Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

kaynanamı görmek istemiyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-01-2014, 16:36   #1
Konuk

Varsayılan kaynanamı görmek istemiyorum

iyi günler, benim sorunum eşimden çok kayınvalidemle. evliliğimizin ilk günlerinden beri beni istemedi, sürekli aşağılayıp, ezmeye çalıştı. aşırı kontrolcü, ne yediğimiz ne giydiğimiz hatta pazardan ne alacağımıza kadar. farklı şehirdeyken ziyarete geldi her gelişinde en az iki ay kaldı. sonra yanımıza yerleşmeye çalıştı, bana sormadan, fikrim alınmadan "kesinlikle hayır" dedim, geri çekildi. aynı şehirdeyken de haftada iki üç kez bize gelir, bir o kadar da ona gitmemizi bekler, her geliş gidişinde ayrı bir tartışma çıkarır, asık suratıyla demediğini bırakmaz. yetersiz bir eş, anne, ev hanımı olduğumu söyleyerek eşimle aramı açmaya çalışır ve başarır da. bir sene çocuğumuza baktı, o çocuğumuza bakıyor diye işten çıktığımda gidip işlerini yapmamı, misafirleri geliceğinde onları ağırlamamı istedi. yaptım ama ona yetmedi hep daha fazlasını bekledi. eşimle yıl dönümlerimizde bile onları da planlarımıza dahil etmek zorunda kaldık. hem evliliğimiz hem de sosyal hayatımız zarar gördü.
eşimin ailesiyle görüşmek istemiyorum. her seferinde tartışma nereden çıkacak diye bekliyorum, küçük suçlamalar yerini büyük iftiralara bırakıyor, başka erkeklerle ilişkim varmış, kocama büyü yapmışım, dolabında muska bulmuş ve o dolabı bir tek ben açmışım gibi. eşimin hiçbir şekilde ailesiyle görüşmesini engellemiyor hatta yaşlı insanlar bir ihtiyaçları var mı bak gel diyorum. kendi ailemle görüşmesi için de hiç bir baskı yapmadığım gibi çoğu zaman eşim gelmek istemediğinde tek başıma gidiyorum. fakat iş onun ailesine geldiğinde, tüm sorunları bildiği halde ısrarla beni annesinin yanına götürüyor hatta annesiyle yalnız bırakıp, kendisi başka işlerin peşine düşüyor.
eşim başka şehre taşınmamızı, ailesiyle aramıza biraz mesafe koymamıza da kabul etmiyor. hiç istemediğim bir şehirde çakıldım kaldım.
psikolojim bozuldu. ne zaman annesigil bize gelecek olsa yada biz gidecek olsak panik atak krizleri geçiriyorum. annesiyle hiçbir şekilde muhattap olmak istemiyorum. evliliğimden de geçtim, çocuğumla olan ilişkimi, kendi ruh sağlığımı bozuyorlar. eşim boşanırız o zaman diyor ama bunu kullanıp beni kusurlu göstereceğini, velayet ve mal paylaşımında da bunu sonuna kadar kullanacağını söylüyor. ben boşanmak da istemiyorum. tek istediğim kaynanamın yüzünü görmemek, bunun için yapabileceğim yasal bir girişim var mıdır?
şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
Old 25-01-2014, 15:25   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Aile Mahkemesine başvurarak eşinizle anlaşamadığınız konuda hakimin müdahale etmesini isteyebilirsiniz.

2-Yine Aile Mahkemesine başvurarak eşinizin ve kayınvalidenizin size yönelik şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama veya küçük düşürmeyi,zorlamayı veya özgürlülğün kullanımının önlenmesini içeren söz ve davranışlarının yasaklanmasını isteyebilirsiniz.

Bir avukattan destek almak yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi