Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşim evden gitmemi istiyor..

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-04-2016, 22:48   #1
Konuk

Varsayılan eşim evden gitmemi istiyor..

ben 2011 yılında ikinci evliliğimi yaptım eşimin çocuklarıyla anlaşamadık 2013 yılında evleri ayırdık kızı evlendi oğlunun (1992 doğumlu) tekrar bizimle yaşamasını istiyor.. yaşı gereği ben aynı evde yaşamak istemiyorum, anlaşamıyoruz da.. eşim le aramız ciddi şekilde bozuldu sürekli hakaretlerine küfürlerine maruz kalıyorum.
son zamanlarda harçlık bırakmıyor eve doğru dürüst alışveriş yapmıyor ya bu evden git yada oğlum bu eve gelecek diyor.. boşanmak istemiyorum nasıl bir hukuki yol izlemeliyim..
Old 20-04-2016, 16:29   #2
Av. Oktay Durmaz

Sayın Katılımcı,

1- Eşinizin hakaret, küfürleri nedeniyle ve ayrıca şiddet uygulama tehlikesi de varsa bu durumu Aile mahkemesine, Savcılıklara, Kaymakamlığa ve acil hallerde Polis ve Jandarmaya bildirebilir, koruma kararı verilmesini talep edebilirsiniz.

Diğer koruma tedbirlerinin yanı sıra, size yönelik olarak şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama veya küçük düşürmeyi içeren söz ve davranışlarda bulunmamasını,

Müşterek konutunuzdan derhâl uzaklaştırılması ve müşterek konutunuzun size tahsis edilmesini talep edebilir bu yönde karar alabilirsiniz.

Önleyici tedbir kararı, geciktirilmeksizin verilmesi gerekmektedir. Verilen koruma kararına eşinizin uymaması durumunda zorlama hapsine mahkum edilecektir.

2- Eşinizin evin giderlerini ve iaşesini karşılamaması nedeniyle koşulları varsa geçmiş bir yıl ve gelecek yıllar için tedbir nafakası talep edebilirsiniz.

3- İkamet ettiğiniz konut, eşinizin adına kayıtlı ise Tapu kaydına (muhtarlıktan gerekli evrakları alarak ve doğrudan tapu müdürlüğüne başvurarak-dava açmadan) Aile Konutu Şerhi işletebilirsiniz. Eşinizin rızasına ihtiyaç bulunmamaktadır.Tapu kaydına Aile Konutu şerhi işlendikten sonra eşinize bildirim yapılacaktır.

Bu durumda , Aile Konutu Şerhi olan konutu varsa, mülkiyet sahibi eşiniz sizin rızanızı almadan bu konutu satamaz veya üzerindeki ipotek vb. kurararak hakları sınırlayamaz.

Doğrudan bir avukattan yardım almanızı yararınıza olacaktır
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi