Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Eşin cinsel yolla bulaşan hastalığa yakalanması zinaya karine teşkil eder

Old 18-07-2006, 16:33   #1
BURÇİN ÖZÇELİK

Soru Eşin cinsel yolla bulaşan hastalığa yakalanması zinaya karine teşkil eder

Eşlerden birinin cinsel yolla bulaşan bi hastalığa yakalanması zinaya karine teşkil eder sonuç olarak boşanma davasını zina sebebiyle açmamız gerekir..Bu konuya bişeyler eklemek isteyen veya örnek bir davayı paylaşmak isteyen varsa çok sevinirim..
Old 18-07-2006, 17:03   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Özçelik

Cinsel yolla bulaşan bir hastalığa yakalanmak kavramını biraz dikkatlice kullanmak gerektiğini düşünüyorum.
Öncelikle özel bir boşanma sebebi olarak zina öne sürülecek ise hastalığın varlığı yeterli değildir.Bu hastalığa cinsel ilişki nedeniyle yakalanıldığı ispat edilmelidir.

Diğer ve en önemli konu ise sözkonusu edilen hastalıkla ilgili olarak doğru tıbbı bilgiler edinilerek konu tartışılmalıdır.Unutulmamalıdır ki cinsel yolla geçen hastalıklar veya hastalık etkenleri aynı zamanda kan nakli yoluyla,mesleki uğraşlar sebebiyle ve ciltteki kesilerden de geçebilmektedir.Örneğin,Hiv/Aids,Hepatit B,C,Frengi ilk akla gelen örneklerdir.

Saygılar
Old 18-07-2006, 17:04   #3
Ferhat PİŞKİN

Ben aksi yönde düşünüyorum, çünkü zina mutlak bir boşama sebebidir ve boşanmanın sonuçları açısından da ağır sonuçlar doğurmaktadır. Zira bilindiği gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların bir çoğu kana karışım yani kanla da bulaşabilirler, şimdi bir kişiden kan karışım yoluyla HIV virüsü kapmış evli kişiye zina iddiasında bulunursak adaleti korkunç bir şekilde zedelemiş oluruz. Aile hukuku dersini almışsanız bileceğiniz üzere zina yapan eş mal paylaşımında hakimin takdirine göre payına düşen mallardan ya kısmen ya da tamamen mahrum olabiliyor, öyle ki zinayı ispat etmek gereklidir, bahsettiğiniz karine bir adi karinedir; yani aksi her zaman ispat edilebilir, davalı bunu kanıtladığı zaman da vekil yada asil olarak hukuki sorumluluğunuz doğar.unutmayalım ki hukukçu somut verilerle hareket etmeli ve iddalarını kesin delillerle sunmalıdır.Saygılarımla...
Old 18-07-2006, 17:29   #4
BURÇİN ÖZÇELİK

Söylediklerinizde haklısınız..Zinanın bilirkişi raporuylada belirtilmiş olması durumunu soruyorum tabii böyle bir tetkik mümkün ise..
Old 18-07-2006, 17:30   #5
ahmetsacit

Fikrimce bir kişinin cinsel yolla bulaşan bir hastalığa yakanlanması eğer hastalık başka yollarla da bulaşabiliyorsa zinaya fiili karine saymak yanlış olur.Zinaya fiili karine örnek olarak kişinin karşı cinsle çok samimi şekilde arkadaşlık kurması, kol kola gezmesi gösterilmiştir.
Old 18-07-2006, 17:57   #6
Ferhat PİŞKİN

bilirkişi raporları türk hukuk sisteminde kesin olmayan delil niteliğindedir, ancak elde başka veriler mevcut değilse karine niteliğini korumakla beraber boşanma sebebi sayılmalıdır diye düşünüyorum.
Old 21-07-2006, 10:48   #7
lawyerpiskin

Sayın Pişkin'in dediği gerçekten çok doğru zina mutlak bir boşanma sebebidir ve her türlü delille ispatlanabilirse de pratikte ispatı gerçekten çok zordur.Onun içindir ki ıssız bir yerde evli bir erkek/kadın karşı cinsle sohbet ederken bile görülseler dahi bu zinaya delil olarak sunulabilir. Ancak bunu ispat etmek çok zordur işte burada hukukun nasıl yormlanması gerektiği sorunu ortaya çıkar bu da hakimlerin bu tür olaylardaki takdir yetkisi ile giderilir.
Cinsel yolla bulaşan hastalıktan tam olarak kastınız nedir anlayamadım eğer Aids'i belirtiyorsanız bu sadece cinsel yolla bulaşan bir hastalık değil aynı zamanda kanla da bulaşan bir hastalıktır ve yargı kararlarında da bu hastalığa yakalanan kişi eşiyle bilerek cinsel ilişkiye girmişse bunu adam öldürmeye teşebbüs müessesi içine alan avukatlar vardır. Hukuk çok esnek bir bilim olduğu için çok yönlü ve somut olaylara soyut olarak yaklaşmak bence daha doğru gibi görünüyor...
Old 24-07-2006, 01:41   #8
ibreti

"güven sarsıcı davranış" kavramı ile zina kavramı karışmış gibi geldi. yanıldım mı yoksa?
Old 24-07-2006, 09:24   #9
lawyerpiskin

Sn. İbreti burada "güven sarsıcı davranıştan"da söz edilebilir ama bu müessese nisbi bir boşanma sebebidir, kanımca mutlak boşanma nedeni olan zina sebebiyle boşanma davası açmak daha doğru.Yanıldıysam af ola!!!
Old 24-07-2006, 12:14   #10
Ferhat PİŞKİN

Güven sarsıcı davranış şayet hastalığın cinsel yolla bulaşmamış olduğu sağlık raporlarında belirtildikten ve daha doğrusu kesinleştikten sonra söz konusudur. Oalayımızda böyle bir veri bilinmediği için daha net olan mutlak boşanma sebebi zinaya ilişkin hükümlere dayanılarak sonuca gidilmesi çözüm açısından daha sağlıklı diye düşünüyorum.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi