Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

avukat aslında ıyı bır tıyatrocu mudur?

Yanıt
Old 11-01-2007, 18:48   #1
didem kunal

Varsayılan avukat aslında ıyı bır tıyatrocu mudur?

hukuk ezber ısıdır dıyenlere bır cevap olarak bu soruyu soruyorum.çünkü hukuk mantık işidir yanında birde tiyatroculuk ısıdır.ama zaten tıyatroda ezber gıbı gozuksede oda mantık ısıdır.matematık zekası yanı kıvrak zekası olmayana hukuk yaramaz arkadaslar.sımdı olayı kafanızda canlanmdırın.basıt bır ornek:bosanma davasında davacı bayanın avukatlıgını yapıyorsunuz.nafaka tazmınat talebınız var.hakım bey kocası eve baskmamıs muvekkılıme hakaret etmıs cocuklarına babalık yapmamıs dıye savunursunuz.maskenızı cıkarır baska bır bosanma davasında bu sefer davalı erkegın avukatlıgını yapmaktadır.konus yıne aynıdır.takar maskesını ve savunur.muvekkılım davacı taraftan yakınlık gormemıstır kavga etmektedırler sureklı vb...ardından baska bır yere hacze gıdebılır.bınlerce ınsan bınlerce kısılık.rolunu ıyı yaparsa ıyı bır avukattır aksı taktırde duygularına yenık duserse o zaten hıc hukukcu sıfatını alamamıstır.
Old 11-01-2007, 22:05   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın Kunal,

İyi tiyatro oyuncularının tümü mantıklı mıdır?

Mantıktan yoksunluk, aynı zamanda rol yeteneğinden yoksunluğu da yanında getirir mi?

Cocuklarına/evine bakmayan, eşlik görevlerini yerine getirmeyen davalı kocanın karşısında davacıyı temsil etmek, başka bir davada temsil edilmek , savunulmak veya davacı olmak kasdıyla hareket eden bir babayı temsile engel midir?

Savunma veya iddia sahibi temsilsici olan vekiller, maskeli oyuncular mıdır?

Duruşmaları biterek hacze çıkan avukat, çok kişilikli midir?

Avukat, temsil ettiği müvekkilinin kişiliğine mi bürünür geçici veya kalıcı olarak?

İyi rol yapanlardan da duygusal olanlar çıkamaz mı?

Veya duygu yoksunu olup, rol yeteneğinden de nasip alınmamış olamaz mı?

Vb...Vb...

Saygılarımla...
Old 11-01-2007, 22:53   #3
cesur_yürek

sayın didem ne alaka demeden edemeyeceğim ? Tiyatro kurgulanmıştır ve yazılmıştır oyuncular tabii ki doğaçlama yapar ama ana metnin dışına çıkmazlar olsa olsa jest ve mimikleriyle oyuna seyir zevki getirirler.Hukukla özdeşleştirilmesi doğru değildir.Matematiğe gelince 2*2 her zaman 4 tür kesin bir bilimdir ve hiçbir zaman değişmez hukuk ise değişen bir bilimdir ve değişmesi sebebiyle bilim olup olmadığı bile bazen tartışılır.matematik zekası değil de sosyal zeka deseniz belki daha yerinde olurdu.Mantığa gelince kısmen katılıyorum ama her zaman hukukta mantık arıyamazsınız . saygılarımla
Old 24-01-2007, 14:34   #4
özlem tek

" avukat aslında iyi bir tiyatrocu mudur " sorusunda " tiyatrocu " dan kastetmek istediğiniz şey sanırsam ki tiyatro sanatını icra eden şahıs değil.daha başka bir manada söylediniz sanırım. metninizden anlaşılan bu.ya da benim gibi bu şekilde anlayanlar olabilir, " tiyatrocu " dan kastınızı açarsanız çok memnun olurum.

eğer benim düşündüğüm şekilde tiyatrocu ; oyun yapan, karşı tarafı aldatan veya aldatmaya çalışan demekse, o halde sorunuz " avukat aslında iyi bir oyunbaz mıdır " halini alabilir, ki buna hiç katılmıyorum.

şayet yanlış anladığımı düşünürseniz sorunuzu şu şekilde anlayabilirim : " avukat aslında iyi bir tiyatrocu mudur " , yani " avukatlık da bir sanat icra etmek midir " ? o zaman bu sorunuza evet avukatlık da bir sanattır, bu sanatı iyi icra edenler iyi avukatlardır.
Old 28-01-2007, 02:36   #5
avukat zuhal sever

Bir avukat herşeyden önce ikna kabiliyetine sahip olmalıdır.Savunduğu mağdur veya failin savunmasını yaparken cambazlık yapmadan olayları tiyatro oyununa çevirmeden hukuku en iyi şekilde uygulayarak görevini yerine getirmelidir..
Old 28-01-2007, 15:26   #6
cesur_yürek

Sayın zarşirin hukuku en iyi şekilde uygulamaktan kastınız nedir ?
Old 28-01-2007, 15:58   #7
avukat zuhal sever

Sayın cesur yürek hukuku en iyi şekilde uygulamaktan kastım. Bir avukatın savunmasını yaparken asıl amacını unutmadan, tiyatro yapar gibi kılıktan kılığa girerek değil yasalara ve usulüne uygun olarak savunma yapması demektir...
Old 28-01-2007, 19:49   #8
Av.Can

Burada bir avukatın objektif baktığında esasen haksız gördüğü ancak avukatı olduğu için savunmalar geliştirmek durumunda kaldığı müvekkiline bakışı ön planda bence.Aslında bizim müvekkil haksız diye kendi aramızda konuşmaz mıyız çoğu zaman.Ancak elbette çıkıp hklarını savunuruz.Bunda bir çelişki olduğunu düşünen kişi avukatlık mesleğinin ne olduğunu henüz anlamamış demektir.

Kimin haklı olduğuna yargıç karar verecek:Savunmasını üstlendiğimiz tarafa en iyi şekilde hukuki yardım yapmaya çalışmakla tiyatroculuğun nasıl birbirine benzediğini bir türlü anlayamadım
Old 29-01-2007, 18:07   #9
seyrani

bu soruya cevap olarak evet geçiyorsa kesinlikle güzel bir tespit.Ancak tiyatro oyununda hem oyuncu hem oyun yazarı olmanız lazım.

özellikle ceza ve boşanma davalarında tiyatro şart.

Bazin 2 dakikada senaryoyu kurmanız lazım,müvekkiliniz karakola düşmüş ,farzedilim adam öldürmüş o dakika senaryoyu yazmanız lazım.sonradan keşke şöyle diyemezsiniz
Old 07-02-2007, 23:33   #10
didem kunal

Varsayılan benı anlamadınız arkadaslar

arkadaslarım sanırım bır yanlıs anlasılma oldu.ben sızın takıldıgınız noktayı bu olarak dusunmemıstım.tıyatro sadece benzetmeydı konuyu daha ıyı anlatabılmem ıcın en yakın meslek buydu ama sızler tıyatroculuga sahneye ve derın anlamına gırdınız.benım anlatmak ıstedıgım tıyatroyla bagdastırdıgım kısım su.oyuncuyada verdıgınız her rolu ezberler ve ona duygusunu hıssını katarak en ınandırıcı sekılde oynar.seyırcılerde etkılenme durumlarına gore ıyı oyuncu dıye karar verır.avukatlarda boledır ıste.onune gelen ıkı farklı bosanma davasında bır dosyda davacı vekılıyken bır dosyada davalı vekılı olbılır.bır davaya baktıgında nafaka talebıyle hakım karsısına cıkabılır dıgerınde talebın reddı ıstemıyle.bu durumdakı ıkna kabılıyetı degılmıdır hakımı bırazda olsa kararında etkıleyen.yada bır dosyada hacız ısteyen bır avukat ıken baska bır ıcra dosyasında hacız talebının reddını ısteyebılır.oyuncuda kımı rolunde gaddar kımı rolunde yardımsever olabılır.sanırım sımdı daha net olmustur.bır durusmada hakımın sagında yer alırken dıger durusmada sol tarafında yer lması zaten tıyatroyla benzer yanını ortaya acıkca koyuyor.yoksa ben her anlamda tıyatrodur demedım kı arkadaslar
Old 08-02-2007, 00:26   #11
cesur_yürek

Şimdi anlaşıldınız.Evt avukat kimi zaman mağdur vekili olur kimi zaman sanık müdafii mesela .Şimdi ne yapsın avukat bir kere mağdur vekili oldu diye her zaman dava alırken mağdur vekili olmaya mı dikkat etsin .Zira her dosyanın kendine has özellikleri vardır.Özellikle ceza davalarında sizin de bildiğiniz gibi yargıtay kararları hukuk davalarında gördüğü emsal görevini tam anlamıyla görmez.Çünkü somut olaylar ayrıntı kısmında olsa bile birbirinden farklı olabilir.Sizin bahsettiğiniz boşanma davasında avukat davacının avukatıysa onun hakkını davalının avukatıysa davalının hakkını savunur.Taraf değildir velhasıl.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi