Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Babadan GeÇen MalvarliĞini DaĞitan Anne

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-04-2007, 15:15   #1
külekçi

Mutsuz Babadan GeÇen MalvarliĞini DaĞitan Anne

Herkese kolaylıklar dileyerek birşey sormak istiyorum:Müvekkillerin babası 2003 senesinde öldüğünde,babanın üzerindeki dairelerin ve bankadaki parasının öz anneye geçirildiği müvekkillerce öğreniliyor.Müvekkiller nasıl olsa annemiz, onun üzerinde kalsın rahat etsin diye düşünerek önce hiç bir hak talep etmiyorlar.Ancak bir kaç aydır garip davranan annenin (63 yaşında) dairelerden birini kızına sattığı, diğerini de başkalarına satmak için emlakçıyla anlaştığı ortaya çıkmıştır.Anne müvekkillere herşeyi satıp buralardan gideceğini söylemektedir.Bankadaki para da çok yüklüdür.ÖNCELİKLE ihtiyati tedbir istemeyi düşünüyorum,ancak teminat istenirse meblağ yönünden zor durumda kalınacağını düşünüyorum.Bu satışların gerçekleşmesini ve bankadaki paranın çekilmesini nasıl engelleyebilirim. Kızına sattığı daire açısından da satımı iptal ettirmeyi düşünüyorum.Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Saygılarımla...
Old 12-04-2007, 15:43   #2
GÜLİZ

sayın külekçi
öncelikle annenin kızına sattığı ev için bu satışın bedelsiz yapıldığını ve saklı payları ihlal etme kastını kanıtlayabilirseniz tapu tescilinin iptalini isteyebilirsiniz.bankada ki para ve diğer ev için de bence teminatı göze alarak tedbir koydurun.yalnız bunlar benim bu konudaki fikirlerimdir.
saygılarımla iyi çalışmalar diliyorum..
Old 12-04-2007, 22:52   #4
Av.Yasar SALDIRAY

Varsayılan Sakli Paya TecavÜz ?

Alıntı:
Babadan GeÇen MalvarliĞini DaĞitan Anne Herkese kolaylıklar dileyerek birşey sormak istiyorum:Müvekkillerin babası 2003 senesinde öldüğünde,babanın üzerindeki dairelerin ve bankadaki parasının öz anneye geçirildiği müvekkillerce öğreniliyor.Müvekkiller nasıl olsa annemiz, onun üzerinde kalsın rahat etsin diye düşünerek önce hiç bir hak talep etmiyorlar.Ancak bir kaç aydır garip davranan annenin (63 yaşında) dairelerden birini kızına sattığı, diğerini de başkalarına satmak için emlakçıyla anlaştığı ortaya çıkmıştır.Anne müvekkillere herşeyi satıp buralardan gideceğini söylemektedir.Bankadaki para da çok yüklüdür.ÖNCELİKLE ihtiyati tedbir istemeyi düşünüyorum,ancak teminat istenirse meblağ yönünden zor durumda kalınacağını düşünüyorum.Bu satışların gerçekleşmesini ve bankadaki paranın çekilmesini nasıl engelleyebilirim. Kızına sattığı daire açısından da satımı iptal ettirmeyi düşünüyorum.Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Saygılarımla...

SAYIN MESLEKTASIM

Babadan gecen malvarlıgı derken kastınız eger kı baba öldükten sonra malvarlıgının ANNEYE bır sekılde ıntıkal ettıgı ıse veraset ılamı alınarak payları belırleyın...Bıldıgınız gıbı bu davalar genelde hızlı sonuclanır.

Ancak bence bundan önce tespıt davası ıle annenın üzerınde bulunan mavarlıgının tespıtını talep edın...

Sonra saklı pay v.s ıle ılgılı taleplerınızi elınızde delıllerle daha rahat sonuca ulasabılırsınız.
En azından eger kı ıhtıyatı tedbır ıcın gereken temınat yoksa bence en uygun yol budur...

FAKAT EGER KI
Zaten anneye aıt mallardan bahsedıyorsanız yanı baba ölmeden cok önce bu mallar zeten anneye aıt ıdıyse dıger meslektaslarımın yazdıklarına katılıyorum...

Ayrıca annenın garıp davrandıgından bahsetmıssınız eger sartları varsa bence anne
ıcın vesayet altına alınmasını da talep edebılırsınız? O zaman zaten ısınız bıter

SAYGILARIMLA
Old 13-04-2007, 11:34   #5
gursan

Sayın Külekçi,
sorunuzda anlaşılmayan hususlar var.

Dairelerin mülkiyeti ve bankadaki para miras bırakanın ölümünden önce mi anne adına intikal etmiş? Ölümden sonra intikal işlemi gerçekleşti ise bu işlemde çocukların onayı ne şekilde alınmış. Eğer ölümden önce intikal gerçekleşmişse muris muvazasına dayanarak dava açabileceğinizi düşünüyorum.Bu davada tapu ve banka kayıtlarını başlangıçta sunarsanız tapulara teminatsız olarak tedbir uygulatabileceğinizi düşünüyorum.
Old 13-04-2007, 13:32   #6
külekçi

Sayın GURSAN,sorum dikkatli okunduğunda aslında hepsi anlaşılacaktır,ben sorularımın kısa olmasına özellikle dikkat ediyorum,ancak yine de anlaşılmadığını düşündüğünüz kısımları belirteyimaireler ve para miras bırakanın ölümünden önce anneye intikal etmiş.Ben de sonuç olarak, saklı paylar ihlal edildiğinden miras bırakanın tasarrufunun iptalini aynı zamanda da annenin vesayet altına alınmasını talep etmeyi düşünüyorum.Umarım dediğiniz gibi teminata gerek kalmaz.Teşekkürler,Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi