Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

KAHDEM DERNEĞİ/kadınlara Doğrudan Hukuki Destek Projesi

Yanıt
Old 15-07-2007, 16:37   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan KAHDEM DERNEĞİ/kadınlara Doğrudan Hukuki Destek Projesi

Merhabalar

Biliyorsunuz,grubumuzun projesi Kahdem devam ediyor ve alana gösterilen ilginin sürekli olacağı beklenmektedir.

Bu ve devamı bir konuda görüşlerinizi almak istiyoruz.

Kadınların yüzyüze hukuki desteğe ihtiyaçları var mı?

Kahdem sanal bir alan ve doğrudan yüz yüze kadınlara destek vermemiz mümkün değil.Ayrıca bilgisayar kullanamayan kadınların da buna çok ihtiyacı var.

Adli Yardım servisleri yeterli mi?

İlk itiraz olarak bu desteği barolar adli yardım servisleri veriyor denebilir.

Öncelikle baro adli yardım servislerinin ekonomik elverişsizlik ölçütleri tüm kadınlara uygun gelmeyebilir.Ayda 600.00 YTL alan kadın geliri olan kadın olarak değerlendirilebilir ve adli yardımdan yararlanması uygun olmayabilir.

Kaldı ki ekonomik durumu daha iyi olup bu olanağını kullanamayan bir çok kadın da hukuki desteğe ihtiyaç duyabilir.

En son alarak da ekonomik durumu uygun olan ama kadından yana tavrı olduğunu bildiği bir yere danışma ve destek için gelmek isteyen kadınlar olabilir.

Sonuç olarak ekonomik ve sosyal yönden farklılık gösteren ve fakat kadına ilişkin danışma ve destek isteyen kadınların gidecekleri bir yer olmalı.

Ayrıca ve en önemlisi herhangi bir dava yoluna başvurmaksızın ve belki de ihtiyaç bile olmaksızın kadınların hukuksal açıdan bilgilendirilmesi ve güçlendirilmesi de derneğin amacı olacaktır.

Bu ve diğer gereklilikleri karşılayacak bir yere ihtiyaç bulunmaktadır.

Bunu kim yapacak ?

Biz hukukçular ve kadına destek olmaya çaba gösterenlerden daha iyi yapacak kimse olabilir mi?

Bence bu işlevin adresi KAHDEM neden olmasın.

Nasıl yapılır?

Bu çok önemli bir konu.Mutlak bir tüzel kişiliğe ihtiyaç bulunmaktadır.Bu nedenle öncelikle örneğin dernek,vakıf gibi bir oluşum içine girebiliriz.

Dernek daha kolay gibi görünüyor.Tartışalım.

Ne zaman?

Bence beklemek zaman kaybı.İlk oluşumu ve pilot uygulamayı istanbul da yapabiliriz.

Harcamalar konusu:

Elbette bu konunun en can alıcı konusu harcamaların finanse edilmesi.Küçük bir şeyden bahsetmiyoruz.Her ne kadar gönüllülük temelinde de olsa kacınılamaz harcamalar olacak.Bir mekan,gerekirse çalışacak profesyoneller için mali destek gerekir.

Benim ilk aklıma gelen bir çok uluslararası kuruluşun kadınlar için ayrımış olduğu fonlar.Bundan yararlanmamak için hiç bir sebep yok.İyi bir proje ile fon bulabiliriz..

Kaynak sorunu çözülünceye kadar geçici çizümler bulabiliriz.Karar verdiğimizde bunu ayrıntılı tartışmak için bir tarafa ayırıyorum.

İlerde dernek üyeleri ve gönüllülerinin hiç bir fona ihtiyaç duyulmayacak şekilde derneği finanse etmesi ise mükemmel bir sonuç olur.

Şubeler olabilir mi?

Bence olabilir.Projede aynı amaclar için calısmayı düşünen hukukcu arkadaşlarımız bulundukları yerde benzer konularda aynen çalışma yapabilirler ve tüm ülkede yaygın danışma merkezleri düşü kurmaya hiç bir engel bulunmamaktadır.

Sadece yüzyüze görüşme mi?
Dernek tüzüğünün izin verdiği ve kadına katkı sağlayan her türlü proje bu çalışmalarda yer alabilir.Çeşitli istatistiksel çalışmalar,yayın,kitap basımı,ulusal ve uluslararası toplantılara katılma,destek hattı,güçlandirici her türlü proje ve kadınla ilgili pek çok konu dernek faaliyet alanı olabilir.

NE DERSİNİZ?

Görüşlerinizi ve katkılarınızı bekliyoruz.

Kadın Hakları Çalışma Grubu Üyeleri
Old 15-07-2007, 18:05   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Habibe Yılmaz Kayar,
Çalışmaların sanal ortamda yetersiz kalacağı konusunda size katılıyorum. Bir dernek çatısı altında bu çalışma çok daha verimli olur. Ama diğerlerinden farklı olmalı, yüzlerce dernek var. Belki bu konuda barolarla veya sivil toplum örgütleriyle işbirliği yapılabilir. Amacı hukuki bilgisi olmayanlara hakkını anlatmak ve ücretsiz savunma yardımı sağlamak olmalı diye düşünüyorum.
Old 20-07-2007, 15:58   #3
Ferdağ Ergin Öztürk

Herkese merhaba
Hukuki yardıma ihtiyaç duyan kadınların çok küçük bir bölümünün bilgisayar kullandığı/internetten yararlandığı düşünüldüğünde yüzyüze bilgilendirme hizmetinin verilmesi vb.bence de çok daha fazla kadına yardım edilmesi/hukuki destek verilebilmesini sağlayacaktır. Dolayısıyla bu tür bir işe girişilmek istenilmesi bence çok olumlu.Bu projede bence her konunun enine boyuna tartışılması zorunlu ancak öncelikli halli gereken konu, verilecek hizmetin sınırlarının belirlenmesi. Bu sınırın belirlenmesindeki en önemli konulardan birisi ise; bu hizmetin Habibe Hanım'ın saydıkları yanısıra ücretsiz savunmayı kapsayıp kapsamayacağı? Benim fikrim ücretsiz savunma yardımı ancak Baro kanalıyla yapılabilecek bir hizmet. Ancak tabii bu konular üzerinde uzun uzadıya tartışılması gereken konular olup, konu her boyutuyla ele alındığında daha farklı sonuçlara ulaşmak da mümkün olabilir.
Old 20-07-2007, 16:38   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Öztürk

Öncelikle konuya gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim.

Hukuksal destek böyle bir derneğin ilk amacı.Ama kadınların hukuki statüsüne ilişkin pek çok gereklilik bulunuyor.

Eskiden beri tartışılır.Ücretsiz hukuki destek sağlanabilir mi,bu sadece barolara özgülenmiş bir hizmet midir diye.

Adli yardım elbette öncelikle devletin üstlenmesi gereken bir işlev ve oldukça yararlı.Fakat kurum ve kuruluşların hukuki destek vermesine bence engel değil.Tabi olayın parasal kaynağı sağlanabilir ise.

Avukatın ücretsiz iş göremeyeceği,görüyorsa bunu baroya bildirmesi gereği de dikkate alınarak ve fakat STK ların örneğin sendikaların üyelerin savunması nasıl mümkün oluyor ise Kadın kuruluşlarının da bunu yapması bana göre mümkün.

Devam edelim.

Saygılar
Old 30-07-2007, 21:13   #5
sekerpinam

Herkese merhaba;
Öncelikle çok güzel bir fikir olduğunu belirtmek isterim.
Ücretsiz hizmet görmek konusunda stk bünyesinde olursak mümkün tabiki.Ki en kısa yollu oluşum da bu olur kanaatimce.
Böyle bir oluşumda canı gönülden yer almayı isterim.
Proje oluşumunda da destek olmaya çalışırım.
Şube konusuna gelince; staja başlayacağım (tekirdağ) şehirde bunun öncüsü olmak gurur verici olur.

Herkese kolay gelsin

Sevgiler.. Saygılar...

Pınar Güner
Old 05-08-2007, 10:58   #6
kalimero

kadınlarımızın hem aile hem de toplum içinde uğradığı fiziksel,psikolojik ve ekonomik şiddete karşı cephe alabilmek için yüz yüze destek vermenin çok daha yararlı olacağı kanaatindeyim..sanal ortamda yapılan yardımlar da yararlı olacaktır elbet ama yardım isteyenlerin büyük bir çoğunluğunun verilen bilgilerden yararlanarak harekete geçebilecekleri konusunda endişeliyim.henüz kendimi hukukçu olarak tanımlayamasam da her şeyden önce bir birey olarak kadınlarımız,annelerimiz için ben de bir şeyler yapmak istiyorum..
Old 07-08-2007, 21:30   #7
echokosmos

Neşeli Medenİyet Hanimlarimiza Saygıyı Başkalarına Ögretmek Ve Korumakla Gelişir.

BİLİNDİĞİ ÜZERE, 4320 sayılı yasa zaten kadınlarımız ve aile hayatını bir nebze korumaya çalışmaktandır..Bugün mağdur durumda bir sürü kadın var.Türk örf-adet-gelenek-göreneklerınden dolayı,haklarını koruyamamaktadırlar ve bu konuda bilgisiz oluşları..Kendilerinin maüdur olmasına sebeb olmaktadır..Özellıkle sanal ortamda hanımlarımızın bilgilendirilmmesine çok ihtiyaç vardır..Çünkü artık her evde az-çok bir bilgisayar bulunmaktadır..Önemli olan hanımlarımıza hangı sıtelerden nasıl yardım alacakları konusunda iletişime geçmek ve..hanımlarımızı yönlendırmek çok önemlıdır..
bugun hanımlarımızın en cok ılgı duydugu sıte oyun sıtelerıdır.Bu sıtelere yönelerek ve bu sıtelerden sorunlu hanımlarımızı kendı hukuk sıtemıze cekebılır ve..yardımda bulunabılırız....benım bır hukukcu olarak önerım ..boş vakıtlerını..okey-tavla-konken-santraç..oynıyarak gecıren hanımlarımızı kendi sıtemıze yönlendırmek ve..faydalanmalarını saglamaktır...(echokosmos) (HUKUKCU)
Alıntı:
Yazan Av.Habibe Yılmaz Kayar
Merhabalar

Biliyorsunuz,grubumuzun projesi Kahdem devam ediyor ve alana gösterilen ilginin sürekli olacağı beklenmektedir.

Bu ve devamı bir konuda görüşlerinizi almak istiyoruz.

Kadınların yüzyüze hukuki desteğe ihtiyaçları var mı?

Kahdem sanal bir alan ve doğrudan yüz yüze kadınlara destek vermemiz mümkün değil.Ayrıca bilgisayar kullanamayan kadınların da kadınların buna çok ihtiyacı var.

Adli Yardım servisleri yeterli mi?

İlk itiraz olarak bu desteği barolar adli yardım servisleri veriyor denebilir.

Öncelikle baro adli yardım servislerinin ekonomik elverişsizlik ölçütleri tüm kadınlara uygun gelmeyebilir.Ayda 600.00 YTL alan kadın geliri olan kadın olarak değerlendirilebilir ve adli yardımdan yararlanması uygun olmayabilir.

Kaldı ki ekonomik durumu daha iyi olup bu olanağını kullanamayan bir çok kadın da hukuki desteğe ihtiyaç duyabilir.

En son alarak da ekonomik durumu uygun olan ama kadından yana tavrı olduğunu bildiği bir yere danışma ve destek için gelmek isteyen kadınlar olabilir.

Sonuç olarak ekonomik ve sosyal yönden farklılık gösteren ve fakat kadına ilişkin danışma ve destek isteyen kadınların gidecekleri bir yer olmalı.

Ayrıca ve en önemlisi herhangi bir dava yoluna başvurmaksızın ve belki de ihtiyaç bile olmaksızın kadınların hukuksal açıdan bilgilendirilmesi ve güçlendirilmesi de derneğin amacı olacaktır.

Bu ve diğer gereklilikleri karşılayacak bir yere ihtiyaç bulunmaktadır.

Bunu kim yapacak ?

Biz hukukçular ve kadına destek olmaya çaba gösterenlerden daha iyi yapacak kimse olabilir mi?

Bence bu işlevin adresi KAHDEM neden olmasın.

Nasıl yapılır?

Bu çok önemli bir konu.Mutlak bir tüzel kişiliğe ihtiyaç bulunmaktadır.Bu nedenle öncelikle örneğin dernek,vakıf gibi bir oluşum içine girebiliriz.

Dernek daha kolay gibi görünüyor.Tartışalım.

Ne zaman?

Bence beklemek zaman kaybı.İlk oluşumu ve pilot uygulamayı istanbul da yapabiliriz.

Harcamalar konusu:

Elbette bu konunun en can alıcı konusu harcamaların finanse edilmesi.Küçük bir şeyden bahsetmiyoruz.Her ne kadar gönüllülük temelinde de olsa kacınılamaz harcamalar olacak.Bir mekan,gerekirse çalışacak profesyoneller için mali destek gerekir.

Benim ilk aklıma gelen bir çok uluslararası kuruluşun kadınlar için ayrımış olduğu fonlar.Bundan yararlanmamak için hiç bir sebep yok.İyi bir proje ile fon bulabiliriz..

Kaynak sorunu çözülünceye kadar geçici çizümler bulabiliriz.Karar verdiğimizde bunu ayrıntılı tartışmak için bir tarafa ayırıyorum.

İlerde dernek üyeleri ve gönüllülerinin hiç bir fona ihtiyaç duyulmayacak şekilde derneği finanse etmesi ise mükemmel bir sonuç olur.

Şubeler olabilir mi?

Bence olabilir.Projede aynı amaclar için calısmayı düşünen hukukcu arkadaşlarımız bulundukları yerde benzer konularda aynen çalışma yapabilirler ve tüm ülkede yaygın danışma merkezleri düşü kurmaya hiç bir engel bulunmamaktadır.

Sadece yüzyüze görüşme mi?
Dernek tüzüğünün izin verdiği ve kadına katkı sağlayan her türlü proje bu çalışmalarda yer alabilir.Çeşitli istatistiksel çalışmalar,yayın,kitap basımı,ulusal ve uluslararası toplantılara katılma,destek hattı,güçlandirici her türlü proje ve kadınla ilgili pek çok konu dernek faaliyet alanı olabilir.

NE DERSİNİZ?

Görüşlerinizi ve katkılarınızı bekliyoruz.

Kadın Hakları Çalışma Grubu Üyeleri
Old 18-08-2007, 10:37   #8
bonnie

daha somut adımlar atabilmek ve daha çok kadına ulaşabilmek için tüzel kişiliğe sahip olmak çok önemli.türkiye'de kadınların durumu eğitimli olsun ya da olmasın gittikçe kötüleşiyor.bu durumu en iyi anlayan yine kadınlar.ve biz hem kadın hem de avukat olarak hemcinslerimize elimizden geldiğince yardım etmeliyiz.bu mesleğe sahip olmak bu noktada bir ayrıcalık ve bu ayrıcalığı zor durumda kalan kadınlara yardım edebilmek için kullanmak son derece önemli.bunun da en etkin yolu çalışmaları sanal ortam dışında gerçeğe dökmek olacaktır.bu konuyla ilgili olarak elimden gelen yardımı yapmaya hazırım.
Old 29-08-2007, 13:02   #9
naile

Heyecan verici bir girişim bunu düşünmek ve hayata geçirmek konusundaki çabalarınız için kutluyorum.Hukuki destek ve yardıma ihtiyac duyan kadınların yüz yüze görüşebilecekleri ve yardım alabilecekleri merkezlerin oluşturulması önemli bir düşünce ve adım.Avukatların parasız iş takip etmemeleri zorunluluğu STK bünyesinde çözüm bulur düşüncesindeyim. Başarı dileklerimle selamlar.
Old 30-08-2007, 11:40   #10
İlknur Adiller

Kahdem projesine fillen destek sunmak istiyorum.
Old 04-09-2007, 20:24   #11
ferdaduran

Varsayılan destek

kahdem projesi için her türlü yardım ve hizmete açığmı.marmara hukuk öğrencisi olarak gerek istanbul da gerek ailemin ikamet ettiği gebze de gerek memleketim düzce de her türlü faaliyete destek veririm.memleketimden edindiğim gözlemlerime dayanıp,,belediyenin dahi yönetimi dışında kalan kırsal kesimlerde,köylerde KAHDEM in tanıtımı için ufak da olsa broşürler hazırlamanın ve dağtımanın çok etkili sonuçlar oluşturacağı kanaatindaym.kadınlarımızın haklarını öğrenmekle bile ne kadar mutlu olduklarına ve hukuki imkanlardan yararlanmak istemelerine bir çok kez şahit olmamdan dolayı,bu tür bir girişimi faydalı bulmaktayım.dur durak bilmeden çalışmalara devam diyorum. iyi çalışmalar diliyorum.
Old 06-09-2007, 10:53   #12
Müyesser Saka

Varsayılan Güzel bir girişim

Karşılaştığımız sorunlarda bir çok kez hukuk bile yetersiz kalıyor. Şimdilerde adına nüfuz kurma diyorlar ve her yerde bir takım insanlar mülki ve adli kurumları nüfuzlarını kullanarak yanıltıyorlar. Bu daha çok kadınların hakkı ile ilgili, oluyor. Ben de bu guruba katılarak daha aktif ve nesnel çalışmak isterim. Sanal ortam sizin de düşündüğünüz gibi yetersiz kalıyor.
Saygılarımla
Old 18-09-2007, 13:46   #13
metus_82

Önemli

KAHDEM projesini okuyunca oldukça heyecanlandım ne yalan söyliyeyim.Çünkü gerçekten haklarını bırakın aramayı aramak için bi haklarının oludğunun bilmeyen kadınlarımz mevcut Ve çaresiz çok fazla kadın var.Kendimce şehrimde neler yapabilirim diye çok düşündüm ama bu tür şeyler hem birlik hem de maddiyat gerektirdiği için düşüncelerimi fiiliyata geçiremedim.KAHDEM projesine fiilen katkı sağlayıp her türlü yardımı yapmayada hazırım.Şubeler kurulduğunda özellikle kendi şehrimdeki yardıma muhtaç kadınlarımıza elimizden gelen her türlü desteği verebilirim.
Hukuki yardım kanımca sadece hukuki bilgi olarak destek vermekle kalmayıp mahkeme aşamasında da destek verilmeli.Yine bu proje kapsamında illerimizde kadın sığınma evleri kurularak zor durumda olan kadınlarımıza daha iyi bir gelecek sunabiliriz.
Old 18-09-2007, 14:58   #14
seam

Varsayılan katkı koymak istiyorum

Sayın meslektaşlarım,projenin hayata geçirilmesinde ben de varım...Aslında bu ülkenin aydınlık yüzlü ,yüksek öğrenim görmüş bir avuç şanslı azınlık olan biz kadın-hukukçuların tamamının burada olması gerektiğine de inanıyorum.Sorunları-mız-diz boyu ama ulaşılamaz denilen zirvelere tırmanış da ilk adımın atılmasıyla başlamıştır...Sevgilerimle
Old 18-09-2007, 22:29   #16
begum_marmara

Bu projeyi okurken inanın hem çok heycanlandım hem de çok mutlu oldum.Bir Marmara hukuk fakültesi öğrencisi olarak elimden geldiğince,eğitimim ve bilgimin yettiği sürece size destekte bulunmayı ve bu projede yer almayı çok isterim.Umarım bu proje biran önce hayata geçirilir ve tüm kadınlara yararlı bir faaliyet olur.Ayrıca benim istanbul'a geldiğimden beri en çok istediğim şeylerden biride; kadınlara yardımım dokunabilecek bir dernek yada her hangi bir yardım kuruluşunda gönüllü olmaktı.Sizden isteğim, bu şekilde yardım edebileceğim her hangi bir kurum varsa, beni o kurumlara yönlendirmeniz.Şimdiden teşekkür eder ve projenizde başarılar dilerim.
Old 22-09-2007, 12:53   #17
Doç. Dr. Özge Yücel

Dernek kurulmadan ünü yayılmış dört bir yana...
Old 30-09-2007, 23:31   #18
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhabalar

Kadın Hakları Çalışma Grubu ve Kahdem projesi ayrı ayrı ve başarılı biçimde yürüyor.Katkı veren herkese teşekkürü borç biliyorum.

Fakat her iki alan bazı bakımlardan farklılık göstermeye başladı.

Bazı üyelerimiz sadece KHÇG da etkinlik gösterir iken bazı üyeler de sadece Kahdem e ilgi gösteriyorlar.

Dahası Kahdemin üstlendiği amaçlar ile KHÇ grubu aynı gündeme sahip olamıyor.

Kahdem daha özelleşmiş bir tutum gereksinimi içinde.

Örneğin bir danışma sorusu geldiğinde ;alan ilkelerine uygun olarak hızlı biçimde yanıtlanması gerekiyor.
Danışan bu sorunun yanıtını muhtemelen büyük bir merak ve ihtiyaç içinde bekliyor olabilir.Kaldı ki bu acil bir durumda yazılmış da olabilir.Danışan şiddet görmüştür ve ne yapacağını öğrenmek istiyor olabilir.Soru sorulduğundan 10 saat sonra yanıtını öğrenmek artık danışanın ihtiyacını da karşılamayabilir.

Belirttiğim ve akla gelebilecek sebeplerle iki alanının faaliyetlerinin ayrılması ve kahdem için hızlı hareket edebilen ve en kısa sürede yanıt vermeyi temin edecek bir mekanizmaya ve ekibe ihtiyaç bulunmaktadır.

Bu nedenle:
1-KHÇ üyelerinin eski üye statüleri aynen devam etmelidir.

2-Kahdem için yeni bir üyelik statüsü oluşturulmalıdır.

3-Kahdem üyeleri hergün alanı ziyaret eden ve soruları yanıtlamaya hazır gönüllülerden oluşmalıdır.

4-Kahdem üyeleri gerekirse çalışma programı hazırlayıp zamansal sorumluluklar üstlenebilmelidir.Bu sorumluluk hafta,gün ve saat olarak da olabilir.Üyeler kendi aralarında bu paylaşımı yapabileceklerdir.

5-Bu işbölümü sonucunda bazı üyelerin daha fazla soruya yanıt verme mecburiyeti de ( en azından bu umudu taşımak istiyorum) ortadan kalkabilir.

Ne dersiniz?
Old 15-10-2007, 10:25   #19
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba

Kahdem sorularını yanıtlamak ,işbölümü yapmak ve sorumluluk üstlenmek isteyenlerin yanıtları beklenmektedir.
Old 15-10-2007, 10:42   #20
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba

İlk olumlu yanıt Av.Neslihan'dan geldi.

Bu vesile ile simdiye kadar ve bundan sonraki katkıları için teşekkür ediyorum.
Old 15-10-2007, 19:19   #21
Doç. Dr. Özge Yücel

Ben de düzenli olarak katkıda bulunmak istiyorum. Saygılarımla,
Özge Yücel
Old 17-10-2007, 23:17   #25
Jeanne D'arc

Nasıl katılıyoruz?
Old 17-10-2007, 23:22   #26
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Üye sayfanızın sol en alt bölümünde THS çalışma grubu üyeliği bölümünden Kahdem seçildiğinde üyelik süreci başlatılmış oluyor
Old 17-10-2007, 23:40   #27
Jeanne D'arc

Ben de başvurdum. Allah'tan hayırlısı.
Old 18-10-2007, 09:27   #28
av.semire nergiz

Arkadaşlar ben de varımmmmmmmm.. Ama;mesajlarınızı okurken dikkatimi bir şey çekti..Siz İstanbul'da yaşayanlar geceleri uyumaz mısınız?
Sayın; jandark,Dikici,Kayar, Gemici.....
Old 18-10-2007, 13:55   #29
Av.Mehmet Saim Dikici

Ben geceleri uyurum valla.. Bir yanlışlık olmasın.
Old 18-10-2007, 14:26   #30
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Mehmet Saim Dikici
Ben geceleri uyurum valla.. Bir yanlışlık olmasın.

KAHDEM'e üye olamadığım için geceleri gözüme uyku girmiyordu

Üye olayım da rahat uyuyayım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi