Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Borçlunun talebiyle haczin kaldırılması

Yanıt
Old 10-05-2008, 21:36   #1
üye19870

Varsayılan Borçlunun talebiyle haczin kaldırılması

Arkadaşlar merhaba

Başlatmış bulunduğum kambiyo takibine karşı borçlu tarafından menfi tespit davası açılarak tedbir kararı alınıp takip durduruldu. Yargılama yapılıp da Menfi tespit davası lehimize sonuçlanıncaya kadar aradan iki yil geçti. Karar yazılıp dosyaya ibraz etmeye götürdüğümde ise; takip düşmüş olmakla borçlunun talebiyle araç üzerindeki haczin kaldırıldığını öğrendim. Müdüre sorduğumda ise dosya takipten düştüğünden doğru kararı verdiğini söyledi. Acaba ben mi bir yerlerde bişeyler kaçırdım, yoksa müdürün yapmış bulunduğu işlemin şikayete konu olduğu hususunda haksız mıyım? Sizce de böyle bir talep--işlem yasaya uygun mudur?

saygılarımla
Old 10-05-2008, 23:14   #2
BaharB

Alıntı:

İİK md.72/3 - İcra takibinden sonra açılan menfi tesbit davasında ihtiyati tedbir yolu ile takibin durdurulmasına karar verilemez. Ancak, borçlu gecikmeden doğan zararları karşılamak ve alacağın yüzde onbeşinden aşağı olmamak üzere göstereceği teminat karşılığında, mahkemeden ihtiyati tedbir yoluyle icra veznesindeki paranın alacaklıya verilmemesini istiyebilir.
Bu durumda satış istemek suretiyle takibe devam edebilirdiniz. Süresinde satış istememeniz nedeniyle icra müdürünün yaptığı işlem doğru gibi görünüyor.
Old 11-05-2008, 22:10   #3
cevdetakcan

Sayın Bedrettin Bey,İcra takip dosyasına bir dilekçe ile takibe konu davanın devam ettiği hususunda bilgi verilmiş olsaydı, mahkemede geçen süreler hesaba katılmamış olurdu bu itibarla da,icra müdürü dosyayı işlemden kaldıramazdı, Ancak dosyada böyle bir bilginin olmaması icra müdürlüğünce İİK.nun 78,106 ve 110. madedelerine göre yapılan işlemin doğru olduğu kanaatindeyim. Böyle hallerde dosyanın işlemden kaldırılmamısı için icra takip dosyasına bilgi verilmesi gerekmekte olduğunu düşünüyorum ve uygulamanın böyle olduğunu zannediyorum. Saygı ve salamlarımı sunuyorum.
Old 12-05-2008, 09:02   #4
BaharB

Alıntı:
Yazan cevdetakcan
Sayın Bedrettin Bey,İcra takip dosyasına bir dilekçe ile takibe konu davanın devam ettiği hususunda bilgi verilmiş olsaydı, mahkemede geçen süreler hesaba katılmamış olurdu bu itibarla da,icra müdürü dosyayı işlemden kaldıramazdı, Ancak dosyada böyle bir bilginin olmaması icra müdürlüğünce İİK.nun 78,106 ve 110. madedelerine göre yapılan işlemin doğru olduğu kanaatindeyim. Böyle hallerde dosyanın işlemden kaldırılmamısı için icra takip dosyasına bilgi verilmesi gerekmekte olduğunu düşünüyorum ve uygulamanın böyle olduğunu zannediyorum. Saygı ve salamlarımı sunuyorum.
Sayın Cevdet Akcan;
İİK md.78 de, söz konusu olan süre "haciz isteme" süresidir ve ikinci fıkrada davanın kesinleşmesine kadar uzatılan süre de yine bu haciz isteme süresidir. Somut olayın ise "satış isteme" süresi ile alakalı olduğunu düşünüyorum.
Mahkemenin tedbir kararının, vezneye giren paranın alacaklıya ödenmemesine ilişkin olması gerekir ve Mahkeme tedbir kararını talebe gerek olmaksızın İcra Müdürlüğüne bildirir.
Her ne kadar İcra Müdürü takibin düşmesi nedeniyle haczin kaldırıldığını beyan etmişse de, haczin, 106 ve 110. maddeler gereğince, süresinde satış istenmemesi nedenine dayalı olarak haczin kalkmış olması sonucu kaldırılması gerekirdi ve bu bakımdan icra müdürünün işlemi sonuç bakımından yerindedir.
Esasen 106 ve 110. md.gereğince haczin kalkması için İcra Müdürünün herhangi bir işlemine veya kararına da gerek yoktur. Sürenin bitmesi ile haciz kendiliğinden kalkar. İcra müdürünün işlemi taraflara ve muhataba (Trafik şube, yediemin, tapu vs.) karşı açıklayıcı mahiyettedir.
106. maddenin istisnası, istihkak davalarıdır. İİK md.97 8. fıkra gereğince istihkak davası esnasında 106. maddedeki satış isteme süresi işlemez.
Saygılarımla.
Old 12-05-2008, 13:35   #5
üye19870

Arkadaşlar, ilginiz için teşekkürler, ama mahkeme; "TAKİBİN DURDURULMASI"na karar vermiş ve borçlu/davalı da bu kararı getirip zaten dosyaya ibraz etmiştir. dolayısıyla da işlem yapılamadı. Bu çerçevede yorumda bulunursanız sevinirim.

teşekkürler
Old 12-05-2008, 14:18   #6
BaharB

Alıntı:
Yazan mayahukuk
Arkadaşlar, ilginiz için teşekkürler, ama mahkeme; "TAKİBİN DURDURULMASI"na karar vermiş ve borçlu/davalı da bu kararı getirip zaten dosyaya ibraz etmiştir. dolayısıyla da işlem yapılamadı. Bu çerçevede yorumda bulunursanız sevinirim.

teşekkürler
Sayın Yılmaz;
İcra müdürünün işlemini şikayet edebilirsiniz. Pratikte nasıl bir faydası olur şu anda bilemiyorum? Ancak bu işlem nedeniyle bir mağduriyetiniz oluyorsa görevi kötüye kullanma suçunu ve maddi zararlarınızın tazmini düşünülebilir.
Alıntı:
TCK - GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA
Madde 257 - (1) Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan hâller dışında, görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir kazanç sağlayan kamu görevlisi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Alıntı:
İİK - SORUMLULUK:
Madde 5 - (Değişik madde: 06/06/1985 - 3222/1 md.)
İcra ve İflas Dairesi görevlilerinin kusurlarından doğan tazminat davaları, ancak idare aleyhine açılabilir. Devletin, zararın meydana gelmesinde kusuru bulunan görevlilere rücu hakkı saklıdır. Bu davalara adliye mahkemelerinde bakılır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi