Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

sigortanın sorumluluğu

Yanıt
Old 02-12-2006, 08:39   #1
HEATHER

Varsayılan sigortanın sorumluluğu

Biri ticari taksi diğer hususi oto olan iki aracın çarpışması sonucu ticari oto içerisnde bulunan şahıs ağı olarak yaralanıyor yaklaşık olarak 1,5 yıl boyunca tedavi görüyor tedavi giderlerinin belgelendirildiği oranda sigorta şirketinden zararı karşılanıyor ben şu aşamada dava açmayı düşünüyorum yaralanan ve maddi hasara uğrayan şahısın işgücü kaybı da mevcut
1)isigorta şirketlerini davalı olarak göstermem gerekirmi?
2)işgücü kaybından sigorta şirketleri sorumlumudur?
3)kaza olalı 1,5 yıl olduğundan manevi tazminat isteyemezmiyim?
4)Müvekkil belli bir işte çalışmamış ama sürekli farklı işler yaparak geçimini işdame ettiriyormuş bunu nasıl ispatlarım
Vereceğiniz yanıtlar için şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 02-12-2006, 12:19   #2
kağanulaş

1- Kaza ile ilgili ceza davası var mı? Her ne kadar "ceza hakimi kararı hukuk hakimini bağlamaz" şeklinde kural varsa da ceza davasındaki kusur oranları vb. sizin davanızı etkileyecektir.

2-Sigorta şirketilerinin sorumluluklarının kapsamını sigorta poliçelerinden görmek mümkün. Araçların kaskolu ya da zorunlu trafik sigortalı olması halinde sigorta şirketlerinden talep edebileceğiniz zararlar değişiklik gösterecektir. İş gücü kaybına ilişkin taleplerinizi sigorta şirketine yöneltebilirsiniz. Sigorta şirketi "maddi zarardan" poliçede gösterilen limit dahilinde sorumludur.

3- Trafik kazalarında zamanaşımı süresi 2 yıldır. Ancak manevi tazminat talebinizi olayda kusur bulunan diğer kişilere yöneltmeniz gerekmektedir, zorunlu trafik sigortası manevi tazminat taleplerini kapsamamaktadır. Ayrıca araç şoförünün aracındaki yolculara karşı sorumluluğu Karayolları Trafik Kanununa göre değil BK'nın genel hükümlerine göredir. Bu noktaya da dikkat etmeniz gerekiyor.

4- Müvekkilinizin gelirinin ispatı konusunda (çok klişe bir ifade ama) hayatın olağan akışı gereği müvekkilinizin bir geliri olması gerektiğini belirterek talepte bulunabileceğinizi düşünüyorum. Tabi ki müvekkilinizin aylık gelirinin binlerce YTL olduğu şeklinde bir iddia kabul görmeyecektir. Mahkeme müvekkilinizin asgari ücret düzeyinde bir geliri olduğu kabul edebilir diye düşünüyorum.

Saygılarımla.
Old 02-12-2006, 13:22   #3
HEATHER

Varsayılan teşekkürler

vermiş olduğunuz yanıttan dolayı teşekkür ediyorum büyük ölçüde yardımcı olduğunuzu düşünüyorum.
Old 03-12-2006, 17:11   #4
Av. Caner Arıcı

selamlar... bu konuda ÇELİK AHMET ÇELİK' in "CANA GELEN ZARARLARDA TAZMİNATIN ÖLÇÜSÜ VE KAZANÇ KAVRAMI" adlı kitabı size faydalı olacaktır, sorularınızın karşılığını bu kitapta bulabilirsiniz... iyi çalışmalar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi