Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Senedi ciro ile devralanın senedi doldurma hakkı var mı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-12-2010, 21:32   #1
üye21665

Varsayılan Senedi ciro ile devralanın senedi doldurma hakkı var mı?

Merhaba,

Senedi (bono) ciro yoluyla devralan kişi, senedin boş kısımlarını doldurarak tahsil edebilir mi? Senedin boş yerlerinden kasıt ödeme veya vade tarihi gibi. Yoksa illa lehdar olanın mı boş yerleri doldurması gerekir?
Old 11-12-2010, 02:11   #3
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Cosette
Merhaba,

Senedi (bono) ciro yoluyla devralan kişi, senedin boş kısımlarını doldurarak tahsil edebilir mi? Senedin boş yerlerinden kasıt ödeme veya vade tarihi gibi. Yoksa illa lehdar olanın mı boş yerleri doldurması gerekir?

Sayın Cosette,

TTK m.690 atfıyla bonolarda da uygulanan TTK m.592 mucibince açık senet tanzimi mümkündür; lakin yasal olan işbu senedin sonraki tarihlerde -tedavüle çıkarılmadan önce- taraflar arasındaki anlaşmaya uygun olarak doldurulmasıdır. Aksi hal suçtur.

Saygılar...
Old 11-12-2010, 09:11   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz
Sayın Cosette,

TTK m.690 atfıyla bonolarda da uygulanan TTK m.592 mucibince açık senet tanzimi mümkündür; lakin yasal olan işbu senedin sonraki tarihlerde -tedavüle çıkarılmadan önce- taraflar arasındaki anlaşmaya uygun olarak doldurulmasıdır. Aksi hal suçtur.

Saygılar...

Sayın Öksüz'e katılmakla birlikte;

Açık düzenlenen senedin anlaşmaya uygun doldurulması demek, keşideci ile lehdar arasında senetten bağımsız ve senedin düzenlenme nedeni olan (ancak senedin teminat amaçlı değil ödeme amaçlı verildiği) bir anlaşmanın olduğunun peşinen kabul edilmesi demektir.

Bu durumda:

Lehdar ile keşideci arasındaki temel sözleşme veya ilişkiden doğan hakkın ayrıca senetle birlikte temlik edilmesi ve senedin bu anlaşmaya uygun biçimde hamil tarafından doldurulması halinde (kanaatimce) senet geeçrli olacağı gibi, suç da olmaz.
Old 11-12-2010, 12:06   #5
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Sayın Öksüz'e katılmakla birlikte;

Açık düzenlenen senedin anlaşmaya uygun doldurulması demek, keşideci ile lehdar arasında senetten bağımsız ve senedin düzenlenme nedeni olan (ancak senedin teminat amaçlı değil ödeme amaçlı verildiği) bir anlaşmanın olduğunun peşinen kabul edilmesi demektir.

Bu durumda:

Lehdar ile keşideci arasındaki temel sözleşme veya ilişkiden doğan hakkın ayrıca senetle birlikte temlik edilmesi ve senedin bu anlaşmaya uygun biçimde hamil tarafından doldurulması halinde (kanaatimce) senet geeçrli olacağı gibi, suç da olmaz.

Teorik olarak, hamil, doldurma yetkisinin şartlarını biliyor ve bu çerçevede dolduruyorsa geçerlidir; lakin pratikte bunun pek mümkün olmadığı kanaatindeyim

Saygılar...
Old 11-12-2010, 13:10   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz
Teorik olarak, hamil, doldurma yetkisinin şartlarını biliyor ve bu çerçevede dolduruyorsa geçerlidir; lakin pratikte bunun pek mümkün olmadığı kanaatindeyim

Saygılar...

Hayır, pratik olarak da bu mümkündür.

Mesala:

Bir sözleşme düşünelim. Bu sözleşmede A, üçer aylık cari hesap sonucu çıkacak borcun ödenmesi için B'ye açık senetler verdiğini düşünelim. B ise, bu sözleşmeden doğan hakları ile ödeme uğruna verilen açık senetleri birlikte yazılı olarak C'ye temlik etmişse, C, cari hesap sonucu oluşan tutarı senede yazarak icraya koyabilmelidir.
Old 11-12-2010, 13:20   #7
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Hayır, pratik olarak da bu mümkündür.

Mesala:

Bir sözleşme düşünelim. Bu sözleşmede A, üçer aylık cari hesap sonucu çıkacak borcun ödenmesi için B'ye açık senetler verdiğini düşünelim. B ise, bu sözleşmeden doğan hakları ile ödeme uğruna verilen açık senetleri birlikye yazılı olarak C'ye temlik etmişse, C, cari hesap sonucu oluşan tutarı senede yazarak icraya koyabilmelidir.

Neticeten,

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz
hamil, doldurma yetkisinin şartlarını biliyor ve bu çerçevede dolduruyorsa geçerlidir

niza halinde; kanundaki karineden mütevellit, bunun aksini iddia eden ispat etmekle mükellef olduğuna göre ve aksi ispatlandığında, hamil de yukarıdaki hususu ispatlayabilirse sorun yok üstadım Anlaşamadığımız bir nokta olduğunu sanmıyorum

Saygılar...
Old 11-12-2010, 13:25   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz
Neticeten,

niza halinde; kanundaki karineden mütevellit, bunun aksini iddia eden ispat etmekle mükellef olduğuna göre ve aksi ispatlandığında, hamil de yukarıdaki hususu ispatlayabilirse sorun yok üstadım Anlaşamadığımız bir nokta olduğunu sanmıyorum

Saygılar...

Alıntı:

Dediğiniz için, pratikte de mümkün olabilir demek istedim üstadım. Niza (ya da anlaşamamak) değil, işaret var sadece.
Old 11-12-2010, 13:37   #9
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Dediğiniz için, pratikte de mümkün olabilir demek istedim üstadım. Niza (ya da anlaşamamak) değil, işaret var sadece.

Peki üstadım; teşekkürler

Saygılar...
Old 11-12-2010, 21:26   #10
üye21665

Cevaplar için teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi