Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

MilletVekili Seçimleri Ne Zaman Olmalıdır?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-12-2006, 13:51   #1
avenginakbaba

Varsayılan MilletVekili Seçimleri Ne Zaman Olmalıdır?

hükümet, ısrarla ( muhaliflerin erken seçim taleplerini reddederken) genel seçimlerin 2007 yılının kasım ayında yapılacağını söylüyor.

oysa seçim kanunu 6. madde:"Türkiye Büyük Millet Meclisinin seçimleri beş yılda bir yapılır.

Her seçim döneminin son toplantı yılının 3 Temmuz günü seçimin başlangıç tarihidir ve Ekim ayının ikinci Pazar günü oy verilir.

Savaş sebebiyle yeni seçimlerin yapılmasına imkan görülmezse, Türkiye Büyük Millet Meclisi, seçimlerin bir yıl geriye bırakılmasına karar verebilir.

Geri bırakma sebebi ortadan kalkmamışsa, erteleme kararındaki usule göre bu işlem tekrarlanabilir." demektedir. ekim ayının ikinci pazarında sandık başına gidileceğini söylüyor. hükümet demeç verirken bu yasayı atlıyor olabilir mi acaba. neden ekim de değilde seçimlerin kasım ayında olacağından bahsediyorlar.

zira seçimlere yaklaşırken bu maddeyi değiştireceklerini düşünsek bile anayasa, seçim kanununda yapılan değişikliklerin, bir yıldan daha önceki dönemde olacak seçimleri etkilemeyeceğini de hüküm altına almış durumda.

ben seçimlerin ekim ayında olacağını düşünüyorum ( hatta "olmalıdır" diyorum.)
aksi durum kanunsuz olacaktır.
yoksa benim atladığım, yani seçimlerin kasım'da yapılmasına cevaz verebilen başka bir hüküm mü var acaba?
Old 29-12-2006, 22:01   #2
ayanlar07

seçim kanunu ben de inceledim söylediğiniz gibi hem de çok açık bir şekilde belirtiyor. hatırladığım kadarıyla son seçimler 17 kasımda yapılmıştı ama seçim kanunu açıkça belirmiş size katılıyorum şaşkınlığınızı paylaşıyorum..
Old 30-12-2006, 08:44   #3
üye13144

FONT=Tahoma]Seçim kanundaki değişikliğin (12/10/2006) tarihinde yapıldığını ve bir yıldan önceki olacak seçimleri etkilemeyeceği gözönünde bulundurularak Sayın avengin akbaba' ya katılıyor ve seçimlerin Ekim ayı içerisinde yapılması gerektiğini düşünüyorum. ayrıca Sayın ayanlar07 içinde bir düzeltme seçimler 3 Kasım 2002 tarihinde yapılmıştır.[/font]
Old 30-12-2006, 10:51   #4
ayanlar07

ben de katıldıgımı belirttim zaten ancak ole hatırlıyorum araştırmadım sadece hatırladığımı söyledim kolay değil 5 yıl oldu
Old 04-01-2007, 10:47   #5
Av.Denizhan Aktoprak

seçim kanununda değişti iyi inceleyin anun No. 5550

Kabul Tarihi : 12/10/2006

MADDE 1- 10/6/1983 tarihli ve 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanununun 6 ncı maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Her seçim döneminin son toplantı yılının 20 Temmuz günü seçimin başlangıç tarihidir ve Kasım ayının ilk Pazar günü oy verilir.”
Old 04-01-2007, 13:03   #6
avenginakbaba

teşekkür ederim. gerçekten atlamışım. kanunu şimdi inceledim ve anayasa da ki " bir yıl içindeki seçimler için uygulanmaz" ibaresini iki günle kurtarmışlar. çünkü eski seçim kanununa göre seçimler 14 ekkim 2007'de olması gerekiyordu kanun 12 ekim 2006'a yürürlüğe girmiş. hükümeti tebrik ederim. 3 hafta için kanun yapmışlar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi