Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yüksek Hukuk Eğitimi Hukukta yüksek lisans ve doktora eğitimi ile ilgili konular

Yüksek lisans-ortalama faktörü

Yanıt
Old 29-01-2010, 11:25   #1
sofi

Varsayılan Yüksek lisans-ortalama faktörü

Herkese merhaba.( Çok kişinin okuması ve yorum yapmasını umarak başlıyorum.) Ben istanbul üniversitesi son sınıf öğrencisiyim. Tabiki herkesi olduğu gibi beni de bitirme telaşı sardı. Aslında az çok ne yapmak istediğimi belirledim. Ancak şimdi de acaba kabul edilir miyim korkusu başladı.3 senemin ortalaması 2.60. Kasım ALES ten de bugün öğrendiğim üzere 89 almışım. Acaba bu durumda, ve en iyi ihtimalle ortalamamı 2.75 civarına getirerek Bilgi Üniversitesine yada Galatasaray Üniversitesine kabul edilebilir miyim?Marmara Üniversitesinin şartlarını bilen var mı, ya da dışardan öğrenci almayı tercih edip etmediklerini? Duyduğuma göre, mülakat da çok önemliymiş. İngilizcem de iyi seviyede bu arada. Mülakatta nasıl sorular sorulur?Aslında en çok dert ettiğim konu ortalamam fikirlerinizi bekliyorum. Teşekkürler.
Old 29-01-2010, 13:16   #2
artemis87

1. Öncelikle son sınıf olduğunuz için size kolaylıklar diliyorum. Ben de Erciyes Üniversitesi özel hukuk anabilim dalında yüksek lisans yapıyorum. Başvuruda (yanlış hatırlamıyorsam) ales puanının %40’ı, yabancı dil (kpds,üds,…) puanının %20’si, okul ortalamanızın %20’si ve mülakat puanınızın %20’si alınarak hesaplama yapıyorlar. Mülakata girebilmek için ilk üç puanınız (yine %40,20,20) hesaplanıyor. Erciyes’te alınacak öğrencinin iki katı kadar öğrenci mülakata girmeye hak kazanıyordu, diğer üniversitelerde uygulama nasıl bilemiyorum. Size tavsiyem; eğer krediniz yetiyor, dersleriniz dönemlik ve yönetmeliğinize uygunsa, 2. dönem notunuzu yükseltebilecek birkaç dersi alttan almanız yararlı olacaktır. Anladığım kadarıyla dil sınavlarına girmemişsiniz.(Kpds ya da üds başvuru tarihlerini takip edin.)
Old 30-01-2010, 11:06   #3
sofi

Melike hanım, cevabınız için teşekkür ederim öncelikle. ALES'e kasımda girdim; 89 aldım ama tekrar girmeyi düşünüyorum. Dil sınavlarından da ÜDS nin daha kolay olduğunu duyduğum için martta ÜDS ye girmeyi düşünüyorum. Dediğiniz gibi alttan yükseltebileceğim 2 tane dersim var, onları alacağım tekrar. Umarım faydası olur. Siz İstanbulda herhangi bir üniversiteye başvurmadınız sanırım. Peki devlet üniversitesi mi, özel üniversite mi? Ne açıdan farkeder? Hangi dersi hangi hocadan alacağın önemli diyor sorduklarım. Bu konularda da bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim. Yani araştırırken nasıl ve neye göre araştırma yapmalıyım? Bir de malesef torpil faktörü var. Ne derece etkilidir? Size de başarılar diliyorum
Old 13-06-2010, 16:47   #4
AV. AHMET ERTAŞ

sayın artemis 87, ben bu sene yüksek lisansa müracaat edeceğim . marmara hukuk mezunuyum. marmara dil şartı istemiyor. ama mülakatta elenirsem kabul alamazsam erciyese de müracaat atmeyi düşünüyorm.(memleketime yakın olduğu için)erciyes dil şartı arıyor mu? mülakatta zor sorular geliyor mu? ales puanım 79. yardımcı olursanız sevinirim.
Old 15-06-2010, 13:49   #5
artemis87

Dil şartı derken, sanırım belirli bir dil puanından daha az alanların yüksek lisansa kabul edilmeyeceklerini ifade etmek istiyorsunuz. Ancak dil puanı, yüksek lisans başvurunuz değerlendirilirken belirli bir yüzdesi alınarak ortalamanızı etkiler, eğer Kpds/Üds'ye girmediyseniz dil puanı kısmından ortalamanıza puan eklenmez ve kabul edilme ihtimaliniz o oranda azalır. Mülakatın zorluk derecesinin ise önceden hazırlanarak mülakata girmenizle ilgili olduğunu düşünüyorum. Eğer birkaç hafta ayırarak özel hukuk ya da kamu hukuku derslerini tekrar ederseniz mülakkatta zorlanmayacağınızı düşünüyorum.
Old 15-06-2010, 16:38   #6
AV. AHMET ERTAŞ

Sayın artemis 87, öncelikle teşekkür ederim fakat tam anlayamadım. Ben üds'ye girdim ve 47.5 aldım. Anlamadığım nokta erciyes üniversitesi, 50 nin altında alanları hiç mi mülakata çağırmıyor, yoksa çağırıp o puanın belli bir yüzdesini mi alıyor? Eğer 2. durum söz konusu ise, çok yüksek puanlı adaylar müracaat ediyor mu? Son olarak, kendi öğrencilerine üstünlük tanıyor mu mülakatta?
Old 17-06-2010, 08:44   #7
artemis87

Başvuran adayların ALES puanının %50’si, lisans mezuniyet notunun %15’i, yabancı dil notunun %15’i dikkate alınarak sıralama yapılıyor, yapılan sıralama sonucuna göre kontenjanın iki katı kadar aday mülakata alınıyor.(Yani özel hukuktan 20, kamu hukukundan 20 kişi mülakata girebiliyor.) Diğer adaylar mülakata alınmayacak. Mülakata alınan adayların ALES puanının %50’si, lisans mezuniyet notunun %15’i, yabancı dil notunun %15’i, mülakat notunun % 20’si şeklinde hesaplama yapılacaktır. Kısacası sizin 47'nin %15'i hesaplanacak.
Kendi öğrencilerine öncelik tanıma hususunda size mülakatın adil bir şekilde yapıldığını, onlarında mülakattan cevapladıkları sorulara göre puanlar aldıklarını rahatlıkla söyleyebilirim.
Başvuruda bulunan adayların puanlarının yüksekliği yıldan yıla değişiyor, ilk 20'ye girme hususunda başvuracak diğer adaylar ve biraz da sizin şansınız devreye giriyor aslında.
Old 18-06-2010, 22:45   #8
holiganist

2.50 okul ortalaması teoride yüksek lisans yapmak için mümkün.Peki pratikte de 2.50 ortalama ile yüksek lisansa kabul olunan öğrenci var mı ?
Old 13-07-2010, 09:54   #9
KARAKÜLAH

Alıntı:
Yazan sofi
Herkese merhaba.( Çok kişinin okuması ve yorum yapmasını umarak başlıyorum.) Ben istanbul üniversitesi son sınıf öğrencisiyim. Tabiki herkesi olduğu gibi beni de bitirme telaşı sardı. Aslında az çok ne yapmak istediğimi belirledim. Ancak şimdi de acaba kabul edilir miyim korkusu başladı.3 senemin ortalaması 2.60. Kasım ALES ten de bugün öğrendiğim üzere 89 almışım. Acaba bu durumda, ve en iyi ihtimalle ortalamamı 2.75 civarına getirerek Bilgi Üniversitesine yada Galatasaray Üniversitesine kabul edilebilir miyim?Marmara Üniversitesinin şartlarını bilen var mı, ya da dışardan öğrenci almayı tercih edip etmediklerini? Duyduğuma göre, mülakat da çok önemliymiş. İngilizcem de iyi seviyede bu arada. Mülakatta nasıl sorular sorulur?Aslında en çok dert ettiğim konu ortalamam fikirlerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

Sayın Sofi,
Bilgi üniversitesi yüksek lisans öğrencisiyim,
Ales puanınız gayet iyi. İstanbul üniversitesinde ales in %50 si alınıyor. ayrıca okulun yaptığı dil sınavı da gayet kolay onun da sanırım %15 i alınıyor. Not ortalaması maalesef sadece %15 etkiliyor (bence en önemli kriter olmalı) İstanbul üniversitesine neden başvurmayı düşünmüyorsunuz? Bence tek kötü yanı derslerin gündüz olması.
Bilgi üniversine gelince burslu olarak kabul edilmeyi düşünmediğiniz takdirde not ortalamasının fazla bir önemi yok. mülakatta kendinizi iyi ifade etmeniz, hocaların kafasında bu öğrenci hedeflerini çizmiş, azimle o yolda ilerliyor düşüncesini oluşturmanız kabul için en büyük faktör. Mülakatta marmaradaki gibi bilgi sorusu sorulmuyor. daha çok neden bilgiyi tercih ettiniz biz sizi neden seçmeliyiz, neden yüksek lisans gibi sorula soruluyor.
Başarılar
Old 23-07-2010, 09:16   #10
Av. Kübra İSLAMOĞLU BAYER

Başvuru geçti ama ben de Marmara ile ilgili bilgi vereyim madem bu bilgiler nedense çok zor bulunuyor..

ALES * %50 + Diploma Notu*%20 + Mülaka notu * %30 = En az 70 olması durumunda en yüksekten en düşüğe doğru yapılan sıralamada ilk 30'a(kontenjan sayısı bu) girmek gerekiyor.
Her ne kadar 3 kriter varmış gibi görünse de en önemlisi mülakattan geçebilmek. Mülakat da şu şekilde:

En az 250 kişi başvurmuş olduğu için mülakat odasına 6-8 kişilik gruplar halinde giriliyor. Orada kavanoza katlanıp koyulmuş kağıtlardan bir tane seçiliyor ve sırayla cevaplanıyor. Yani ya her şeyi bileceksiniz ya da çok şanslı olacaksınız.

Her ne kadar Marmara'da "TORPİL" var diye isyanlar edilse de alınan kişilerin tamamında "torpil" kriterini sağlama şartı aranmıyor zira benim "torpil"im ya da "referans"ım yoktu
Old 27-07-2010, 19:29   #11
ius

Merhaba,benim de merak ettiğim bir konu vardı bilenler cevaplarsa sevinirim..Istanbul universitesi hukuk mezunuyum yüksek lisansa başvurmak istiyorum,tezli ve tezsiz kontenjanlarını bulamadım da sitede bilgilendirirseniz sevinirim..[FONT='Arial','sans-serif'][/font]
Old 02-09-2010, 01:03   #12
Mehmethakan

sevgili arkadaşlar öncelikle merhaba. söyledıklerım duyumdan ibarettir sahihliği hakkında endişelerim var öncelikle onu öğrenmek istiyorum. herhangi bir hukuk fakültesinde yalnızca yüksek lisans yapmak için-yani okulda asistan olarak kalınmaması şartı ile- yabancı dil istemediklerini yalnızca ALES mülakat ve not ortalamasının önemli olduğunu duydum. bilgisi olan arkadaşlar varsa ve bunu paylaşırlarsa çok memnun olacağım. şimdiden çok teşekkür ederim verdiğiniz cevaplar için. pek kıymetli vaktinizi çalmış olacağım zira.
Old 02-10-2010, 09:06   #13
law and order

Yüksek lisans için 3.00 ortalamaya az diyenler duydum.Sizce ne kadar doğru bu? Özellikle İstanbul Üniversitesi için soruyorum bu soruyu. Yanıtlarınızı bekliyorum.
Old 26-05-2011, 17:31   #14
snur

Merhaba ben de bu sene hukuk fakültesini bitiriyorum.istanbul ünv. yada marmara hukuk da yüksek lisans yapmak istiyorum.Ama ales puanım 65,not ort.3.00 üzerinde marmara ve istanbul için şansım olur mu?Yada bir kere daha ales e çalışıp daha iyi bir puan alıp öyle mi başvurmalıyım? yanıtlarsanız çok memnun olurum..
Old 10-09-2011, 10:40   #15
nihilist

merhaba,

galatasaray, bilgi, yeditepe gibi okullarda yüksek lisans yapma şansınız oldukça yüksek.
Old 30-12-2011, 19:59   #16
Burak Ülker

merhabalar. ales söz puanım 94 ea puanım 84 sözel puandan -hukuk dışında- herhangi bir sosyal bilimler enstitüsünde y.l. yapmam mümkün müdür,illa ki ea.dan mı başvurmalıyım?saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi