Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Tanrı 'ya Mektuplar:))

Yanıt
Old 17-09-2002, 23:54   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Tanrı 'ya Mektuplar:))

Avrupa ve Amerika'da 2-9 yaş çocuklara Tanrı'ya ilişkin düşüncelerini sormuşlar. Dinsel eğitimin bir parçası olarak çocuklara Tanrı'ya bir mektup yazın ve duygularınızı isteklerinizi anlatın demişler.

1) Sevgili Tanrı, şu andaki eksiklerimi yazıyorum: Yeni bir bisiklet, ir kimya seti, köpek, film makinesi, beyzbol eldiveni. Hepsini gönderemezsen birazı da olur.
Seni seven Eric --5 yaşında-
Not: Noel Baba'nın olmadığını biliyorum.

2) Canım canım Tanrı,
Astronotları öyle yukari firlatip firfir döndürmelerinden ödüm kopuyor. N'olur onların bizim evin çatısına düşmelerine izin verme.
Dostun Norman --4.5 yaşında-

3) Sevgili Tanrım,
insanlarin ölmelerine izin verip yenilerini yapmak yerine neden
elindekileri tutmuyorsun? Jane --6 yaşında-

4) Sevgili Tanrı,
Lütfen bana bir midilli gönder. Senden şimdiye kadar hiçbir şey istemedim. Bunu da herhalde unutmazsın.
Bruce --4 yaşında-

5) Sevgili Tanrı,
Babam çok aksi. Onu bu huyundan vazgeçirmeni istiyorum. Ama lütfen canını yakma. Sevgilerle.
Martin --5 yaşında-

6) Sevgili Tanrı,
Bulutlardan biri yüzünü öyle korkunç yaptı ki ödüm koptu. N'olur söyle ona bi' daha öyle yapmasın.
Ellen --3 yaşynda-

7) Sevgili Tanrı,
Sahiden var mısın? Bazıları buna inanmıyor: Eğer varsan gecikmeden bir şeyler yapmanda fayda var.
Harriet Ann --6 yaşında-

8) Sevgili Tanrı,
Eğer hiç kimse bilmeyecekse iyi olmanın ne yararı var?
Mark --8 yaşında-

9) Tanrı'cım,
Üst kattakiler durmadan bağıra çağıra kavga ediyorlar. Bence yalnızca çok iyi arkadaşların evlenmesine izin vermelisin.
Nan --5 yaşında-

10) Sevgili Tanrım,
Ne diye bu kadar çok insan yarattın. Başka bir dünya daha yapıp
fazlalıkları oraya koyamaz mısın?
J.B. --7 yaşında-

11) Tanrım,
Insanlara ruhları her zaman doğru mu dağıtıyorsun? Yanlış yapabilirsin.
Audrey --8 yaşında-

12) Sevgili Tanrı,
Sen tuhaf ne yaparsan yap herkes hayran oluyor; ama ben ufacık bir şaka bile yapsam yiyorum fırçayı.
Jodie --6.5 yaşında-

13) Sevgili Tanrı,
Bizi hiç merak etme çünkü bizimkiler çok dindar.
Teddy --9 yaşında-

14) Sevgili Tanrı,
Bende senin dışında bütün liderlerin resmi var. Norman --6 yaşında-

15) Tanrım,
Şişman olunca kimse senin arkadaşın olmak istemiyor.
Billy Jean --9 yaşında-

16) Sevgili Tanrım,
Oğlanlar kızlardan daha mi üstün? Biliyorum sen de onlardansın ama gene de dürüst olmaya çalış.
Sylvia --5 yaşında-

17) Sevgili Tanrı,
Kitabını okudum ve beğendim. Bütün o fikirler nereden geldi aklına?
John --8 yaşında-

18) Sevgili Tanrı,
Zürafaların görünümünü isteyerek mi böyle yaptın, yoksa yanlışlıkla mı oldu?
Norman --4 yaşında-

19) Tanrım,
İncil'de neden hiç karının adi geçmiyor? Yoksa İncil'i yazarken daha evlenmemiş miydiniz?
Larry --6 yaşında-

20) Sevgili Tanrım,
Tamam incil'de öbür yanağını çevir dedin biliyorum; ama kardeşim gözüme vurunca ne yapacağım?
Sevgiler, Teresa --5 yaşında-

21) Sevgili Tanrı,
Tanry oldugunu nasıl bilebildin?
Charlene --3 yaşında-

22) Sevgili Tanrı,
Senin yaşına geldiğimde tıpkı senin gibi olmak istiyorum. Tamam mı?
Tommy --4 yaşında-

23) Sevgili Tanrım,
Eger Tanrı ben olsaydım bu kadar iyi olmazdım. Bunu aklından çıkarma.
Michelle --6 yaşında-
Old 01-10-2002, 19:24   #2
Cest la vie

Mutlu Harika!

Bu mektupların seçmeleri, "Çocuklardan Tanrı'ya Mektuplar" adıyla bir kitapta toplanmış, çocukların bu muhtesem hayal güçlerini merak edenler için yazayım dedim. "Sarmal Yayınevi"nden çıkmıs kitap ve yazarı (yazarı yazıyor kitapta ama derleyen olsa gerek) "Eric Marshall-Stuart Hample."

Kitaptan bir iki favori de ben alıntı yapayım:

"Sevgili Tanrı,
Kiliseye sözüm yok ama kuşkusuz daha iyi müzikler kullanabilirsin. Umarım yazdıklarıma kırılmazsın.
Ayrıca bir kaç yeni şarkı yazamaz mısın? Dostun Barry"

.....
"Sevgili Tanrı,
Şu hergün ezip durduğumuz karıncaların umarım senin için özel bir önemi yoktur. Dennis"

....
Sevgili tanrı, şu plastik çiçeklere kafan bozulmuyor mu eğer gerçeklerini yapan ben olsaydım çıldırırdım. Lucy "

....
"O kadar becerikliysen hadi görelim bakalım oku benim şifremi:
VDDL RBT CLJKS NT PSD KLHSM ATFC
Eğer anlayabildiysen yarın yağmur yagdır da anlayayım. Jabe"
....
"Sevgili Tanrı,
gecen hafta New Yorka gittiğimizde Saint Patrick kilisesini gördüm. Bayagı güzel bir evde oturuyorsun. Frank"

...
"Sevgili tanrı,
Evet,ben anlaşmamızın yarısını yaptım bakalım. Bisiklet nerde kaldı? Bert"
...

Gerisini merak edenlere kitabı mutlaka almalarını öneririm. Gercekten çok hoş..

Ama insan merak ediyor; acaba bu mektupları bizim ülkemizde yazdırsalardı, çocukların yanıtları nasıl olurdu acaba?
Old 03-10-2002, 15:12   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Ülkemizde Çocuk ağzından yazılsaydı kıyamet kopardı Ama büyüklerin ağzından hatırladıklarımız:

1- Tanrım beni baştan yarat,
2- Tanrım!..., üç de yetmez dört tane, dört yetmez beş tane, ... ver veeerr, veerrrrrr... ver allahım ver..!
3-Çeşitli tür ve sayıda Tanrıdan dileğim.... ile başlayan şarkılar..

Vs. vs..
Old 03-10-2002, 23:28   #4
Cest la vie

Ama gerçekten cok merak ediyorum, acaba bizim kültürümüzde yetişmiş çocuklar neler yazardı.. çevremde gördüğüm ilk minikten yazmasını rica edeceğim, bakalım ne diyecek..
Benim kardeşim henüz kendine gelmiş, etrafıyla ilgilenmeye yeni başlamıs bir bebekken her ezan sesinde hıçkıra hıçkıra ağlardı.. Acaba o zamanki hayal gücü neydi, onu bu denli ağlatan şey onu korkutuyor muydu, duygulandırıyor muydu.. Şimdi sordugumda bana tuhaf tuhaf bakıyor, keşke daha önce sorsaymışım

En azından şimdiki çocuklardan bunu isteyebilirim, kimbilir ilerde bir kitap da ben çıkarabilirim belki.. Çünkü hakikaten "Şimdiki çocuklar harika!"
Old 03-10-2002, 23:38   #5
ege

evet
Kızım 5-6 yaşlarındaydı,bir ramazan gecesi caminin önünden geçerken "caminin üstündeki bu kocaman ışıklar ne" diye sordu. Biz de "ALLAH" yazıyor dedik.. ramazan aylarında camiler böyle süslenir diye anlattık..bir süre sonra tekrar sordu;
" niye camilere ALLAH yazıyorlar? Allahın reklamını mı yapıyorlar??é
Old 03-10-2002, 23:45   #6
Cest la vie

Olumlu

Şimdiki çocuklar harika demiştim size

Çogu ufaklık da, ezanı Allah'ın okudugunu sanıyor, itiraf etmeliyim ki küçükken ben de öyle oldugunu düşünürdüm..
Tanıdıgımız bir şeker, bir defasında Ankara'dan buraya(Tarsus'a) geliyor ve ezan sesini duyuyor. Tepkisi aynen şu:"Aaa, Allah da buraya gelmiiiş!"
Old 04-10-2006, 20:49   #7
Av.Elvan Akkaya

sitedeki bu bölümü yeni gördüm. tabii yeni mesaj olmayınca derinlerde kalmış.
daha çok kişi okumalı diye düşündüğüm için mesaj atıyorum.
HARİKA )))

ama bizim küçükler , böyle cesaretli mektuplar yazamazlardı diye düşünüyorum. siz ne dersiniz?
Old 04-10-2006, 22:16   #8
Av.Nebi

Çok tatlı mesajlar saolun ...
Old 05-10-2006, 13:47   #9
gülşah

Bizim küçükler böyle mektuplar yazmış olsalar bile bunları derleyen kişiye bu ülkeden çok çektirirler gibime geliyor
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi