Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

çifte sigorta

Yanıt
Old 08-06-2006, 19:36   #1
Av.Suat Ergin

Varsayılan çifte sigorta

Sayın katılımcılar,

Bilindiği üzere sosyal güvenlik sistemimizde çifte sigortalılık mümkün değildir. Bu konuda birçok yargıtay kararı mevcuttur. Bu kararlardan bazıları önceden başlayıp devam edegelen sosyal güvenlik kurumuna öncelik tanınmasını hüküm altına alırken, bazıları da baskın olan sosyal güvenlik kurumuna öncelik tanımaktadır. Örneğin bir kişi önce S.S.K'ya tabi bir işte çalışıyorsa ve daha sonra bir limited şirketi ortağı olması nedeniyle Bağ-Kur'a üye olmak zorunda kalıyorsa çakışan sosyal güvenlik kurumları nedeniyle öncelik S.S.K ya tanınmaktadır.( ya da tam tersi durum sözkonusudur)Böyle bir çok yargıtay kararı buldum.

Ancak, Yargıtay çifte sigortalılığın mümkün olamayacağını hüküm altına alırken ikinci sosyal güvenlik kurumuna ödenen primlerin akibetini sorgulamamıştır. Ya da ben buna uygun bir karar bulamadım.

Sorum şudur:

Bir şekilde iki sosyal güvenlik kurumuna prim ödeyen kişi, gereksiz yere ikinci sosyal güvenlik kurumuna ödediği primleri iade alabilir mi? Bu konuda pratikte tecrübe yaşayan veya elinde karar olan meslektaşlarım yardımcı olursa sevinirim.

Saygılarımla
Old 08-06-2006, 19:59   #2
arif0275

Varsayılan Menfi tespit olumlu bitmişti

Suat Bey buna benzer bir konuda dava açtım ve olumlu bitti
Konu şuydu müvekkil belirli bir dönemde hem bağkur hem ssk lı görünüyordu.Bu sebep ile bağkur müvekkile pirim borcu tahakkuk ettirmişti ben de bağkura karşı menfi tespit ve bu döneme ilişkin sigortalılığın iptali esnaf odasına karşı ise müvekkilin mükerrir kaydınıniptali için dava açtım ve davamız kabul edildi ve Yargıtay 10.Hukuk Dairesinin 2005/3524 E-2005/6414 K sayılı onama ilamı ile kesinleşti.Yani müvekkile bağkur tarafından çıkarılan prim borcu iptal edildi.Buna dayanarak şunu diyebilirim menfi tespit imkanı varsa istirdat imkanı da düşünülebilir.Ancak tarayıcım çalışmadığından dolayı Yargıtay ilamını ekleyemiyorum.Saygılarımla...
Old 08-06-2006, 20:07   #3
Av.Suat Ergin

Sayın arif0275,

Tam size Hızır diyebilir miyim diyecektim ki, tarayıcınızın çalışmadığını okudum.

Prim borcunun iptali ile ilgili birçok Yargıtay kararına ben de ulaştım. Ancak ödenenlerin istirdatı ile ilgili bir karar bulamamıştım.Elinizde böyle bir karar varsa tarayıcınız çalışana dek bekleyebilirim.

İlginize teşekkür ederim.

Saygılarımla
Old 08-06-2006, 20:33   #4
arif0275

Engin Bey Huızır olabilmem imkansız ancak Arif olmaya yeterli olmasa da gayret gösteriyorum inşallah nasip olur.İstirdat ile ilgili bir karar bulabilirsem ayrıca gönderebilirim ancak yargı kararıyla borç iptal edilebildiğine göre borcu olduğu kanısıyla fazla olarak yapılan prim ödemelirinin de istirdat davası yoluyla istenebilmesinde bir engel olmadığını düşünüyorum.Ayrıca bizi araştırmaya sevkettiği için soru soran arkadaşlara teşekkür etmek bize düşer.Saygılarımla...
Old 08-06-2006, 20:55   #5
Av.Suat Ergin

Pardon,

Ben zaten arif olan anlar demek istemiştim.

Saygılarımla
Old 09-06-2006, 09:33   #6
av.mustafa akıncı

en son çıkan 5458 sayılı yasa uyarınca çifte sigorta halinde hangi kuruma öncelik tanınacağı tespit edildikten sonra diğer kuruma haksızyere ödenen primlerin faiziyle iade edileceği hüküm altına alınmıştır.önceki uygulamalarda primler faizsiz iade ediliyordu.
Old 19-12-2008, 16:47   #7
Aybüke Kağan

benim sorum şu:

sigortalılığın başlaması için çalışmaya başlamak gerekli.Ben baroya kayıt yaptırdıktan sonra iki yıl büro açmadım. Daha sonra vergi dairesine kayıt yaptırarak büromu açtım.Ancak baro ruhsat başvurusu yaptığım tarihte SSK ya biildirim yaptığı için iki yıllık prim borcum çıktı .O dönemde nakil yaptırmam gerekiyordu ve SSK dan borcum olmadığına dair yazı olmadan nakil yaptıramıyordum.Prim borçlarını yapılandırdım ve ödedim. Şimdi çalışmadığım dönem için ödemiş olduğum bu primleri geri alabilir miyim?
Old 19-12-2008, 17:04   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Aybüke Kağan
benim sorum şu:

sigortalılığın başlaması için çalışmaya başlamak gerekli.Ben baroya kayıt yaptırdıktan sonra iki yıl büro açmadım. Daha sonra vergi dairesine kayıt yaptırarak büromu açtım.Ancak baro ruhsat başvurusu yaptığım tarihte SSK ya biildirim yaptığı için iki yıllık prim borcum çıktı .O dönemde nakil yaptırmam gerekiyordu ve SSK dan borcum olmadığına dair yazı olmadan nakil yaptıramıyordum.Prim borçlarını yapılandırdım ve ödedim. Şimdi çalışmadığım dönem için ödemiş olduğum bu primleri geri alabilir miyim?

Av.K. 43 üncü madde levhaya yazıldıktan itibaren 3 ay içinde, baro bölgesinde bir büro kurma zorunluluğundan bahsetmektedir. Baro bu madde nedeniyle sizin SSK işlemlerinizi yaptırdığına göre, prim (iade) alacağınızın bulunmadığınızı düşünmekteyim.
Old 19-12-2008, 17:11   #9
Av.Duygu Işık Behrem

Meslektaşımın da ifade ettiği düzenleme uyarınca ilgili Baro, ruhsat başvurusunun yapıldığı anda SSK ya bildirimde bulunuyor. SSK lı olarak bir yerde çalışmıyor olmanıza rağmen o döneme ilişkin topluluk sigortası primlerinizi ödemekle yükümlüsünüz. Bu uygulama nedeni ile ben de çalışmıyor olmama rağmen yaklaşık 1 yıl kadar prim borcu ödedim. Gerçekten insanı zor durumda bırakan bir uygulama olmasına rağmen yasal düzenleme bu şekilde. Çalışmadığınız dönemlere ilişkin olarak ödenen primlerinizi geri alabilmek için yasaya aykırı bir durumun olması ya da bu konuda aksine bir düzenleme olması gerekir. Ancak böyle bir durum yok. Ben de Sayın Ergin gibi iade alamayacağınızı düşünüyorum.
Old 20-12-2008, 18:03   #10
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Çifte sigortalılık durumunda, emekliliğe esas sayılmayan çalışmalara ait ödenen primlerin, "primi ödeyenlerce" talep edilmesi halinde, sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre iadesinin talep edilebileceğini düşünüyorum.

Şu an programlarım çalışmıyor, ama hukuk mantığı ve adalet duygusu bunu gerektiriyor. BK.nun sebepsiz zenginleşme hükümleri işletilmeli, diye düşünüyorum. Sebepsiz zenginleşen Devlet de olsa, yasaların uygulanmasında, adil olmak adına, eşitlik ilkesi geçerli olmalı.

Saygılarımla
Old 20-12-2008, 22:44   #11
Av.Mehmet Saim Dikici

Programların çalışmasına bence gerek yok.

Menfi Tespit davası, henüz ödenmemiş borçlar için açılır. Dava sırasında alacak tahsil edilmiş ise veyahut dava açılmadan önce tahsilat söz konusu ise bu dava, kendiliğinden "İstirdat" davasına dönüşür. (İİK.72 ... )

Sayın Arif Bey'in bahsettiği Menfi Tespit Davasında da bağkur, müvekkilinden tahsilatı yapılmış ise tahmin ediyorum hüküm, istirdata ilişkin olmuştur. Eğer henüz tahsilat yoksa elbette ki menfi tespit kararı verilmiştir.
Old 04-03-2010, 14:06   #12
Av. Recep

Merhaba,

Bu konuda bende SSK ya karşı İş Mahkemsinde bir dava açtım. Müvekkil Hem SSK hemde Emekli Sandığına tabi olarak yıllar boyunca çalışmış biz SSK dan fazladan ödenen primlerin kanuni faiziyle iadesini talep ettik. Dosya şu anda hesap için bilirkişide.. Peki aradan geçen süreçte forumda bu konuda bir karar alan herhangi bir meslekdaşım oldu mu?

Zira bu alanda açılmış pek davaya rastlayamadım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi