Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Çin Malları Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-01-2007, 15:28   #1
Av.Ceylan Pala Karadağ

Varsayılan Çin Malları Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

KAYNAK ALINTI:http://www.infomag.com.tr/general/so...&contHasID=509

Dikkat! Çinliler Tüketiyor
Çin’in dünyanın ucuz fabrikası olduğu günler geride kaldı. Çin halkı, artan gelirle birlikte, dünyanın üretimini tüketmeye hazırlanıyor. Güç değişimine rağmen güç yine Çin’de.
Handan Aybars
1980'lerde liberalleşme sürecini hayata sokan Çin, o günden beri 1.3 milyarlık tüketicisi ile dünyanın her yanındaki şirketlerin hizmet etmek istediği bir nokta oldu. Ama son 20 yılda Çin'in üretim kanadı yüzde 10 büyüme sağlarken, tüketici tarafı yeni yeni kendini göstermeye başladı. Çünkü ülkede tüketim, üretime oranla daha yavaş bir büyüme sergiliyor. Bu nedenle Çin'in toplam tüketim ekonomisi, örneğin hâlâ İtalya'nın zar zor üstünde. Hem de Çin, İtalya'nın 20 katı kalabalık bir nüfusa sahip olmasına, İtalya'daki tüketicilerin yıllık harcama miktarı olan 11 bin 511 dolara karşılık, Çinli tüketicilerin sadece ortalama 543 dolar harcıyor olmasına rağmen... Çin’de büyük bir değişim var ve dünyayı peşine takan ekonomik büyümenin, dünyanın büyük firmalarının fabrikası olmanın ardından, şimdi mikrofon Çinli tüketicilerde. Çünkü aradan geçen yıllarda ülke ekonomisi kazanırken, ülkenin vatandaşı da kazandı ve şimdi, bu kazançla tüketim yapmak için gaza bastı. McKinsey Global Institute, bu değişime “Çin Malı’ndan Çin’de Satılana: Çinli Kentli Tüketicinin Yükselişi” (Froma ‘Made in China’ to ‘Sold in China’: The Rise of the Chinese Urban Consumer) raporu ile kapsamlı bir ışık tutuyor.
Raporun dikkat çektiği gibi, Çin tüketici pazarı da hak ettiği ilgiyi yavaş yavaş üstüne çekecek. Geçtiğimiz yıl boyunca McKinsey Global Institute (MGI) Çin tüketici pazarını yakından izledi. Analizlere göre, gelecek 20 yılda Çin ekonomisi kademe kademe geleneksel ‘yatırım odaklı’ büyüme modelinden uzaklaşmaya başlayacak ve Çinli tüketiciler artık ülkelerinin ekonomik büyümesinde daha büyük bir rol üstlenmeye başlayacak. Yatırımdan tüketime kayış, beraberinde Çin halkının gelirini de artıracak ve 2006-2015 yılları arasında kalabalık bir orta sınıf ortaya çıkacak. Geniş bir yüz ölçüme sahip olan Çin'de orta sınıfın büyümesi ülke geneline yayılınca, Çin'in tüketici pazarının yapısında da kayda değer değişimler kendini gösterecek. Rapora göre, Çin'de orta sınıfın gelirleri arttıkça tüketimleri de artacak ve bu da Çin'i 2025 yılında dünyanın en büyük üçüncü tüketici pazarı haline getirecek. Bu harcama artışı, tüketicilerin alım ve tüketim tercihlerinde de değişimleri beraberinde getirecek.

Devamı infomag dergi'nin son sayısında...

BU HABERİ EKLEDİM ÇÜNKÜ İLGİ ÇEKECEĞİNİ DÜŞÜNDÜM. ÇİN MALLARI HAKKINDA NE DÜŞÜYORSUNUZ PEKİ?
Old 23-01-2007, 16:47   #2
ISIL YILMAZ

Çin'in ekonomik geleceği ile ilgili tahminler hakkında yorum yapmak benim boyumu aşar, ama Çin malları gerçekten de rekabeti müthiş etkiledi.

Genellikle dayanıksız, ancak çok çok ucuz mal üretiyorlar. Bu nedenle, ekonomik gelir grubu olarak en alt kategoride yer alan tüketiciler dahi bu malları edinebiliyor.

Duyduğuma göre yakında otomobil de üreteceklermiş. Bu durumda diğer üreticilerin fiyat olarak olumsuz etkileneceğine kesin gözüyle bakılıyor.

ATO'nun yaptırdığı bir araştırmaya göre :

" Çin firmalarının devlet destekli olması, sendikal hakların yokluğu, düşük ücret, düşük vergi, marka hırsızlığı ve kopyalama gibi önemli haksız rekabet unsurlarının varlığı Çin mallarının maliyetini düşürüyor, fiyat cazibesi yaratıyor. Ancak Çin mallarında kaliteden ve dayanıklılıktan söz etmek mümkün değil. Bu yüzden Çin malı almanın astarı yüzünden pahalı geliyor. Ancak tüketici tercihini cebine bakarak yaptığı için hem vatandaş hem devlet alırken de satarken de kaybediyor." ( Alıntı : www.ihracatdunyasi.com )

Saygılar.
Old 25-01-2007, 11:50   #3
hukukçu42

Varsayılan ???

Birçok ünlü marka -özellikle elektrik,elektronik, bilgisayar vs üretiminde- Çin başta olmak üzere Tayvan, Malezya, Endonezya gibi ülkeleri üs olarak kullanmaktadır. Avrupa markası olarak satın aldığımız bir çok üründe marka avrupa, üretim Çin'dir.
Tıpki bilgisayarımın PHILIPS (bilgiğim kadarıyla Hollanda markası) marka ekranının arkasında yazdığı gibi: "made in CHINA"

Güler misiniz ağlar mısınız
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi