Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

MEB' e karşı faturaya dayalı icra takibi

Yanıt
Old 17-09-2017, 20:44   #1
mhmt zeki

Varsayılan MEB' e karşı faturaya dayalı icra takibi

Merhaba Meslektaşlarım, öncelikle herkese güzel bir adli yıl dilerim. Bir Anadolu lisesinin ihale komisyonu, Mobilya ve temizlik ürünleri satan Müvekkilden okulda kullanılmak üzere mobilya ve temizlik ürünleri talep ediyor. Müvekkil, irsaliyeli fatura tanzim ediyor. okul müdürü faturaya 'yazılı ürünleri teslim aldım' diye yazıp imzalıyor ve ürünleri teslim alıyor. Ancak herhangi bir ödeme olmayınca iki ayrı fatura için Milli Eğitim Bakanlığı' na iki ayrı icra takibi başlattık.
icra takibinin birine itiraz geldi ve ekinde okulun ' faturadaki mobilyalar okulumuza teslim edilmedi'yazısı ile yetkili yerin MEB' in bulunduğu Ankara İcra daireleri olduğu ayrıca böyle bir malın teslim edilmediği gerekçesiyle borca itiraz edildi. Mili Eğitim Bakanlığı' nın avukatı olan meslektaş ile görüştüğümde ise diğer icra dosyası için de menfi tespit davası açacaklarını okul müdürlerinin bazen böyle mal alıp kendi menfaatlerine sattıklarını söyledi. sorum ise, irsaliye alacağın ispatı için yeterli değil midir? okul müdürü hakkında böyle bir şüphe olsa bile Milli Eğitim bu borçtan sorumlu değil midir ?
Old 20-09-2017, 09:08   #2
Av. Merve Akgün

İrsaliyenin bir yazılı bir belge niteliği taşıması sebebiyle alacağın ispatı için yeterli olduğu kanaatindeyim. İcra takibinde MEB ve Okul müdürünü ayrı ayrı borçlu olarak göstermek belki daha sağlıklı bir yol olabilirdi. Ama sizin gibi ben de, MEB'in söz konusu borçtan sorumlu olduğunu, ödeme yapılması takdirde ise bu bedelin okul müdüründen rücu edilmesi gerektiğini düşünüyorum.Sevgiler..
Old 20-09-2017, 10:01   #3
mhmt zeki

Sevgili Meslektaşım Okul Müdürünün veya başka bir şahsın sorumlu olmadığına dair yargıtay kararı mevcut. ancak yetki konusunda aklım karıştı. Kabul edilmeyen bir fatura ve karşı taraf MEB. belgesiz alacak gibi ANKARA'da mı açmalıydım ?
Old 20-09-2017, 10:07   #4
Av. Merve Akgün

Alıntı:
Yazan mhmt zeki
Sevgili Meslektaşım Okul Müdürünün veya başka bir şahsın sorumlu olmadığına dair yargıtay kararı mevcut. ancak yetki konusunda aklım karıştı. Kabul edilmeyen bir fatura ve karşı taraf MEB. belgesiz alacak gibi ANKARA'da mı açmalıydım ?

Sevgili meslektaşım bahsettiğiniz yargıtay kararlarından örnek olması açısından bir tane paylaşmanız mümkün mü?
Şahıs borçluları açılan icra takiplerinde pek fazla yetki itirazında bulunmuyorlar fakat bu şekilde MEB gibi kurumların öncelikle dikkat ettikleri şey yetki hususu Bu sebeple İİK m. 50 yetki düzenlemesi uyarınca, borçlunun yerleşim yerinde açılabilirdi. Ben risk almayarak genelde o şekilde yapıyorum.
Old 20-09-2017, 10:10   #5
mhmt zeki

YARGITAY
13. HUKUK DAİRESİ
E. 2003/16599
K. 2004/4960
T. 8.4.2004
DAVA : Taraflar arasındaki alacak davasının yapılan yargılaması sonunda ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın kabulüne yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde davalı Tayyar Özgül avukatınca temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi gereği konuşulup düşünüldü.
KARAR : Davacı, abonesi olan Zeki Çolak ile, fiili kullanıcısı olan Milli Çıraklık Eğitim Merkezinin tahakkuk eden su ve atıksu borcunu ödemediğini, gecikme cezası ile toplam 2.307.955.000TL. olan borcun dava tarihinden %10 gecikme cezası ile tahsilini talep etmiştir.
Davalılar savunmada bulunmamıştır.
Mahkemece davanın kabulüne, karar verilmiş; hüküm, davalı Tayyar Özgül tarafından temyiz edilmiştir.
Dava dilekçesinde ve davacının delil listesi arasında bulunan ek-2 nolu delilde dava konusu suyun kullanıldığı binanın bir yıl öncesine kadar Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Atatürk Çıraklık ve Eğitim Merkezi tarafından kullanıldığı belirtilmiştir. Dava ise MEB Çıraklık Merkezinin fiilen kullanıcısı Tayyar Özgül hasım olarak gösterilerek açılmıştır. Davacı idarenin gerek dava dilekçesinde açıkladığı beyanlardan gerekse delil olarak sunduğu belgelerinden su kullanımının davalı Tayyar tarafından değil esasen MEB bağlı okul tarafından gerçekleştirildiği anlaşılmaktadır. Öyle olunca bu okulun idarecisi durumunda olan davalı Tayyar Özgül'e husumet yöneltilemez. Mahkemece bu hususun nazara alınarak davalı Tayyar hakkındaki davanın husumetten reddi gerekirken yazılı şekilde kabulü usul ve yasaya aykırı olup bozma nedenidir.
SONUÇ : Yukarıda açıklanan nedenlerden dolayı temyiz edilen hükmün davalı Tayyar yararına BOZULMASINA, peşin harcın istek halinde iadesine, 8.4.2004 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 20-09-2017, 10:13   #6
mhmt zeki

benzer bir karar böyle Sevgili Meslektaşım. eninde sonunda işin içinden çıkamayarak bende dosyayı yetkili Ankara'ya göndereceğim galiba. zira itirazın iptali davasında yetkisizlik kararı verilmesi işleri iyice çıkılmaz hale getirir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi