Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kusursuz sorumluluk

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-05-2008, 16:17   #1
isabedil

Varsayılan kusursuz sorumluluk

selam arkadaşlar,
Bir müvekkilin murisi bir hastanenin önündeki verandadan(balkondan) düşerek ölüyor.Burada Sağlık Bakanlığı aleyhine kusursuz sorumluluğa dayalı dava açabilir miyim?Ayrıca bu davayı İdari Yargıda mı açmalıyız?Ben Böyle düşünüyorum, ama görüşlerinizi de paylaşmak istedim.
Cevaplarınız İçin şimdiden Teşekkürler
Old 26-05-2008, 13:06   #2
serbestavukat

Sayın İsabedil,
Hizmet kusuru sebebiyle idari yargıda tam yargı davası açabilirsiniz bence.
Old 26-05-2008, 18:50   #3
isabedil

Teşekkür ederim, sayın Serbest Avukat.Zaten ben de aynı şeyi düşünüyordum.
Old 27-05-2008, 14:17   #4
ali ekmekçi

acaba burada hzimet kusuru yerine bina sahibinin kusursuz sorumluluğu düşünülebilirmi?Bu takdirde adli yargıda dava açmak gerekecektir.Emsal karar sunuyorum ve tartışmanın bir sonuca bağlanmasını diliyorum.
T.C.
YARGITAY
4. HUKUK DAİRESİ
T. 25.2.1986
E. 1985/9831
K. 1986/1731
• BİNA SAHİBİNİN SORUMLULUĞU ( Kusursuz Sorumluluk )
• KUSURSUZ SORUMLULUK
• TAZMİNAT
• İLLİYET BAĞI ( Ağır Kusur )
818/m.58
DAVA : Taraflar arasındaki tazminat davası üzerine yapılan yargılama sonunda, ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın BK. nun 44/1. maddesi gereğince reddine ilişkin hükmün davacı avukatı tarafından duruşma istekli olarak temyiz edilmesi üzerine; dosya incelendi, gereği konuşuldu:

KARAR : 1 - Davalı belediye bir kamu kurumudur; davacı, olaydan, gerekli önlemleri almadığından belediyenin de sorumlu olacağını ileri sürmüştür. Başka bir anlatımla davada davalı belediyenin yasaların kendisine yüklediği görevlerin yerine getirilmemesine yani hizmet kusuruna dayanılmıştır. 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 2/b maddesinde, "idari eylem ve işlemlerden dolayı hakları mühtel olanların açacakları tam davalarının" idari yargı yerinde bakılacağı kabul edilmiştir. O halde davalı belediye hakkında, işin esası incelenerek hüküm kurulması us–l ve yasaya aykırı olmuştur. Ne var ki bu yanlışlığın düzeltilmesi tekrar yargılamayı gerektirmediğinden hükmün gerekçe değiştirilerek onanması gerekmiştir.

2 - Davacı, davalı şükrüye'ye ait binanın imar kurallarına uygun olarak yapılmaması ve bu şekilde kullanılması nedeniyle zarar gördüğünü ileri sürerek tazminat isteğinde bulunmuştur. Mahkeme, olayda davacının ağır kusurlu olduğunu kabul ederek isteğin reddine karar vermiştir.

Bina sahibi olan davalının sorumluluğu, BK.nun 58. maddesinden kaynaklanmaktadır. Bilindiği gibi 58. madde kusursuz yani objektif bir sorumluluğa dayanmaktadır. Zarar ile binanın kullanılması arasında illiyet bağının bulunması sorumluluk için yeterlidir, ayrıca kusur aranmamaktadır.

Olayımızda davacının ağır kusurlu olduğu tartışmasızdır. Çünkü, kendisine ikaz edilmesine rağmen, binanın terasına çıkmış ve tehlikeli olduğunu bildiği elektrik teline elindeki yün örme şişiyle dokunmak suretiyle ağır yaralanmıştır. Ne var ki, davalı da bina maliki olarak bir süre önce bir kişinin ölümüne neden olan, bu tehlikeli yere başkalarının rahatlıkla girmemesi için gerekli önlemleri almamakla kusurludur; başka bir deyişle davalı, olayda Borçlar Kanununun 58. maddesine göre kusursuz sorumlu durumunda iken, ek olarak kusurlu bir davranış içinde bulunmuştur.

Kusursuz sorumluluk hallerinde zarar görenin ağır kusurunun illiyet bağını keseceği kabul edilir. Ne var ki, bunun için öncelikle kusursuz sorumlu olanın, olay içinde ek bir kusurunun bulunmaması da zorunludur. Nitekim üç kişilik bilirkişi raporunda, davalı bina sahibinin olayda gerekli önlemleri almadığı için 2/8 kusurlu olduğu kabul edilmiştir.

O halde mahkemenin, yalnız davacının ağır kusurunu değerlendirerek davayı reddetmesi us–l ve yasaya aykırıdır, hüküm bu nedenle bozulmalıdır. Mahkemece yapılacak iş; zarar ve tazminat kapsamını belirleyip sonucuna göre karar vermekten ibarettir.

SONUÇ : Temyiz olunan kararın ikinci bentte gösterilen nedenle davacı yararına ( BOZULMASINA ), davacının davalı belediyeye yönelik temyiz itirazlarının birinci bentte gösterilen gerekçeyle reddine ve hükmün bu kısmının ( ONANMASINA ), oybirliğiyle karar verildi.
Old 28-05-2008, 18:34   #5
isabedil

Varsayılan Sayın ekmekçi

Olayda bina sahibi olarak idarenin kusursuz sorumluluğuna
dayalı olarak dava açmak gerçekten daha doğru bir yaklaşım.Sunduğunuz Yargıtay kararında olduğu gibi bizim olayımızda da aynı yerde daha önce iki kişi ölmüş.Dolayısıyla idarenin burada kusurlu sorumluluğu da mümkün.Ancak yine de davayı idari yargıda açmak gerekecek sanırım.Sunduğunuz Yargıtay kararında da aynı hususa işaret edilmiş...
Cevabınız için çok teşekkür ederim.İyi çalışmalar
Old 29-05-2008, 12:59   #6
halit pamuk

Kamu Malının Kulanılmasından ya da korunmasından doğan zararlaradan sorumluluk özel hükümlere göre değil; idare hukuku easaslarına göre belirlenmelidir. (4.HD.11.12.1989T. 5273/9512)

Buna göre ve kanaatimce de dava idari yargı da açılmalıdır. Ancak,Kamu malı olmasına rağmen, Yartgıtay'ın bazı içtihatlarında BK.m.58 dayanarak açılan davalara bakılarak verilen kararları onadığını da biliyorum.Yani, Yargıtay'ın bu konuda hala çelişkili kararlarına rastlamak mümkün.
Old 29-05-2008, 18:20   #7
isabedil

Varsayılan adnan koray

Çok teşekkür ederim.Cevabınız yardımcı oldu.İyi çalışmalar diliyorum....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi