Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Neden Avukatlar Öğretmenlik Yapmasın?

Yanıt
Old 21-12-2009, 22:45   #1
nanu

Varsayılan Neden Avukatlar Öğretmenlik Yapmasın?

Selamlar...
Mesleğe yeni başlayan bir avukatı düşünün,eğer büro kuracak parası yok ise yandınız..Daha baştan başladı sorunlar...
Ben de diyorum ki yeni başlayan bir avukat hiç değilse ilk üç yıl öğretmenlik te yapsın..Nasıl mı? Hemen Söyleyim;
Liselerde ve/veya ortakul kısmında altı-yedi-sekizinci sınıflar...
Önce Hukuk dersleri konulmalı.Mesela Hukuka giriş olabilir...Bu dersleri avukatlat verebilmeli..
Örneğin yeni bir avukat bu derslere eğer isterse girebilmeli...
Örneğin avukat x,yeni mezun oldu ve tanınması için ve büro masraflarını karşılaması için bir okulda mesela haftada iki üç gün derse girse büro masraflarını karşılamış olmaz mı..Benim görüşüm bu..
Old 22-12-2009, 09:05   #2
Academic

Alıntı:
Yazan nanu
Selamlar...
Mesleğe yeni başlayan bir avukatı düşünün,eğer büro kuracak parası yok ise yandınız..Daha baştan başladı sorunlar...
Ben de diyorum ki yeni başlayan bir avukat hiç değilse ilk üç yıl öğretmenlik te yapsın..Nasıl mı? Hemen Söyleyim;
Liselerde ve/veya ortakul kısmında altı-yedi-sekizinci sınıflar...
Önce Hukuk dersleri konulmalı.Mesela Hukuka giriş olabilir...Bu dersleri avukatlat verebilmeli..
Örneğin yeni bir avukat bu derslere eğer isterse girebilmeli...
Örneğin avukat x,yeni mezun oldu ve tanınması için ve büro masraflarını karşılaması için bir okulda mesela haftada iki üç gün derse girse büro masraflarını karşılamış olmaz mı..Benim görüşüm bu..

Öğretmenlik ayrı bir yetişme formasyonu gerektirir. Sadece tanınmak ve gelir elde etmek için avukatın öğretmenlik de yapabilmesinin istenmesi öğretmenlik mesleğinin herkesçe yapılabilecek bir meslek olarak görülmesinin yansımasıdır. Hukuk bilgisi olması bir insanın bunu öğretebileceği anlamına da gelmez. Öğretmenlik formasyonu için yoğun bir süreç uygulanmakta, öğretmenlik meslek bilgisi, alan bilgisi ve genel kültür bilgisinden oluşan öğretmenlik mesleği bileşenleri ayrıca uygulama ve alanda deneyim dersleri ile pekiştirilmektedir.

Geçmişte çeşitli meslek gruplarından öğretmenlikte atama yapılması ihtiyaçtan ve yanlış politikalardan kaynaklanıyordu ve sistemin halini hep birlikte görüyoruz. Bunu silmeye çalışırken böyle bir öneri ile karşılaşmak bana garip geldi.

Hukuk dersleri konulmasına gelince, hukuk alanına giren bazı konular ilk ve ortaöğretim programında çeşitli derslerin içeriğinde öğrencilerin yaş düzeyine göre verilmektedir. Hukuk dersi yanılmıyorsam Ticaret Liselerinin programında vardı. Ben Ticaret Lisesi çıkışlı olduğum için lise dönemimde de hukuk giriş ve ticaret hukuk derslerini lisede almıştım. Şu an durum nedir bilemiyorum.

Bana göre hukuk dersi adı altında ya da değil herkese her yaş düzeyinde temel hak ve özgürlükleri iyi bir şekikde anlatılmalı ve herkes hak ve sorumluluklarını bilmeli. Bunun nasıl etkin ve verimli bir şekilde verilebileceğini tartışmak daha doğru. Öğretmenlik adına hiç bir eğitimden geçmemiş kişilerin alan bilgisi yeterli dahai olsa öğretmenlik yapması fikrini günümüz koşullarında hiç bir düşünce sisteminin kabul edeceğini zaten beklemiyoruz. Öğretmen olarak yetiştirdiğimiz öğrencilerimiz meslekte zorlanırken dışardan gelen birinin başarı şansı daha az ..Siz öğrencilerin sınıfa konulduğunda sadece kafalarına bilgi mi tepildiğini ve buna hiç direnmediklerini mi zannediyorsunuz

Saygılar..
Old 22-12-2009, 12:03   #3
Admin

Eğitim sistemini şekillendirilmesi eğitimin ve toplumun ihtiyaçlarına göre mi yapılmalı, yoksa belirli bir meslek grubunun menfaatlerine göre mi?

Evet Türkiye'de avukat fazlalığı nedeniyle özellikçe genç avukatların para kazanma problemi var. Ancak bu sorunu gidermek için eğitim sistemini avukatlar için para kazanma aracı haline getirmek bana sorarsanız önerilmemeli. Türkiye'de sadece avukatların değil, pekçok lisans mezununun para kazanma sorunu var. Örneğin ziraat mühendislerinin geçim sorununun çözülmesi için okullara tarım dersi konmasını da ister miydiniz?

Eğitim sisteminin ne şekilde şekillendirilmesi gerektiği herhangi bir mesleğin mensuplarının kişisel sorunlarından bağımsız olarak değerlendirilmelidir inancındayım.

Not 1: Sayın Academic'in öğretmenlerin nitelikleri ve formasyonu ile ilgili düşüncelerine tamamen katılıyorum.
Not 2: İlk/Orta öğretimde hukuk dersine karşı değilim, tam aksine böyle bir dersi son derece yararlı bulurum, benim bu mesajda itiraz ettiğim husus dersin getirilme nedeniydi, dersin kendisi değil.
Old 22-12-2009, 12:25   #4
av.murat kılıç

Polis Meslek Yüksek okulunda haftada bir gün olmak üzere 2 sene CMK derslerine girmiştim. Parası için ders anlatmadım ama kendimi cmk konusunda geliştirdiğimi düşünüyorum. 6 aylık ders ücreti ile üzerime yeni giysiler almıştım. Yine imkanım olsa yine ders anlatmaya giderim. Öğretmen olmak güzel bir şey. Ama para için yapılmayacağını düşünüyorum.
Old 22-12-2009, 23:57   #5
nanu

Arkadaşlar...Siz hiç parasız Avukat,bürosuna haciz edlen avukat gördünüz mü? Ben gördüm,Avrupa da şatolarda yaşayan Avukatlar bizde malesef bazen mübaşir ve icra memurundan azar yiyen bir kişi haline gelebliyor belki...Çocuğum hastalandı ve dört tane doktora gittim,ayrı ayrı yüzer liradan dörtyüz lira verdim.Yani doktora gitmenin paralı olduğunu herkez bilir,ama ya Avukata gitmek..On tane Avukat gezerler,sonra arzuhalciye giderler...Çünkü danışma ücreti sadece duvarda asılı...Fakat doktorda ise duvarda bile asılı olmazken elimiz cebimize gitmek zorunda...
Avukat sayısı ülkemizde o kadar fazla arttı ki,bu konuda gereken yapılmazsa işsizler ordusuna avukatlarda gidecekler...Öreğin geçen bir Avukat gördüm,maaşlı olarak bir Avukatın yanında çalıştığını söyledi.Aynı yerde çalışan Sekreter bin lira alırken bu Avukat da binikiyüz lira alıyormuş.Yani durum böyle...Avukatların itibarı hergeçen gün düşüyor bence..Çünkü;
1-Avukat sayısı hızla arttığı için kazanç azalıyor ve rekabet oluyor.Bu rekabet her geçen gün daha da artıyor.
2-Fazlaca avukat olması ve kazancın düşmesi,müvekkili daha da bulunmaz hint kumaşı yapıyor.Mesela çoğu müvekkil,falanca avukat da var,onu da tanıyorum,o avukatlar hep beni arıyor diye bilöf yapıp can sıkıyorlar...Avukat sayısının fazla olması malesef onları bu konuşmaya itiyor diye düşünüyorum..
3-Avukatların ekonomik durumu için bir önlem alınmıyor.

İŞTE ÇÖZÜM:

1-Beş yılı bitiren avukatlara hakim-savcı olabilmeleri hususunda kararlı olunmalı ve binlerce hakim savcı açığı buradan kapatılamlı.Örneğin devlet her yıl binlerce öğretmen alıyor...Geçen yıl galiba yirmibin kişi alındı.Bu yıl da yirmibin öğretmen alınması yerine on bin öğretmen alınsa ve onbin de hakim savcı alınsa kötü mü olur..
2-Avukatlar da hakimler gibi keşif parası almalıdır.
3-Adliyelerde de döner sermaye gibi bir sistem olmalıdır.Örneğin,kesilen para cezaların belli bir kısmı adli personel ve avukatlara verilse,en azından avukatların büro harcaması sorunu çözülür.Devlete yük olmadan hem hakimler ve savcılar hem de adliye katiplerinin ekonomik durumları daha iyi olur.
4-Avukat kişi topumun ileri gelenlerinin başında yer alır,ama malesef halen bürosuna bisikletle giden avukatlar da vardır diye düşünüyorum.
Bu sebeple avukatlar hiç değilce CMK Avukatları,Karakola veya Savcılığa ifade almaya giderken Baro tarafından bir araba tahsis edilmeli diye düşünüyorum.
Birgün beni gecenin üçünde aradılar ve emniyet müdürlüğüne ifadeye gitmemi istediler.Etrafıma baktım,Emniyet Müdürü,Komserler,Savcı,Polisler hep resmi araba ile gelmişler..Ama ben kendi arabamla gittim.Ya kendi arabam olmasaydı,taksi tutacaktım mecburen gecenin üçünde..Tabi eğer cebimde taksi parası varsa..Peki ama mademki sanık müdafi olarak ifadede imzamız bu kadar önemli ise biz oraya neden kendi imkanımızla gidiyoruz..
5-Avukatlar lise ve dengi okullarda hukuk derslerine girebilmeli.Milli güvenlik dersine girenler de formasyon almadılar ama gayet de verimli ders anlatıyorlar bence..Bir hukuk dersini Avukatdan dinlemek daha iyi olmaz mı.Burda asıl amaç toplumu bilinçlendirmek olmalı.Hukuk kuralları hemde Avukat gibi içiçe hukukla yaşayanlar tarafından anlatılıp toplum bilinçlendirilmelidir.Elbette bunun yanında belli bir ücret de alınınca Avukat için iyi olacaktır.
Sevgili arkadaşlar,bu yazıda kesinlikle bir
ardniyet veya bir başka şey yoktur.Sadece içimi döktüm,bu benim görüşümdür ve tamamen iyi niyetli yazılmıştır.Saygılar...
Old 23-12-2009, 16:32   #6
Academic

Alıntı:
Yazan nanu
Arkadaşlar...Siz hiç parasız Avukat,bürosuna haciz edlen avukat gördünüz mü? Ben gördüm,Avrupa da şatolarda yaşayan Avukatlar bizde malesef bazen mübaşir ve icra memurundan azar yiyen bir kişi haline gelebliyor belki...Çocuğum hastalandı ve dört tane doktora gittim,ayrı ayrı yüzer liradan dörtyüz lira verdim.Yani doktora gitmenin paralı olduğunu herkez bilir,ama ya Avukata gitmek..On tane Avukat gezerler,sonra arzuhalciye giderler...Çünkü danışma ücreti sadece duvarda asılı...Fakat doktorda ise duvarda bile asılı olmazken elimiz cebimize gitmek zorunda...
Avukat sayısı ülkemizde o kadar fazla arttı ki,bu konuda gereken yapılmazsa işsizler ordusuna avukatlarda gidecekler...Öreğin geçen bir Avukat gördüm,maaşlı olarak bir Avukatın yanında çalıştığını söyledi.Aynı yerde çalışan Sekreter bin lira alırken bu Avukat da binikiyüz lira alıyormuş.Yani durum böyle...Avukatların itibarı hergeçen gün düşüyor bence..Çünkü;
1-Avukat sayısı hızla arttığı için kazanç azalıyor ve rekabet oluyor.Bu rekabet her geçen gün daha da artıyor.
2-Fazlaca avukat olması ve kazancın düşmesi,müvekkili daha da bulunmaz hint kumaşı yapıyor.Mesela çoğu müvekkil,falanca avukat da var,onu da tanıyorum,o avukatlar hep beni arıyor diye bilöf yapıp can sıkıyorlar...Avukat sayısının fazla olması malesef onları bu konuşmaya itiyor diye düşünüyorum..
3-Avukatların ekonomik durumu için bir önlem alınmıyor.

İŞTE ÇÖZÜM:

1-Beş yılı bitiren avukatlara hakim-savcı olabilmeleri hususunda kararlı olunmalı ve binlerce hakim savcı açığı buradan kapatılamlı.Örneğin devlet her yıl binlerce öğretmen alıyor...Geçen yıl galiba yirmibin kişi alındı.Bu yıl da yirmibin öğretmen alınması yerine on bin öğretmen alınsa ve onbin de hakim savcı alınsa kötü mü olur..
2-Avukatlar da hakimler gibi keşif parası almalıdır.
3-Adliyelerde de döner sermaye gibi bir sistem olmalıdır.Örneğin,kesilen para cezaların belli bir kısmı adli personel ve avukatlara verilse,en azından avukatların büro harcaması sorunu çözülür.Devlete yük olmadan hem hakimler ve savcılar hem de adliye katiplerinin ekonomik durumları daha iyi olur.
4-Avukat kişi topumun ileri gelenlerinin başında yer alır,ama malesef halen bürosuna bisikletle giden avukatlar da vardır diye düşünüyorum.
Bu sebeple avukatlar hiç değilce CMK Avukatları,Karakola veya Savcılığa ifade almaya giderken Baro tarafından bir araba tahsis edilmeli diye düşünüyorum.
Birgün beni gecenin üçünde aradılar ve emniyet müdürlüğüne ifadeye gitmemi istediler.Etrafıma baktım,Emniyet Müdürü,Komserler,Savcı,Polisler hep resmi araba ile gelmişler..Ama ben kendi arabamla gittim.Ya kendi arabam olmasaydı,taksi tutacaktım mecburen gecenin üçünde..Tabi eğer cebimde taksi parası varsa..Peki ama mademki sanık müdafi olarak ifadede imzamız bu kadar önemli ise biz oraya neden kendi imkanımızla gidiyoruz..
5-Avukatlar lise ve dengi okullarda hukuk derslerine girebilmeli.Milli güvenlik dersine girenler de formasyon almadılar ama gayet de verimli ders anlatıyorlar bence..Bir hukuk dersini Avukatdan dinlemek daha iyi olmaz mı.Burda asıl amaç toplumu bilinçlendirmek olmalı.Hukuk kuralları hemde Avukat gibi içiçe hukukla yaşayanlar tarafından anlatılıp toplum bilinçlendirilmelidir.Elbette bunun yanında belli bir ücret de alınınca Avukat için iyi olacaktır.
Sevgili arkadaşlar,bu yazıda kesinlikle bir
ardniyet veya bir başka şey yoktur.Sadece içimi döktüm,bu benim görüşümdür ve tamamen iyi niyetli yazılmıştır.Saygılar...

Sayın nanu,

Bunun yolu Hukuk Fakültelerine daha planlı programlı öğrenci almaktan geçer. Öğretmenlik mesleği yeterince istismar edildi ve biz bunu düzeltmeye çalışıyoruz. Sizin rekabet içinde yeterince müvekkil bulamadığınız için çektiğiniz sıkıntılar mesleğinizin sınırları içinde çözümlenmeli. Öğretmenlik mesleği zannedildiği kadar kolay değildir. Hukuk dersi konulması fikrini sırf kendinize istihdam yaratmak için istemenizi ise hoş karşılamıyorum. Amaç bu ise hayır karşıyım. Benim yukarıda belirtilen kutsal amaca itirazım yok ama bir meslek grubuna istihdam yaratmak için eğitim sistemi ile oynanmasını hoş bulmuyorum..

Saygılarımla..
Old 23-12-2009, 16:33   #7
Academic

Alıntı:
Yazan Admin
Eğitim sistemini şekillendirilmesi eğitimin ve toplumun ihtiyaçlarına göre mi yapılmalı, yoksa belirli bir meslek grubunun menfaatlerine göre mi?

Evet Türkiye'de avukat fazlalığı nedeniyle özellikçe genç avukatların para kazanma problemi var. Ancak bu sorunu gidermek için eğitim sistemini avukatlar için para kazanma aracı haline getirmek bana sorarsanız önerilmemeli. Türkiye'de sadece avukatların değil, pekçok lisans mezununun para kazanma sorunu var. Örneğin ziraat mühendislerinin geçim sorununun çözülmesi için okullara tarım dersi konmasını da ister miydiniz?

Eğitim sisteminin ne şekilde şekillendirilmesi gerektiği herhangi bir mesleğin mensuplarının kişisel sorunlarından bağımsız olarak değerlendirilmelidir inancındayım.

Not 1: Sayın Academic'in öğretmenlerin nitelikleri ve formasyonu ile ilgili düşüncelerine tamamen katılıyorum.
Not 2: İlk/Orta öğretimde hukuk dersine karşı değilim, tam aksine böyle bir dersi son derece yararlı bulurum, benim bu mesajda itiraz ettiğim husus dersin getirilme nedeniydi, dersin kendisi değil.

Sayın Admin evet size sonuna kadar katılıyorum.. Teşekkür ederim ..
Old 24-12-2009, 00:14   #8
nanu

Ben,istihdamdan bahsetmiyorum.Ben,toplumun hukuğa ihtiyacı olduğundan bahsediyorum.Eğer ortaokul ve liseden itibaren hatta ilkokuldan itibaren hukuk dersleri verilirse,ben nanıyorum ki toplumda daha az suçişlenecek ve insanlar daha mutlu olacak diye düşünüyorum...
Dedimya projem güzel ama ilgilenen yok.Bu güne kadar proje üretelere sahip çıksaydık her halde ülkemiz daha güzel bir yerde olmazmıydı...Neyse ,iyi akşamlar diliyorum ve herkeze de teşekkür ediyorum..
Old 24-12-2009, 10:38   #9
Adli Tip

Alıntı:
Yazan nanu
Ben,istihdamdan bahsetmiyorum.Ben,toplumun hukuğa ihtiyacı olduğundan bahsediyorum.Eğer ortaokul ve liseden itibaren hatta ilkokuldan itibaren hukuk dersleri verilirse,ben nanıyorum ki toplumda daha az suçişlenecek ve insanlar daha mutlu olacak diye düşünüyorum...
Dedimya projem güzel ama ilgilenen yok.Bu güne kadar proje üretelere sahip çıksaydık her halde ülkemiz daha güzel bir yerde olmazmıydı...Neyse ,iyi akşamlar diliyorum ve herkeze de teşekkür ediyorum..

Sayın nanu;

Projede amaç toplumun hukuka ihtiyacını karşılamaksa, bu ihtiyacı en iyi genç avukatların mı karşılayacağını düşünmek gerekiyor?

Alıntı:
Yazan nanu
...
...
Old 24-12-2009, 11:08   #10
hakkaniyet_

Banu Hanım,biz avukatların yaşadığı problemler konusunda söylediklerinizde yerden göğe kadar haklısınız.Bu ülkede son dönemde açılan hukuk fakültelerinin sayısını gördükçe inanın insan çıkış noktası arıyor.Sonuçta arz ve talep bir yerde dengelenmeli ve tekelleşmeye son verilmeli.Ve vekalet ücretlerinin tahsili konusunda bence biz avukatlar müvekkille muhatap olmamalıyız.Yanlış hatırlamıyorsam Mısır'da avukatlar, vekalet ücretlerini Baro aracılğıyla alıyorlarmış.
Bu noktada Banu Hanım'ın belirttiği düşünce, aslında çok da yadsınacak bir düşünce değil.Öğretmenlik mesleği ile ilgili çok şeye şahit oldum,zira ailemde öğretmen var.Mesela diğer fakülte mezunu,-muhasesbe,maliye,veterinerlik,ziraat mühendisleri,çevre mühendisleri- torpil sahibi bir çok insan öğretmen yapıldı bu ülkede.Ama bana en ilginç geleni ise bir ebenin öğretmenliğe geçiş yapmasıydı.Banu Hanım'ın, avukatların ders vermesi fikri,hukuk alanı ile yakın irtibatı bulunan dersler için olmak şartıyla ve avukatların eğitim formasyonundan geçirilmesinden sonra,neden olmasın.Hukuk ile irtibatlı derslerin,hukukun bizzat içinde olanlar tarafından anlatılmasında bir sakınca olmaz diye düşünüyorum.
Saygılarımla
Old 24-12-2009, 12:14   #11
Academic

Alıntı:
Yazan nanu

Sayın nanu, projenizin sadece toplumun hukuka ihtiyacı olması fikrinden kaynaklandığını belirtmek için avukatların maddi problemlerinden bu denli bahsetmeye gerek var mıydı sizce? Yapmayın buna siz de inanmıyorsunuz..

Hiç olmazsa öğretmen olalım mantığı artık kalmadı kusura bakmayın..

Benim çekincem bu ülkede eğitim sisteminin bu denli üstünde oynanması söz konusuyken hukuk alt yapısından gelen bir siyasinin kalkıp böyle bilimsel dayanırlığı olmayan ve zararlı bir uygulamaya olur diyebilme olasılığı..

Ben de lise- lisans- yüksek lisans ve doktorada pek çok hukuk dersi almış biri olarak avukatlık yapabilir miyim sayın nanu..?? İkna kaabiliyetim de fena değildir hani

Herkes kendi yetiştirildiği alanda çalışsın ve sınırlarını bilsin lütfen...
Old 24-12-2009, 22:22   #12
nanu

Hakkaniyet arkadaşıma teşekkür ederim.Beni anladığı için.Diğer arkadaşlar Avukatların ders vermesini galiba istemiyor.İyi düşünelim,bundan on sene sonra eğer böyle giderse Avukatların durumu ne olacak...Avukatlık saygın bir meslek.Benim amacım bütün Avukatların rahat etmesi.Mesleğe yeni başlayan arkadaşlarımız ise ilk yıllarında müvekkil bulma sorunu çektikleri için Hem Avukatlık hem de haftanın belli günleri ders anlatsalar,bu sayede hem Avukatın taze bilgileri toplumu bilinçlendirir hem de bu sayede Avukata bir harçlık olur.Bunda kızacak ne var.Yani diyorum ki önlem alınsın ki bu meslek itibarını korusun ve daha da güçlendirsin.Ben buraya yazdım ki faydalı olsun diye,eskiden her Avukatın bir bürosu var iken şimdi bir büroda birçok Avukat var ve aldıkları ücretlere bakarmısınız lütfen? Hukuk ve Tıp çok zor bir okuldur.Eğitim fakültesi ve diğer fakültelerden de zordur.Fedakarca çalışıp Avukat yani yol gösterici olacaksınız ama nerdeyse asgari ücretle çalıştırıacaksınız...Bu mu itibar,benim çözüm önerim çok mantıklı.Herkeze görüşleri için teşekkür ederim.
Old 26-12-2009, 18:31   #13
Academic

Alıntı:
Yazan nanu
Hakkaniyet arkadaşıma teşekkür ederim.Beni anladığı için.Diğer arkadaşlar Avukatların ders vermesini galiba istemiyor.İyi düşünelim,bundan on sene sonra eğer böyle giderse Avukatların durumu ne olacak...Avukatlık saygın bir meslek.Benim amacım bütün Avukatların rahat etmesi.Mesleğe yeni başlayan arkadaşlarımız ise ilk yıllarında müvekkil bulma sorunu çektikleri için Hem Avukatlık hem de haftanın belli günleri ders anlatsalar,bu sayede hem Avukatın taze bilgileri toplumu bilinçlendirir hem de bu sayede Avukata bir harçlık olur.Bunda kızacak ne var.Yani diyorum ki önlem alınsın ki bu meslek itibarını korusun ve daha da güçlendirsin.Ben buraya yazdım ki faydalı olsun diye,eskiden her Avukatın bir bürosu var iken şimdi bir büroda birçok Avukat var ve aldıkları ücretlere bakarmısınız lütfen? Hukuk ve Tıp çok zor bir okuldur.Eğitim fakültesi ve diğer fakültelerden de zordur.Fedakarca çalışıp Avukat yani yol gösterici olacaksınız ama nerdeyse asgari ücretle çalıştırıacaksınız...Bu mu itibar,benim çözüm önerim çok mantıklı.Herkeze görüşleri için teşekkür ederim.

Sayın nanu,

Kendi mesleğine saygı duyulmasını isteyenler öncelikle başka mesleklere saygı duymayı öğrenmek ZORUNDADIR..

Sizin amacınız kendinize istihdam olanağı yaratmak ve bunun için de kolay bir meslek olarak düşündüğünüz öğretmenlik mesleğine gözünüzü çevirdiniz..

Her gelen psikolojiden anlamadan ve yaş grubuna nasıl yaklaşacağını bilmeden gelsin ders versin o zaman.. Ve sizin deyiminizle HARÇLIĞINI KAZANSIN..

Hala anlamamakta ısrar ettiğiniz konu şu ki: Öğretmenlik mesleği

1- Özel alan bilgisi gerektirir. Bu sizin yeni mezunlar hukuk dersi versin dediğiniz hukuk bilgisini kapsar..
2- Öğretmenlik Meslek Bilgisini gerektirir. Yani öğrenme psikolojisi, gelişim psikolojisi, öğretim ilke ve yöntemleri, eğitim bilimleri, eğitim tarihi, sınıf yönetimi, istenmeyen davranışlarla nasıl başa çıkılacağı, rehberlik vs..gibi en az 240 krediden az olmamak koşulu ile NASIL ÖĞRETİLECEĞİNİN ÖĞRENİLMESİNİ gerektirir..Biz buna öğretmenlik formasyonu diyoruz bu olmadan ne Türkiye'de ne de yurt dışında ÖĞRETMENLİK YAPTIRMAZLAR.

Dilerseniz bu konuda kendinizi geliştirip formasyon alabilirseniz ki şu an Fen Edebiyatlar için de hak tanındı ve biz bu formasyon derslerini onlara da veriyoruz , yardımcı olalım ama bence KAZANMAYI DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ HARÇLIĞI EN AZ 2 YIL UNUTUN ÇÜNKÜ ÖDEME YAPACAKSINIZ..sizin dilinizle konuşuyorum..

3- Genel Kültür bilgisi. Bu konuda umarım eksiğiniz yoktur ama bunu de KPSS Genel Kültür ile ölçeriz..

Tekrar ediyorum..

Mesleğinizin plansızlıkları ve ekonomik sorunlarınızın çıkış noktası yine kendi mesleğiniz içinde çözülür. Başka alanları basite alarak değil.
Old 26-12-2009, 20:44   #14
emrahcevik

Varsayılan Neden Avukatlar Öğretmenlik Yapsın?

avukatların hukukçu oldukları fikrine nereden kapılıyoruz? insan kendisinde olmayanı başkasına verebilir mi?

hiçbir mesleki formasyonu ve alan bilgisi olmadığı halde, sırf bir konuda yarım yamalak da olsa birtakım bilgilere sahip olmak bir avukata öğretme hakkı verir mi? üstelik bunun sırf maddi bazı sıkıntıları atlatmak için yapılması fikri abesle iştigalden başka bir şey değildir. bunu milli savunma dersiyle karşılaştırmak ise bir başka abestir.

öğretmenlik son derece kutsal bir meslektir. özellikle de ilkokul öğretmenliği. geri kalanlar -üniversite hocalığı da dahil- olmasa da olur.

müfredattaki hukuk dersinin içeriğini bilmiyorum. fakat hukukun dersle öğretilebilecek bir şey olduğunu zannetmiyorum. hukuk yaşayan bir varlıktır. eğer o hayatınızda genel bir mantık olarak yoksa okulda zaten öğretilemez. okullarda hukuka saygılı bireyler yetiştirilmek isteniyorsa bu tek bir hukuk dersiyle değil fakat tüm derslere yedirilmiş bir hukuk anlayışının çocuklarımıza kavratılmasıyla olur.

yoksa şık işaretlemekten öteye geçemeyiz. ülkenin onyıllardır içinde bulunduğu kaosun bir müsebbibinin de, yarısı hukuk mezunu vekillerimiz olduğunu ve sorun çözmede ne kadar beceriksiz olduklarını gördüğümüzü de ekleyelim.
Old 26-12-2009, 21:05   #15
emrahcevik

sayın nanu,

son derece güzel bir fikir ortaya atmışsınız. ben, size katılmakla birlikte avukatların hukuk dersi vermesini yetersiz buluyorum. çünkü öss'ye girerken mebzul miktarda türkçe ve matematik çalıştığımız, hukuka girebilmek için tama yakın net çıkardığımızdan bu dersleri de verebilmeliyiz.

hatta bununla da kalmamalıyız. hepimiz hayatımızın bir döneminde de olsa spor yaptığımız için beden eğitimi dersini verebilmeliyiz. hayatın diğer alanları hakkında da yaşam pratiklerinden kaynaklı birtakım tecrübelerimizi sonraki kuşaklara aktarmak adına yerli yersiz birçok işi yapmalıyız.

tüm bunların arasında fırsat bulabilirsek; daha çok okumalı daha çok düşünmeli ama hepsinden önemlisi bizi düşünmeye iten "neden ve nasıl?" sorularına cevap bulmaya çalışmalıyız. ama bulamasak da önemli değil. nasılsa boş bir felsefe öğretmenliği kadrosu vardır. olmazsa da uydururuz. ne olacak.
Old 26-12-2009, 22:14   #16
HaticeBilgici

haddimi aşmamaya çalışarak saygı sınırlarıçerçevesinde sorumu yöneltmek istiyorum: bir hukukçu olarak HUKUK kelimesi ek aldığında son harfin yumuşamayacağını bilmiyor ve "HUKUĞA" diyebiliyorsak ve yine bir hukukçu olarak HERKES kelimesini ısrarla HERKEZ olarak yazıyorsak sizce de ÖĞRETMENLİK'ten daha uygun bir meslek bulabilir miyiz kendimize? öğretmenlik demek öğreticilik demektir... yanlışların minimize edildiği kutsal meslek demektir. yol gösterici olabilmektir. ama insanların sadece para kazanmak için çevre sağlamak için üzerine basacağı bir basamak değildir. evet mesleğin staj dönemi ve avukatlığın ilk yılları zorlu bir maraton;ancak bu zorluklar sadece avukatlık mesleğinde yok. doktorlar da aynı zorlukları yaşıyorlar... öğretmenler de... hakimler, savcılar, mühendisler, mimarlar da aynı zorlu yollardan geçiyorlar. iktisadi ve idari bilimler mezunlarını düşünelim... hemen hemen bütün hukuk derslerini öyle ya da böyle alıyorlar... onlar da avukat olsalar hatta hakim savcı olsalar, hukuk fakültesi mezunları kazan kaldırmaz mıydı? ya da her üniversite mezunu olan kişi okullarda kendi alanlarında ders verebilecek nitelikte olsaydı eğitim fakültelerine gerek duyulur muydu? avukatlık mesleğinin onurunu üst düzeyde tutmaya çalışırken önce kendimize bakmalıyız... avukatların sosyal ekonomik durumlarını düzeltmek için öğretmenlik mesleğini lekelemeye gerek yok. bir öğretmen nasıl avukat olamazsa ben de öğretmen olamam, olmamalıyım.
Old 26-12-2009, 22:50   #17
Academic

Sayın nanu,

Zaten mantıklı yaklaşan meslektaşlarınız size gerekli yanıtları verdiğine göre sanırım artık bu konu üzerinde daha fazla yazmama da gerek yok.

Sadece son bir sözüm var: Geçmişte Köy Enstitüleri ve Öğretmen Okulları zamanında yetiştirilen öğretmenler gerçekten bu meslekte doruğa ulaşmış, üstün kalitede öğretmenler idi. Bu sadece verilen formasyondan değil aynı zamanda o dönemde mesleğin saygın olmasından da kaynaklanıyordu ve bu insanlar sadece geçimini sağlamak için değil bunu bir meslek aşkı ile yapan, kendisini mesleğine adamış insanlardı. Toplumun kalkınmasında Cumhuriyet dönemi öğretmenlerimize çok şey borçluyuz.

Sonrasında çürümüşlük her alanda olduğu gibi öğretmenlik mesleğinde de yaşanmaya başlandı ve gerek eğitim sisteminin kendisi gerekse öğretmen yetiştirme , tecrübe tahtası oldu. Bir takım siyasi kararlarla öğretmen olmaması gereken insanlar öğretmen oldu, olması gerekenler ise sistem dışına itildi. Bugün gelinen noktada 1997 sonrası her ne kadar uzman yetiştiren bölümlerin bazıları kapatıldı ise de (ki tepkimiz hala bunadır, bazı bölümler lisansüstüne çekilerek alan boş bırakılmıştır) bu düzenlemenin olumlu yanı, öğretmen yetiştirmede ortak bir anlayışın gelişmiş olması ve standart getirilmesi olmuştur.

Yeni yetişen öğretmenlerimden ben umutluyum ve bu çocuklar güzel şeyler yapıyorlar.. Yapacaklar da..

Lütfen Eğitim Sistemini biz Eğitim Uzmanlarına bırakın ve artık her önüne gelenin "hiç bir şey olamazsa öğretmen olur" yaklaşımının tarihin tozlu yaprakları arasında kaldığını anlayınız..Eğitim sisteminin bir proje çöplüğü ve sonucu alınmamış denemelerle dolu olması üzerinde herkesin konuşabileceği ve herkesin yapabileceği bir meslek olarak anılmasından kaynaklanıyor. 1739 M.E. Temel Kanuna göre öğretmenlik mesleği bir uzmanlık mesleği ise bunun eğitiminden geçmeyen birinin bu mesleği yapamaması gerekir. Tıpkı avukatlık, doktorluk ve diğer pek çok meslek gibi..

Saygı ve Selamlarımla..
Old 26-12-2009, 23:32   #18
Gemici

Ateşli tartışmada kimin neyi ne için savunduğunu tam olarak çıkaramadım gibi hukukçuların neden öğretmen olamıyacaklarını da çıkaramadım.
Hukuk fakültesini bitirdiler; hukukçu olarak çalışma alanları yok; hiç olmasa öğrtemen olsunlar demekle hukukçuların meslek problemlerinin çüzülemiyeceğini anladım ama 'Hukukçular öğretmen olamaz' cümlesinin ardındaki derin gerçeği çıkaramadım daha?

Hukukçular neden öğretmen olamaz sahiden?
Hukuk fakültelerinde ders veren asistanların, doçentlerin, profesörlerin yaptıkları işleri nasıl tarif edeceğiz?
Diğer fakülte ve yüksek okullarda ders veren kişiler öğretmen değil mi?
Bu kişiler eğitim fakültesini mi bitirdi ki ders veriyor?
Bir kişiyi asistan, doçent, profesör olarak tanımlamakla, onun yaptığı işin öğretmenlik niteliğini değiştirmiş mi oluruz?

Saygılarımla
Old 27-12-2009, 02:48   #19
Academic

Alıntı:
Yazan Gemici
Ateşli tartışmada kimin neyi ne için savunduğunu tam olarak çıkaramadım gibi hukukçuların neden öğretmen olamıyacaklarını da çıkaramadım.
Hukuk fakültesini bitirdiler; hukukçu olarak çalışma alanları yok; hiç olmasa öğrtemen olsunlar demekle hukukçuların meslek problemlerinin çüzülemiyeceğini anladım ama 'Hukukçular öğretmen olamaz' cümlesinin ardındaki derin gerçeği çıkaramadım daha?

Hukukçular neden öğretmen olamaz sahiden?
Hukuk fakültelerinde ders veren asistanların, doçentlerin, profesörlerin yaptıkları işleri nasıl tarif edeceğiz?
Diğer fakülte ve yüksek okullarda ders veren kişiler öğretmen değil mi?
Bu kişiler eğitim fakültesini mi bitirdi ki ders veriyor?
Bir kişiyi asistan, doçent, profesör olarak tanımlamakla, onun yaptığı işin öğretmenlik niteliğini değiştirmiş mi oluruz?

Saygılarımla

Sayın Gemici,

Okul öncesi, ilk ve ortaöğretimde görev alanlara öğretmen, üniversitede görev alanların tümüne birden öğretim elemanı denilir.

Öğretmenlik mesleği tanımlanmıştır ve yukarıda açıklandı. Bir uzmanlık mesleğidir ve en önemlisi de şudur ki tek amacı öğretmek değil eğitmektir. Eğitim bu bahsedilen düzeylere giren yaş grubunda istendik yönde davranış değişiklikleri yaratmayı içerir.

Üniversitede ise öğrenci yaş grubu bir meslek elemanı olmak için gelmiş, yetişmesindeki öğrenme sorumluluğunu alabilecek yaş grubudur. Bu düzeyde öğretim elemanı bilgisini aktarır. Formasyonu olması bir artıdır ve bu üzerinde de tartışılan bir konudur. Üniversitede ders verenlerin de formasyonu olması gerektiğini belirten pek çok görüş var. Bunun dersin kalitesini artıracağı açıktır ancak diğer alanlarda genellikle uzun yıllar süren tecrübelerle edinilirken formasyonu olanlarca bu kadar uzun süre gerektirmez.

Şimdi ne diyeceğiz? Madem üniversite hocaları formasyonsuz bu işi yapıyor o zaman herkes bunu yapabilir mi diyeceğiz? Kıyasladığımız şeylere dikkat edelim. Üniversite öğretim elemanı yani bir akademisyenin tek işi öğreticilik değildir, bilim üretir (üretmesi gerekir) ve bunu aktarır. Üniversiteye sadece meslek edinilen yerler gözüyle bakarsak dediğiniz haklı olabilir ama üniversite önce bilim üretilen sonra da bilgi aktarılan yerler olarak nitelendirildiğinde sanırım neden üniversitedeki öğretim elemanlarına öğretmen denilmediği anlaşılabilir.

Saygılar..
Old 02-01-2010, 23:23   #20
adliyargı

Avukatların büro kuracak parası yok diye öğretmen olması fikrini çok saçma bulduğumu belirtmek isterim.Öğretmenlik bir devlet memurluğudur ve ömür boyu yapılır öyle part-time bir iş olarak görmenizi yadırgadım açıkçası.O zaman Bilgisayar mühendisleri bilgisayar,matematik mühendisleri matematik,kimya mühendisleri de kimya dersi versin mesleğinin ilk yıllarında kendi işini kurana kadar.Ne de olsa bilgisayar mühendisliği okumak bilgisayar öğretmenliği okumaktan zor.Böyle bir dersin olmasını desteklerim ama bu şekilde olmasını asla.
Old 05-01-2010, 23:59   #21
nanu

Arkadaşlar,yazılarınızı büyük bir dikkatle ve heyecanla okudum.Güzel bir tartışma oldu.Benim amacım,öğretmenlik mesleğini kötülemek değil.Benim amacım,şu:
Eskiden Hukuk Fakülteleri azdı ve daha az mezun olan arkadaşlar vardı.Şimdi bir çok yerde Hukuk Fakültesi var.Benim yazılarımı ve çözüm önerilerimi okuyan zaten bana hak verecektir.Çünkü,ben Hukuğu ve Avukatları çok seviyorum;ancak saygınlığını korumak için önlemler alınmalı diyorum.Beni Herkez/Herkes sadece bu zamanı düşünerek eleştirmesin.Neyse,konuyu kapatıyorum,herkese selamlar..
Old 07-01-2010, 12:40   #22
av.bengü bulut

bence bir çok öğretmenden daha iyi öğretmenlik yapabilir hukukçular,aksini iddia edenler ve bu kadar sert eleştirenelri anlayamıyorum.Mesela ben çok iyi bir öğretmen olur ve ders verebilirim bunu biliyorum.Sayın nanu'ya katılan çok kişi var çevremde.Buraya yapılan eleştiriler istisna bence
Old 07-01-2010, 12:59   #23
Academic

Alıntı:
Yazan av.bengü bulut
bence bir çok öğretmenden daha iyi öğretmenlik yapabilir hukukçular,aksini iddia edenler ve bu kadar sert eleştirenelri anlayamıyorum.Mesela ben çok iyi bir öğretmen olur ve ders verebilirim bunu biliyorum.Sayın nanu'ya katılan çok kişi var çevremde.Buraya yapılan eleştiriler istisna bence

Anlayamamanız gayet normaldir çünkü eğitim sistemini hafife alıyorsunuz. Şimdi ben pek çok avukattan iyi avukatlık yapabilir miyim acaba diye düşünmeye başladım Hatta öğretmenler arasında mevzuatı oldukça iyi bilen çok öğretmen bulunuyor malumunuz devlet işi mevzuatla yürüyor yaÇok iyi avukatlık yapacak öğretmenler var, hele başından soruşturma da geçmişse yasa ve yönetmelikleri yalayıp yutmuş olanları saymıyorum bile Onlara söyleyelim yer değiştirelim o zaman )
Old 07-01-2010, 13:04   #24
Academic

Alıntı:
Yazan nanu
Arkadaşlar,yazılarınızı büyük bir dikkatle ve heyecanla okudum.Güzel bir tartışma oldu.Benim amacım,öğretmenlik mesleğini kötülemek değil.Benim amacım,şu:
Eskiden Hukuk Fakülteleri azdı ve daha az mezun olan arkadaşlar vardı.Şimdi bir çok yerde Hukuk Fakültesi var.Benim yazılarımı ve çözüm önerilerimi okuyan zaten bana hak verecektir.Çünkü,ben Hukuğu ve Avukatları çok seviyorum;ancak saygınlığını korumak için önlemler alınmalı diyorum.Beni Herkez/Herkes sadece bu zamanı düşünerek eleştirmesin.Neyse,konuyu kapatıyorum,herkese selamlar..

Onca açıklamadan sonra hala öğretmenliği kendi mesleğinizde tutunmak için bir araç olarak görmenize inanamıyorum. Bunu ülke insanlarının temel hak ve özgürlüklerini öğrenmesi ve hukuka saygılı, adalet duygusu gelişmiş insanlar yetiştirmek ve demokratik bilincin yerleştirilmesi adına istemiş olsanız inanın bu kadar tepki göstermezdim ama sizin amacınız hiç kutsal değil ve asla kabul edilir değil. Buna üzülüyorum..evet evet kızmıyorum sadece üzülüyorum..
Old 16-01-2010, 00:26   #25
istiridye

Ben hem eğitim hem hukuk fakültesi mezunuyum. Öğretmenlerin avukatlık yapabildikleri dönemde kazandım. 4. sınıfta okulun bitmesine 2 ay varken öğretmenlerim bu hakkı kaldırıldı.

Biz 2500 kişiyiz bu durumda olan. Avukatlık hakkımızı istediğimiz zaman avukatlar şiddetle karşı çıkıyorlar. Avukatlık öğretmenlik ile bağdaşmazmış, zaten fazlasıyla avukat varmış vs. vs. sebeplerle.

Bugün KPSS sonucunda atama bekleyen onbinlerce (dikkatinizi çekmek isterim 2500 değil onbinlerce) öğretmen varken avukatların öğretmenlik yapması nasıl düşünülebilir. Hukuk eğitimini de öğretmenlik eğitimini de almış öğretmenlere hayır denildiği bir yerde sadece hukuk eğitimi ile öğretmenliğe evet demek öğrencilerin vebalini almaktır. Zira gerçekten öğretmen olabilmeyi başarmak eğitim fakültesi mezunlarını bile zaman zaman zorlamaktadır. Ayrıca öğretmenlik hiçbir mesleğin yedeği değildir. Bugün eğitim fakültesi kazanmak hukuk fakültesi kazanmaktan kolay değildir. Öğretmenliğin malzemesi bütün mesleklerden değerli olan insandır, YENİ NESİL dir.

Bu nedenlerden dolayı öğretmenler öğretmen olarak yetişen insanlar olmalıdırlar.
Old 16-01-2010, 18:59   #26
Academic

Alıntı:
Yazan istiridye
Ben hem eğitim hem hukuk fakültesi mezunuyum. Öğretmenlerin avukatlık yapabildikleri dönemde kazandım. 4. sınıfta okulun bitmesine 2 ay varken öğretmenlerim bu hakkı kaldırıldı.

Biz 2500 kişiyiz bu durumda olan. Avukatlık hakkımızı istediğimiz zaman avukatlar şiddetle karşı çıkıyorlar. Avukatlık öğretmenlik ile bağdaşmazmış, zaten fazlasıyla avukat varmış vs. vs. sebeplerle.

Bugün KPSS sonucunda atama bekleyen onbinlerce (dikkatinizi çekmek isterim 2500 değil onbinlerce) öğretmen varken avukatların öğretmenlik yapması nasıl düşünülebilir. Hukuk eğitimini de öğretmenlik eğitimini de almış öğretmenlere hayır denildiği bir yerde sadece hukuk eğitimi ile öğretmenliğe evet demek öğrencilerin vebalini almaktır. Zira gerçekten öğretmen olabilmeyi başarmak eğitim fakültesi mezunlarını bile zaman zaman zorlamaktadır. Ayrıca öğretmenlik hiçbir mesleğin yedeği değildir. Bugün eğitim fakültesi kazanmak hukuk fakültesi kazanmaktan kolay değildir. Öğretmenliğin malzemesi bütün mesleklerden değerli olan insandır, YENİ NESİL dir.

Bu nedenlerden dolayı öğretmenler öğretmen olarak yetişen insanlar olmalıdırlar.

Bunun üzerine söz söylemek gerekmez. Sayın İstiridye'ye teşekkürler..

Ayrıca bugün öğretmenlikte yığılma varken bile eğitim fakültelerinin puanları pek çok bölümün puanlarını geçmiş durumdadır. Gelen öğrencilerimizin kalitesi de bunu gösteriyor.. Ben biraz daha sürse bazı hukuk ve eğitim fakültelerinin puanlarını da koyabilirdim buraya ama ona gerek kalmadığına sevindim Çünkü hoşunuza gitmeyecekti..
Old 16-01-2010, 23:48   #27
üye25928

Anadolu Öğretmen Lisesi mezunuyum. Benim için (liseye gittikten sonra) eğitim her zaman adaletten önde gelir.
Old 17-01-2010, 11:40   #28
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
eğitim her zaman adaletten önde gelir.
Hukukçular, önde gelen işleri değil, önlerindeki işi yapmalı.
Old 17-01-2010, 11:49   #29
cesur_yürek

Konu: Avukatların gitgide büyüyen ekonomik sıkıntıları.
Genç avukatların gelecek kaygıları .

Bu sorunun ,kendi bünyesi içerisinde çözülmesi gerekir.Avukat ,neden öğretmenlik yapsın ki ? Yapmasın.

Avukat,önce mesleğini en iyi şekilde icra etmeye çalışsın.Her yerde okuyoruz :''Sayı fazlalaştı avukatın yaşamını sürdürebilmesi zorlaştı.''

Avukatın, ekonomik sıkıntılar içerisinde olmasının salt nedeni avukat sayısının fazla olması mıdır ?

CMK ücretleri ödenmiyor,günün ekonomik koşullarının çok altında
Adli yardım ücretleri günün ekonomik koşullarının çok altında
Danışma ücreti için ortak tutum sergilemek ?
Baroların asgari ücret tarifesinin uygulanmasında ortak tutum sergilemek ?

Bu hususları fazlasıyla çoğaltmak mümkün.

Tamam,avukatlık çevreye bağlı bir meslek .
Çevre yok.
Para yok.
Ne yapmalı ,çekip gitmeli mi ?

Sonuna kadar mücadele etmek.
Çalışmak
Sabretmek.
Kararlı olmak.
İnanmak.

Velhasıl,avukatların gelecek kaygılarını çay sohbetlerinde konuşarak çözemeyiz.
Devamlı şikayet ederek çözemeyiz.

Mesleğimizin hak ettiği yere gelebilmesi yine biz avukatlara bağlıdır.

Asıl cevap vermek istediğime gelince ,

Avukat,mesleğin sorunlarınları öğretmenlik yaparak çözemez.Çözmemeli.Avukat,öğretmenlik yapmamalıdır.

Saygılar.
Old 17-01-2010, 12:07   #30
üye25928

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Hukukçular, önde gelen işleri değil, önlerindeki işi yapmalı.
Üstadın zaten sizinle aynı görüşte olduğum için avukatların öğretmenlik yapamayacağı kanaatindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi