Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

avukatın aldığı ibranamenin geçerliliği

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-07-2018, 17:28   #1
Konuk

Varsayılan avukatın aldığı ibranamenin geçerliliği

Önemli bir konuda fikre ihtiyacım var üstatlar
İyi günler,çok yakın olduğum ve mağdur olan akrabalarimin adına net olarak çözemedigim ve çıkış yolu aradığım bir konuda yardıminiza ihtiyacım var.
Olay şöyle.yuklu bir tazminat davası sırasında taraflardan sigorta şirketi ile anlaşan yakinlarimin avukatı yüklü miktarda ödemenin kucuk bir kısmını yakinlarimin hesaplarına EFT olarak göndermiş(size düşen para bu kadar deyip) geri kalanı nakit olarak elden ve kendi kasasından ödediğini ayrıntılı olan ve eksiksiz ibranameye yazıp okudum anladım yazdırarak imza ettirmiş ve sadece karşı vekalet ile yetindigini evrak üzerinde göstermiş ve yine 30 lu yaşlarında lise mezunu sağlıklı karı koca olan muvekkilllere bunu imza ettirmiştir.ancak
EFT ile avukatlarının kendilerine ödediği küçük miktar dışında başka ödeme almamış olan yakınlar bu durumu farkedip avukata sorduklarında ben vergi ödüyorum ve masraflar i ben koydum deyip kişileri tersliyor ve çıkan tartışma sonrası elinde yakınların imzaladigi usulüne uygun İbraname olduğunu söyleyip ayrıca sigorta ile yapılan evraklarada imzalarını attırdığını söyleyip gönderiyor.fakat muvekkiller bir şekilde avukatın kendilerine elden kasasından ödediğini iddia ettiği miktarın avukatın hesabında duruyor olduğunu öğreniyorlar.
Sorumuz su:1-ibraname ve sözleşmelere atılı (hatta yatan rakamların karsisinada paraflar almış avukat)imzalar yani usulüne uygun alınmış İbraname avukatı kurtarır mı.avukata karşı acicaklari dava için bir umut yokmudur?
2-elden yapılan nakit ödemede bir üst sınır yokmudur?
3-avukatin uzun süre hesabında duran sigortanın yatırdığı işbu elden ödendiği iddia edilen paranın hesabında duruyor olduğu halde ben kasamdan/kendimden ödedim diyebilirmi.
4-irade sakatlığına hata hile gabin gibi dayanarak karı koca müvekkil dışında tanık dahil hiçbir delil yok olduğu halde (çünkü hep yanlız geliyorlardı)biz yakınların bilmeden güvenerek okumadan imza attığını iddia edemezmiyiz?bir yol yokmudur yani
Bu arada avukatın imzalatirdigi İbraname masraf, karşı vekalet,anapara,faiz olarak kalem kalem yazılmış büyük puntolarla yazılmış ve tüm gorunen rakamların karsisinada imzalar alinmis.yani evraklar fazlasıyla tam.(muvekkiler rakamlara bile bakmıyolar)
5-bu kadar yuksek paranın elden ödenmesi hayatın olağan akışına aykırıdır diye bir iddia geçerli olurmu yada muvekklilerin avukatlarına güvenip hiç okumadan herşeyi imzalamaları durumu için Bir şey yapılabilir mi?
6-avukatta elden ödediğini iddia ettiği ama gerçekte ödemediği işbu yüksek miktarda para için bir hukuk davası ile geri talep şansı yokmudur?veya ceza şikayeti çin bir ihtimalimiz yokmudur.baro şikayeti savcılık ve akabinde hukuk davası vs.
Son olarak bu aynı olay 6 ay arayla 2 defa oluyor, çünkü dosyada ödeme yapmış olan 2 farkli sigorta şirketi var.
Elden ödendiği iddia edilen miktar 700.000 ve 800.000 olarak 2 kalem EFT ile gerçek yatan para 500 hepinize şimdiden teşekkür ederim.yardimci olursanız sevinirim.
Old 30-07-2018, 15:06   #2
Avukat Kaya

Aklıma gelen sorular, çözüm önerileri...

1- Müvekkilleriniz son kez avukatın ofisine giderek konuşmaları kayda alması,
2- İbranamenin imzalanması anında, avukatın hesabında halen 1 Milyon TL'nin duruyor olması,
3- Elden ödenen 1 Milyon TL'nin nereden temin edilip ödendiğinin savcılık tarafından avukata sorulması,
4- Avukat hakkında geçmişte buna benzer şikayetlerin olup olmadığı,
5- Müvekkillerinizin banka hesap hareketleri,
6- Yazılı belgeye karşılık yazılı belge ile ispat kuralı; hata-hile-ikrah irade sakatlıklarının somut olayda ispatının zor olması,

Zor dava ancak en azından şikayet denenmelidir, şikayet sonrasında ortaya çıkacak deliller nazara alınarak alacak davası da düşünülebilir.
Old 30-07-2018, 21:59   #3
Konuk

Öncelikle zaman ayırıp cevapladiginiz için teşekkür ederim üstad.yani savcılık şikayetinden birşey çıkabilir mi diyorsunuz?
Old 31-07-2018, 14:13   #4
Avukat Kaya

Denemekte fayda var, zira miktar oldukça yüksek... Ancak şikayeti vekil sıfatıyla siz yapacaksanız eğer kendinizi sorumluluktan kurtaracak şekilde gerekli uyarıları içerir yazıları almayı unutmayın derim, bir de Baroya mutlaka bildirimde bulunun. İyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi