Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Baro YÖnetİmİne Dava AÇilmasi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-01-2011, 14:40   #1
sera24

Varsayılan Baro YÖnetİmİne Dava AÇilmasi

Baro yönetimi tarafından uğradığım maduriyet sonucu dava açmak istiyorum.Stajım süre hesabını yanlış hesablamalarından dolayı uzadı.Bu durum karşısında çok mağdurum.Lütfen prosedür nasıl olacak ne yamma gerekir bilgi verirseniz sevinirim.
Old 05-01-2011, 17:15   #2
Av.Burak Kırşehir

Değerli arkadaşım, staj süresinin uzamasından kastınız Avukatlık Kanunu'nun 25. maddesi kapsamında staj süresinin 6 aya kadar uzatılmasına karar verilmesi ise yasaya göre bu karar kesindir. Bu karar aleyhine kararın iptali için İdari yargı yoluna başvurabileceğiniz gibi hem kararın iptali hem de tazminat talebi ile idari yargıda tam yargı davası açmanız da mümkündür.
Old 06-01-2011, 16:28   #3
sera24

stajımın 6 aylık süre ile uzaması söz konusu degil.Olay nakil nedeni ile evrak işlemleri sırasında 10 günlük bir süre boşluk olup benım bu sureyı devam edıyomus gıbı hesaplayarak stajımın bitim tarihini hesaplayıp baroya evraklarımı teslim etmem ve baronun yönetim kurulunda evraklerımı göndermek için yaptıgı incelemede bu durumu ihmalkarlık ve dikkatsizlik sonucu fark etmeyip evraklarımı TBB'gine göndermeleri Adalet bakanlığınında bu durumun farkına varıp 10 gunluk bir eksikliğin oldugunu staj süremde ve bunun baro yönetiminin hatası olduğunu söleyip evraklarımı 10 günlük süreyi tamamlamam için baroya göndermesi ve baronun bana bi ihmal oolmuş napalım yap 10 gunluk kalan süreni demesi stajım 28 eylülde bitmişken bu durum karsında aradan 3 ay gecti ve ben dun itibarı ile tekrar 10 gunluk stajımı yapmaya basladım ve 15 ocakta stajım bitmiş gibi evraklarım tekrar gönderilecek.Bu durmundakı magduriyetimi düşünün bir care arıyorum ama bulamadım henüz.teşekkürler.
Old 06-01-2011, 16:54   #4
Av.Burak Kırşehir

İdare mahkemesi nezdinde tam yargı davası açılmasının halen daha ihtimal dahilinde olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bireysel olarak da işlemde ihmali bulunan kimseler aleyhine genel yetkili mahkemeler önünde tazminat davası açılması mümkün. Ancak kanaatim idare mahkemeleri nezdinde tam yargı açılmasının daha doğru olacağı yönünde.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi