Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Kadınlar 3 kat fazla konuşuyor…

Yanıt
Old 28-11-2006, 21:15   #1
Merhaba

Varsayılan Kadınlar 3 kat fazla konuşuyor…

Kadınlar 3 kat fazla konuşuyor…

Yapılan bir araştırmada, kadınların erkeklerden üç kat fazla konuştuğu ortaya çıktı.

Araştırmaya göre, kadınlar ortalama olarak günde 20 bin kelime sarf ediyor. Yani kadınlar erkeklerden günde 13 bin kelime fazla konuşuyor.

AA ntvmsnbc.com
Güncelleme: 17:29 TSİ 28 Kasım 2006 Salı

ANKARA - Kadın psikiyatr Luan Brizendine, “The Female Mind” (Kadın Zihni) adlı kitabında, kadınların ayrıca daha hızlı konuştuklarını, konuşmak için daha çok beyin hücresi kullandıklarını yazıyor.

Yazar, kadınların erkeklerden daha konuşkan olmasının nedenini, kadın ve erkek beyinlerindeki kalıtsal farklılıklara bağlıyor. Brizendine, bu farklılığın, erkeklik hormonu testosteronun gelişmekte olan erkek beynini biçimlendirdiği ana karnına dayandığını belirtiyor.

Bununla birlikte, erkeklerin bu özelliğinin yararı da yok değil. Yazar, testosteronun beynin duymayla ilgili bölümünü de küçülttüğünü, bunun da erkekleri eşlerinin sözlerine “sağır” kıldığını savunuyor.

Erkek beyninde konuşma ve duygusal alandaki bu zayıflık bir yana, iş cinselliğe gelince erkek beyni kadınlardan daha iyi çalışıyor. Dr. Brizendine, erkek beyninin cinsellikle ilgili bölümünün kadınlarınkinin iki katı fazla büyük olduğunu yazdı.

Araştırmasını klinik çalışmalarına ve konuyla ilgili yapılmış binden fazla bilimsel çalışmanın analizine dayandıran Dr. Brizendine, kısaca şu sonuca vardı:

“Uniseks beyin diye bir şey yoktur...”
Old 28-11-2006, 22:45   #2
Cest la vie

Alıntı:
Bununla birlikte, erkeklerin bu özelliğinin yararı da yok değil. Yazar, testosteronun beynin duymayla ilgili bölümünü de küçülttüğünü, bunun da erkekleri eşlerinin sözlerine “sağır” kıldığını savunuyor.

Bu yumurta-tavuk meselesi gibi

Erkekler sagir kaldikca kadinlar daha cok konusuyor, kadinlar daha cok konustukca erkekler daha cok sagir kalmaya calisiyor.
Eh, bir sure sonra da beyin mutasyona ugrar tabi..
Old 29-11-2006, 01:01   #3
Av.Nebi

Bunun için gözleme, deneye gerek yok yav Evli olan her çifte sorun söyler size kim çok konuşuyor evde.
Old 29-11-2006, 09:13   #4
Viyola

1.Versiyon: Kadın / Kadın:

1.Kadın: Ah şekerim sacını mi kestirdin? Ne kadar güzel olmuşsun!

2.Kadın: Ay sahi mi söylüyorsun? Ben pek emin olamıyorum. Ay çok mu kısa oldu acaba...?

1.Kadın: Amaaan ne alakası var. Benim yüzüm bu kadar geniş olmasa, aynı kesimi ben de
denerdim. Benim şu saçım klasik oldu artık, yeni bir modele hiç cesaret edemiyorum.

2.Kadın: Ay yapma Allah aşkına nesi varmış yüzünün... Bak şöyle suralarından kat verdirsen, harika olur! Benim de boynum uzun olmasa aynı seninki gibi bir model yaptırırdım.

1.Kadın: Ah şekerim sen de bir alemsin. Keşke benim de boynum seninki gibi olsa. En
azından şu çökük omuzlarımın dikkat çekmesini engellemiş olurdum.

2.Kadın: Ayol sen ne diyorsun? Senin gibi omuzları olmasını isteyen bir sürü kız var...
Giydigin her şey sana öyle yakışıyor ki... Bir de benim şu kısa kollarıma bak. Omuzlarım seninkiler gibi olsaydı, giydiğim bluzlar üstümde emanet gibi durur muydu?

2.Versiyon: Erkek / Erkek:

1.Adam: Saçını mı kestirdin?
2.Adam: Evet
1.Adam: Sıhhatler olsun abi!..
2.Adam: Sağol...
Old 29-11-2006, 09:50   #5
Veysel

Sayın Merhaba ; Allahtan "site lokali" ne yazmışsınız. Yanlışlıkla "Kadın Hakları" alanına yazmış olsaydınız işiniz zordu.

Biliyordum zaten arada sırada kulaklarımın duymamasının bir bilimsel sebebi olmalıydı, bakın varmış.

Diğer konu; Kadınların erkeklerden daha çok konuştukları zaten bilinen bir gerçekti ama, bunun sebebi kişilere göre farklılık gösteriyordu. Aktardığınız iyi olmuş.

"Kadınlar konuşmak için daha çok beyin hücresi kullanıyor"
şeklindeki ifadeye bağlı olarak; acaba diyorum, "çok kullanılan çabuk yıpranır" sözünden hareketle, kadınların erkeklere nazaran erken yıpranmasının/yaşlanmasının bir sebebi de bu olabilir mi?

Diğer diğer öteki konu ; Hani Dr.Brizendine' nin cinsellikle ilgili kısmı, Valla hayran kaldım. Artık bilimsel bir dayanağımız da var. Hanımlar artık kusura bakmayın, beynimizin o kısmını küçültecek halimiz yok ya ...

Tekrar teşekkür ediyorum sayın Merhaba. Yani kendi adıma ...
Old 29-11-2006, 18:07   #6
Merhaba

Sayın Veysel,

Araştırmacı Psikiyatr Dr. Luan Brizendine ‘ nin saptamaları ve bu saptamalardan bizlerin ( erkeklerin ) payına ne düştüğü açık seçik ortada.

O nedenle konuyu “Kadın Hakları” alanına yazmış olsaydım da durum değişmezdi.

“Konuşma”, bir dizi kompleks zihinsel aktivite sonrası ortaya çıkan bir eylem biçimidir.

İnsanlar, düşünme, analiz etme, düş gücüne bağlı soyut ya da somut çıkarımlar, gözlemleme ve değerlendirme olarak özetlenebilecek bir dizi zihin aktivitesi sonrasında biriktirdikleri toplam veriyi, “konuşma” eylemiyle çevrelerindeki diğer kişilere aktarırlar. Ya da bu verileri “konuşma” eylemi olmaksızın hafızalarına kaydederler.

Şimdi araştırmacının vardığı saptamalara bu açıklamalar doğrultusunda baktığımızda karşılaştığımız “vahim gerçek” karşısında, çok doğal olarak, aynen sizin yaptığınız gibi kendimize teselli payları bulmak ihtiyacındayız.

Bizim payımıza düşen bir poşet dolusu “çürük patates” e bakarak “aaa bunlar ne güzel kıpkırmızı ve tatlı elmalar” diyerek “çürük patatesleri”i görmezden gelebiliriz.

Fakat dikkat !!! ; Bunu yaparken, büyücek bir kısmı “işgal” altında olan beynimizin kalan kısmıyla düşüneceğimiz için, kendi adımıza yapmaya çalışacağımız pozitif çıkarımların elimize yüzümüze bulaşacağını, bizi daha da komik duruma düşüreceğini hatırlatmak istiyorum.

O nedenle ya hakkı teslim edelim ya da hakkı teslim edecek beyin gücünden yoksunsak en iyisi biz susalım.

İlk mesajımda verdiğim sadece bir haberdi, okuyalım, değerlendirelim, kendimize ilişkin gerçeği ve payımıza ne düştüğünü görelim, çürük patateslerimizi alıp sessizce gidelim.

Bence en iyisi bu.

Saygılar.

Merhaba.
Old 29-11-2006, 21:33   #7
Ayfer Gökçen

Mutlu Dinleyen sağırsa kadın ne yapsın? :) :)

Sayın Merhaba,
Bayanlardan hiç tepki almadınız diye sakın bayanların duyarsız kaldıklarını düşünmeyin Şükredin ki ciddi bir sitenin üyeleriyiz Sözlerimizi ve koyduğumuz resimleri mümkün olduğunca seçerek kullanıyoruz Yoksa buraya koyabileceğim ve erkek beynini çok iyi anlatan hareketli gif resimler var ama olmaz tabi,buraya konulamazAma siz erkekler zorla kaşınıyorsunuz

İsterseniz google arama motoruna "erkek beyni" diye yazın ve aratın,bakalım karşınıza ne çıkacak

Biz öğretmenler dersi dinler gibi görünüp de dinlemeyen öğrencilerimize "kendin sınıftasın ama aklın başka yerde" deriz.Ve sonuç olarak bu tip öğrenciler bizi anlamayı bırakın duymazlar bile.

Uzun sözün kısası: "Beyni başka şeylerle meşgul olan insanlara 3 değil 13 kez anlatsanız da sonuç değişmez

Old 29-11-2006, 22:23   #8
Veysel

Alıntı ; Uzun sözün kısası: "Beyni başka şeylerle meşgul olan insanlara 3 değil 13 kez anlatsanız da sonuç değişmez
Sayın Ayfer Hocam; bu taş bize mi?:
Ne olacak bizim halimiz, ne Musa'ya yaranabiliyoruz ne de İsa'ya ... Tamam, biz erkeklerin bazen duyma problemleri oluyor ama, o kadar da değil.

Saygılarımla.
Old 29-11-2006, 23:08   #9
Ayfer Gökçen

Mutlu İşleyen BEYİN ışıldar :)

Veysel Bey,
Siz erkekler kadınlara sataşın sonra da bu taşlar bize mi diye sorun Bu biraz haksızlık olmuyor mu?

Unutmayın ki " İşleyen BEYİN ışıldar" Pas tutmasından iyidir Hem biz kadınlar 2 kişilik düşünmek ve konuşmak zorundayız Yani sizlerin yerine de

Sanıyorum aşağıdaki fıkra kadın-erkek beyni arasındaki farkı çok güzel ortaya koyuyor

KADIN BEYNİ
Ağır bir hasta hastahanede. Tüm ailesi bekleme odasında
doktorlardan haber bekliyor.
Yorgun ve umutsuz bakışlı bir doktor çıkıyor "Tek yaşam şansı var, o da beyin nakli. Böyle bir ameliyatı ilk olarak deneyeceğiz, tabi masraflar hastanın ailesine ait."
Aile, şaşkın, yorgun, çaresiz... Aralarından biri "Peki ama fiat nedir diyor ?"

Değişir diyor cerrah.Erkek beyni kullanırsak5000 euro,kadın beyni kullanırsak 200 euro ..

Uzun bir sessizlik çöker. Beyler gülmemeye çalışırlar.
Hanımlarla göz göze gelmekten kaçarlar.

Ama aralarından biri merakını yenemez, peki doktor bu fiat
farkının nedeni nedir diye sorar.
Cerrah gülümser. "Eh tabi, ayni arabalar gibi, kadın beyinleri ucuz oluyor akıllarını çok kullandıkları için. Kullanılmış akıl,kullanılmış beyin.
Erkek beyni hiç kullanılmamış sıfır km araba
gibi pahalı oluyor."

Hikâyenin ortasında gülümseyen BEYLEREE selâm

Ne acıdır ki yapılan araştırmalara göre az kullanılmış 2.el erkek beynine hiç rastlanmamış
Hepsi de 0 kilometre
Old 29-11-2006, 23:32   #10
Veysel

Sayın Hocam; size ve hemcinslerinize sataşmak ne haddimize ... İfadelerinize katılmakla beraber bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Yukarıdaki şemada kesinlikle bir oynama var. gösterdiğiniz veya hiç göstermediğiniz "Ev işleri ,ütüleme, gecenin ortasında ağlayan bebek sesini duyma vs. şeklindeki noktalar şimdi simit kadar büyük. (biraz abartılı oldu ama...) Siz yine de ve herşeye rağmen 2 kişilik düşünmeye devam edin .

Cinsellikle ilgili olarak da ; valla hocam biz bilimden yanayız.

Sayın Merhaba ; Size katılmamak elde değil. Ancak öyle kayıtsız şartsız da ... Hani diyorum , çarpışarak geri çekilsek ?
Old 30-11-2006, 00:13   #11
Ayfer Gökçen

Mutlu Çarpışmadan çekilmek lehinize olur :)

Veysel Bey,
Sayın Merhabadan hiç medet ummayın Çünkü kendisi ortalığı karıştırdı ve kaçtı Görünürlerde yok

Aldığınız karar oldukça isabetli Çarpışarak geri çekilebilirsiniz ama dikkat edin şehit olmayın Kulaklarınız sağır olduğu için gelecek tehlikeleri duymayabilirsiniz

Old 30-11-2006, 09:46   #13
Av.Nebi

İşte bu sonuncu resimdeki cam fanuslar ne zaman üretime geçiyor acaba ? ilk ben almak istiyorum
Old 30-11-2006, 11:36   #14
yağmurdamlası

Vallaha claw resimlerdeki beylere çok acıdım ama gerçek hayattaki kadınlar bu kadar konuşmuyor bu kadar kötü olmayalım.Konuşsak suç sussak başka suç...
Old 30-11-2006, 16:31   #15
allegria

Ona bakarsanız siz erkekler de çok sessiz kalmıyorsunuz, maşallah yeri geldiğinde bizden daha fazla çeneniz düşünüyor yalan mı

misal o kadınlar konuşurken adamların okadar da sessiz kalacağını hiç sanmıyorum

cam fanus da gelse biz onu da kırarız elbet duyururuz sesimizi size kimse bizi susturamaz
Old 30-11-2006, 16:39   #16
cLaW

Sn av Nebi daha öyle bir fanus üretilmedi sadece teoride kalsada kadınları biraz anlamak biraz da anlaşılmak için bir köşe açtım,hem kadınları anlayalım hemde erkekler olarak anlaşılalım istiyorum.
Saygılarımla
Old 30-11-2006, 22:19   #17
Ayfer Gökçen

Kadının Erkekten Farkı,
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şükrü Uğuz, erkeklerin beyinlerinin merkezine seksi koyarken, kadınların beyin merkezinde ise baş ağrısı üretim merkezinin hakim olduğunu söyledi. Uğuz, Adana Rotary Kulübü tarafından düzenlenen toplantıda ''Beynin Cinselliği'' konusunda bir konuşma yaptı.

Uğuz, kadınların dokunmaya olan hassaslığın, erkeklerden 10 kat daha fazla olduğunu belirtti. Kadın ve erkek arasındaki düşünce farklılıklarının, beyin yapılarının iyi ya da kötü olmasından kaynaklanmadığını belirten Uğuz, ''Bir kadını tam olarak anlayan, dinleyen ve onun hissettiklerini hisseden erkek yoktur'' dedi. Uğuz, kadınların erkeklere göre daha sosyal kişilikli olduklarını da kaydederek, şöyle konuştu:

''Kadınlar bir sosyal iletişimde erkeklere oranla daha fazla dokunurlar. Kadınlar dokunmayı çoğu zaman duygusal olarak ister ve sever, fakat erkekler ise karşı cinse teması genellikle cinsellik olarak algılar. Erkekler beyinlerinin merkezine seksi koyarken, kadınların beyin merkezinde ise baş ağrısı üretim merkezi hakimdir. Erkek beyni aç kapa düğmesinden oluşan basit bir elektrik devresine benzerken, kadın beyni ise karmakarışık ve çok yönlü bir devreye benzer.''
Old 01-12-2006, 10:16   #18
cLaW

Kanımca etki/tepki bağlantısından doğmaktadır bu seks ve başağrısı ilişkisi.Biz erkekler doğal güdülerimize göre haraket etmek istemekteyken siz kadınlar başağrısı bahanesiyle erkekleri oyalamaktasınız ki yeryüzünde kullanılan en çok kullanılan doğum kontrol yöntemi 'Başım ağrıyor' cümlesidir ,yalnız belirtmek isterimki her erkek seksi aynı oranda düşünmezken her kadın istisnasız olarak başım ağrıyor diyebilmektedir .
Saygılarımla.
Old 01-12-2006, 14:25   #19
nurten çakmak

Varsayılan T eessüf ederim !

lütfen kadınların çok konuştuğu bence yanlış bizler nekadar avrupalılaşsak ta kadınlar herzaman erkeğin bir adım ötesinde kalmısızdır. Bence erkekler azını açtımı susturmak ne demek mesela benim eşim hiç susmaz
Old 03-12-2006, 13:28   #20
cLaW

Varsayılan Tıp?

Sn Ayfer hanım tıp tarihi ile ilgili bir noktaya dikkat çekmek istiyorum,umarım hoşunuza gider..Saygılar.
M. Ö. 2000...... Al bu otu ye.
M. S. 1000...... O ot kötü, gel bu duayı oku.
M. S. 1250...... O dua batıl inanç, al bu iksiri iç.
M. S. 1500...... O iksirin ne faydası var, al bu hapı yut.
M. S. 1750...... O hap etkisiz, al bu antibiyotiği iç.
M. S. 2000...... O antibiyotik kimyasal, al bu otu ye.
Old 04-12-2006, 02:51   #21
Ademce

3. Versiyon Erkek/Kadın

Kadın : Saçınımı kestirdin.
Erkek : Evet
Kadın : O paraya bana bir şey alabilirdin.
Old 04-12-2006, 19:14   #22
allegria

Alıntı:
Yazan Ademce
3. Versiyon Erkek/Kadın

Kadın : Saçınımı kestirdin.
Erkek : Evet
Kadın : O paraya bana bir şey alabilirdin.

yok artık bu kadar da değil
kadınlar hediye almaktan hoşlanır ama o kadar da maddiyata düşkün değillerdir.Sonuçta saç kestirmek gereksiz bir harcama değil.
Old 13-12-2006, 03:25   #23
mutlakadalet

Bayanlar arasında geçen bir diyalog
A: Ay şekerim saatin var mı? Kuaföre yetişecem de geç kalım galiba!
B: Ay ben daha dün kuafördeydim. Saçlarımı yaptırdım. Nasıl güzel olmuş mu?
A: Çok yakışmış. Ben de kıvırcık saçtan bıktım. Bakımı çok zor oluyor. Şöyle dümdüz olsun istiyorum.
B: Haklısın. Aslında bu sene kısa saç moda, saçlarını kestirsen nasıl olur? Mehtap yaptırmış çok güzel.
A: Yok ben kısa saç sevmem. Erkek gibi oluyorum. Bu arada saat kaç demiştin?
B: Valla kusura bakma. Ben de saat yok!

Erkekler arasında geçen bir diyalog
C: Saat kaç birader?
D: Saatim yok!
C: Tamam sağ ol!
Old 13-12-2006, 11:35   #24
Ayşegül Kanat

Söyleyecek sözü olan ve kafası çalışan konuşur.
Old 13-12-2006, 18:01   #25
Ayfer Gökçen

Mutlu Konuya nokta konmuştur arkadaşlar

Son sözü Sayın Ayşegül Kanat söyledi ve konuya noktayı koydu bence.Ben de Ayşegül Hanımla aynı fikirdeyim.

Konuşmak bir sanattır ve her kişinin kârı değildir. Ayrıca sosyal varlıklar konuşarak anlaşırlar.Bunun için de konuşmaktan doğal bir şey olamaz.

Hani bir söz vardır:
Bir şeyler biliyorsan konuş ki İLHAM alsınlar.
Bilmiyorsan sus ki ADAM sansınlar.

Biz kadınların adam olmak gibi bir sıkıntısı yok.Çünkü biz bayanız Çevremize her zaman ilham veren varlıklarız Sanıyorum bu güzel özelliğimizi erkekler çok kıskanıyor Asık suratlı ve hiç konuşmayan bir bayanla acaba kaç erkek zaman geçirmek ister?

Bu tür anketlerin hemen hepsini erkekler yapıyor İşlerine nasıl gelirse sonuçlar öyle yayınlanıyor

Ayşegül Kanat Hanıma tekrar teşekkür ediyorum ve alkışlıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi