Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

HAGB artık bir ödül mü?

Yanıt
Old 18-02-2016, 14:35   #1
AV.M.BURAK KINACILAR

Rahatsiz HAGB artık bir ödül mü?

Tüm dostlara selamlar..
Müvekkil şirketin eski ortağı, ortaklıktan ayrıldıktan sonra şirkete zarar verme adına yetkili olduğu tarihlerin yer aldığı bonoları düzenlemiş ve kardeşine vermiş, alacaklı olduğunu sanan tarafta icraya koymuştu.

Bizde akabinde Hem suç duyurusu hem de MTD açtık. Ceza Mahkemesi her iki sanığa da ceza verip HAGB kararı verdi. Karşı taraf itiraz süresini kaçırdığından ceza kesinleşti. Buraya kadar normal..

Ticaret Mahkemesinde görülen dava da ise, şirketin tüm defteri incelenmesi için bilirkişiye gitti ve ilgili alacak verecek için herhangi bir kayıt bulunamadığından ve dinlenen şirket çalışanları ile birlikte davamız kabul edildi. Buraya kadar da normal..

Yargıtay ise 2 sene sonra bir bozma kararı verdi
Ekte verdiğim kararda da anlaşılacağı üzere,
HAGB kararı hukuk hakimini bağlayıcı nitelikte cezalandırıcı mahiyette karar olmayacağı... gibi bir karar verilmiştir.

Sormam gereken husus.. HAGB sanığa ödül müdür?

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.n...3a6dd54a8a8 2
Old 19-02-2016, 01:36   #2
Buminhan

HAGB kararı ile esasen mahkumiyet kararı verilmektedir. Sadece, mahkumiyetin hukuki sonuçlarını doğurması bir süre ertelenmektedir. Dolaysıyla sanığın suçu işlediği sabit olmaktadır. Kanun yolları açısından farklı usullerin benimsenmiş olması cezalandırıcı mahiyetinde bir değişiklik yapmaz diye düşünüyorum.

HAGB kurumu birçok açıdan tartışılan bir kurum. Kurumun önerildiği ilk zamanlarda, örtülü bir af niteliğinde olduğu eleştirisi yöneltilmiştir. Uygulamaya bakıldığında gerçekten de öyle olduğu görülüyor. Kurumun getiriliş amacı açısından bazı gerekçeler ifade edilse de bence asıl amaç ceza infaz kurumlarındaki doluluk oranının artışını engellemektir.
Old 02-05-2016, 17:42   #3
Av.Reha

Bence kesinlikle ''ödüle doğru'' gidiyor.Zira bir dosyamda tevsi tahkikat talebinde bulundum (Olayın içinde başka sanıklar da var kanaati ile ) kabul edilmedi.Dosyanın hakimi ile bayağı atıştım ancak derdimi anlatamadım ve sanık HAGB aldı.Karar da kesin olduğu için önüm tıkandı.Bana bu konuda yol gösterecek üstadıma şimdiden teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi