka davası

sayın katılımcı,
her ne kadar avukat değilsem de, sorunuzu kısaca yanıtlayalım. sorun Medeni Kanun'un 315. maddesiyle ilgili. madde, "herkes, yardım etmediği surette zarurete düşecek olan usul ve furuuna ve erkek ve kız kardeşlerine muavenet ile mükelleftir." diyor. usul üstsoyu, füru ise altsoyu ifade eder. yani siz babanızın füruusunuz. O halde, babanızın zarurete düşmüş olması halinde sizden nafaka talep etme hakkı var. Zaruret kavramı uygulamada asgari ücret düzeyinde bir geliri bulunmaması olarak anlaşılmakta. müteakip 316. madde ise nafakanın kimden ve ne miktarda alınabileceğini açıklıyor. nafaka ancak davalının mali gücü oranında takdir edilebilir. birden fazla nafaka yükümlüsü var ise ve sadece biri aleyhine dava açılmış ise, diğer yükümlülerin durumları da araştırılır, gerektiğinde nafaka yükümlüsünün mali gücü yeterli değilse onun aleyhine açılan dava reddedilebilir. babanızı kanunlar önünde reddetme gibi bir imkanınız yok. ancak anlatılan hususlar ispatlanabildiği takdirde zayıf bir usul-füru ilişkisi hükmedilecek nafaka miktarını etkileyici olabilir. bu konuda hakim vicdani bir takdirde bulunacaktır. kolaylıklar dilerim.

12-07-2000 19:50:40

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi