Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sürücü Belgesinin 3 Ay Süre İle Geri Alınmasının İnfazı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-06-2020, 12:54   #1
hülya er

Varsayılan Sürücü Belgesinin 3 Ay Süre İle Geri Alınmasının İnfazı

Arkadaşlar merhaba,

Müvekkil hakkında taksirle yaralama suçundan adli para cezası ve sürücü belgesinin 3 ay geri alınmasına karar verildi.

TCK m.53/6:
“Yasaklama ve geri alma hükmün kesinleşmesiyle yürürlüğe girer ve süre, cezanın tümüyle infazından itibaren işlemeye başlar” demektedir.

Adli para cezasının son taksidi 21.05.2020 tarihinde ödenmiştir.

Bunun ardından ehliyeti teslim etmek için gerek Denetimli Serbestlik Müdürlüğüne gerek İnfaz Savcılığına sözlü yaptığım müracaatlarda ehliyeti almadıklarını, usulün değiştiğini, ehliyeti teslim almada hangi kurumun yetkili olduğunun henüz belli olmadığını söylediler.

Sorum şu:

3 aylık süre ne zaman başlamış olmaktadır? Asıl ceza olan adli para cezasının tümüyle infazı olan 21.05.2020 tarihinden itibaren mi? Eğer öyleyse ehliyeti fiziken teslim etmek şart mıdır? Ehliyet teslim edilmediği halde süre işler mi? Yoksa ehliyeti fiziken teslim tarihinden itibaren mi süre işler?

Yukarıdaki kurumlara sorduğumda farklı cevaplar aldım.

Müvekkil servis şoförü ve bu konu onun için çok önemli.

Teşekkürler.
Old 28-06-2020, 23:35   #2
IŞIKDEMİR

Ersan ŞEN bir makalesinde bu konuyla ilgili
Alıntı:
TCK m.53/6’da düzenlenen sürücü belgesinin geri alınması kararının infazı için; hükümlünün asıl cezanın infazından sonra ehliyetini, hakkında mahkumiyet kararını veren yerel mahkemeye veya infaz savcısına teslimine gerek bulunmamaktadır. Hükümlü ehliyetini fiilen teslim etmediğinde de, yine sürücü belgesinin geri alınması kararı infaz edilecek ve bunun infazını da ilgili trafik birimi yerine getirecektir. Hükümlü ehliyetini teslim etmeyip araç kullanmaya devam ettiğinde, ehliyeti alınmış ve ehliyetsiz şekilde araç kullanan sürücü muamelesi görmek suretiyle idari ve cezai yaptırımlara tabi tutulacaktır. Hükümlü; bu şekilde araç kullanılmayacağını veya TCK m.53/6’nın sonuçlarını bilmediğini, TCK m.4’de yer alan “Ceza Kanunlarını bilmemek mazeret sayılmaz.” hükmü nedeniyle ileri süremeyecektir.
diyor.
Old 28-06-2020, 23:37   #3
IŞIKDEMİR

Yargıtay 9. Ceza Dairesi de bu konuyla ilgili,
Alıntı:
“… 5237 sayılı TCK'nın 53. maddesinin 6. fıkrasının ‘Yasaklama ve geri alma hükmün kesinleşmesiyle yürürlüğe girer ve süre, cezanın tümüyle infazından itibaren işlemeye başlar’ şeklindeki son cümlesi gereğince, hükmün kesinleşmesiyle sürücü belgesinin Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Şube Müdürlüğünce yöntemine uygun olarak teslim alınması, denetim süresi boyunca sürücü belgesinin Şube Müdürlüğünde kalması, denetim süresinin yükümlülüklere uygun ve iyi halli olarak geçirilmesi sonucu hapis cezasının infaz edilmiş sayıldığı tarihten itibaren, infaza esas ilamda yazılı olan sürücü belgesinin geri alınmasına ilişkin sürenin başlatılması ve bu sürenin sonunda infazının tamamlanmış sayılması gerektiği anlaşılmakla …”
diyor. (2010/4871-8090 E-K)
Old 29-06-2020, 10:44   #4
hülya er

Bu meseleyi hallettim. Nasıl hallettiğimi de yazayım, ileride ihtiyacı olan olursa diye.

Ehliyeti teslim etmek istediğimizde kimse almayınca ben de İnfaz Savcılığına bir dilekçe yazdım.Dilekçemde TCK 53/6 maddesinden

TCK m.53/6:
“Yasaklama ve geri alma hükmün kesinleşmesiyle yürürlüğe girer ve süre, cezanın tümüyle infazından itibaren işlemeye başlar” demektedir."

bu madde gereği 3 aylık sürenin adli para cezasının son taksidini ödediğimiz 21.05.2020 tarihinden itibaren sayılması gerektiğini, bunun aksine uygulamanın kanuna aykırılık teşkil edeceğini yazdım.

İnfaz Savcılığı Nüfus Müdürlüğüne bir müzekkere yazarak Nüfus Müdürlüğüne teslim edebileceğimizi, sürenin de teslim ettiğimiz tarihten itibaren işlemeye başlayacağını yazmış.

Ben bu müzekkereyi tebliğ almadım. Doğru olmadığını söyledim. Savcıyla görüştüm. Savcı hak verdi. Ve sonunda 21.05.2020 tarihinden itibaren süre başlayacak şekilde Nüfus Müdürlüğüne teslim edileceğine dair bir müzekkere yazıldı.

Müvekkil Nüfus Müdürlüğüne götürdü. Teslim tesellüm tutanağına da 21.08.2020'de geri verilmek üzere diye yazmışlar.

Böylece halloldu.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi