Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Devlet Memurunun Adi Ortaklığa Girmesi

Yanıt
Old 17-01-2008, 21:14   #1
Kemosabe

Varsayılan Devlet Memurunun Adi Ortaklığa Girmesi

İyi akşamlar değerli meslektaşlarım;Devlet Memurunun adi ortaklığa girmesinde,adi ortaklıktan hisse almasında yasal bir sakınca var mı?Yasal bir sakınca yoksa devlet memurunun adi ortaklığa gimezden evvel uygulayacağı her hangi bir yasal prosedür var mı?Zaman ayırıp cevap verecek olan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum.Saygılarımla.
Old 18-01-2008, 10:01   #2
Av.AE

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu

TİCARET VE DİĞER KAZANÇ GETİRİCİ

FAALİYETLERDE BULUNMA YASAĞI

MADDE 28 - (Değişik: 1897 - 15.5.1975) Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticarî mümessil veya ticarî vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç). Memurların üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri ile kanunla kurulmuş yardım sandıklarının yönetim ve denetim kurulları üyelikleri görevleri ve özel kanunlarda belirtilen görevler bu yasaklamanın dışındadır.

Eşleri, reşit olmayan veya mahsur olan çocukları, yasaklanan faaliyetlerde bulunan memurlar bu durumu 15 gün içinde bağlı oldukları kuruma bildirmekle yükümlüdürler.

Yukarıda belirtildiği gibi "tacir" veya "esnaf" sayılacak faaliyetler yasaklanmıştır. Adi şirket kurma durumunun da "esnaf" olmaktan dolayı ve madde başılığında da belirtilmiş olduğu üzere "diğer kazanç getiri faaliyetler" kapsamına girdiği için bu yasağa dahil olduğunu düşünüyorum. Ayrıca maddenin ilk fıkrasının sadece son cümlesinde geçen "....Memurların üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri ile kanunla kurulmuş yardım sandıklarının yönetim ve denetim kurulları üyelikleri görevleri ve özel kanunlarda belirtilen görevler bu yasaklamanın dışındadır..." durumun istisna olduğunu düşünüyorum. Ayrıca, Kanun gerekçesinde ve de bu Kanun' un koyuluş amacında memura özel bir paye tanınması gerekliliğinden mütevellit böyle de düşünülmesini gerektiğini savunuyorum.

Ancak Danıştay kararlarında "adi şirket kurma" ile ilgili bir karara rastlayamadım. Bulduğum kararlar A.Ş. ile ilgili kararlardı. Ancak bu, yukarıda izah ettiklerimi ve fikirlerimi değiştirmemektedir.

Saygılarımla,
Old 18-01-2008, 13:48   #3
hciyiltepe

Varsayılan Memurun Adi Şirket Ortaklığı

Borçlar Yasası'nın 520/1. maddesinde şirketin tanımına yer verilmiş ve " İki veya ziyade kimsenin müşterek bir amaca ulaşmak için para ve emeklerinin birleştirilmesine ilişkin sözleşmeye şirket" deneceği ve yine aynı yasanın 520/2. maddesinde "Bir şirket, ticaret kanununda tarif edilen şirketlerin mümeyyiz vasıflarını haiz değil adi şirket sayılacağı" düzenlemesine yer verilmiştir.

Ticeret Yasasının 14. maddesinde de "Bir ticari işletmeyi, kısmen dahi olsa kendi adına işleten kimseye tacir deneceği" hüküm altına alınmıştır.

Görüleceği üzere adi şirkette esas itibariyle bir ticari gayesi olan (kazanç elde etme)bir ortaklık şekli olup ortakları yerleşik yargı kararları gereğince tacir konumundadırlar. Dolayısıyla 657 sayılı yasaya tabi bir memurun adi şirkete olması yasaya aykırılık teşkil edecektir.

<SPAN style="FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY: 'Arial TUR'">
Old 19-01-2008, 17:48   #4
Gaspıralı

Tam emin değilim ama sanırım adi ortaklıkta otrak olabiliniyor. Ama sorumlu müdür olunmuyor galiba. Bununla ilgili Danıştay kararı vardı sanırım.
Old 06-07-2009, 23:56   #5
Yaşar GÜÇLÜ

Varsayılan .devlet .memuru Adi Ortaklığa ortak olamaz

adi ortaklık sermaye şirketi olmadığından memurun bu ortaklığa ortak olması mümknü değildir. Memurun ticareti bayağı kapsamlı bir konu.
Yaşar GÜÇLÜ
Ayrıntı için bakınız Memurun Ticaret ve diğer Kazanç Getirici Faaliyetlerde Bulunması www. hukukcu.com
DEVLET MEMURUNUN EL KİTABI
www.seckin.com.tr
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi