Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

13 Örnekte Tahliye ile Alacak Talebi ve Takibin Düşmesi

Yanıt
Old 28-12-2010, 22:27   #1
deeplawyer34

Önemli 13 Örnekte Tahliye ile Alacak Talebi ve Takibin Düşmesi

Öncelikle tüm meslektaşlarıma selamlarımı sunarım.
13 örneğe ilişkin bir takip açtık.Temerrüt oluştu ve 30 gün sonunda tahliye davasını açtık karar kabul.Ardından karşı taraf (kiracı) temyiz etti onama geldi.

Sorum şudur ; bir tahliye kararının infazı için kesinleşmesine gerek yoktur.(Tefhim veya tebliğden itibaren 10 gün ayrı) Ancak biz risk almamak için ileride borçlu tarafından yapılacabilecek eski hale getirme talepleri ve tazminat talepleri için tahliye kararının kesinleşmesini bekledik.Ve infaz ettirmedik dosya yargıtaydayken.

Geçen hafta tahliye randevüsü aldım daha doğrusu ilk gidişimizde süre verme randevüsü oluyor bu :-)

Sabahın 8 inde tam kararı alıcaz icra müdürü takibiniz düştü gidemezsiniz diyor.

Müdür bey takip 13 örnek tamam ödeme emrinin tebliğinden itibaren 1 yılllık süre İİK 78 E göre düşmüş dosyanın yargıtayda olması alacak için haciz veya işlem yapamayacağınız anlamına gelmez dedi (tehiri icra alınmadı karşı tarafça ) ancak ben alacağımı şimdilik atiye bırakıyorum dedim (haricen tahsilat yaptık) sadece tahliyeye gidicem.Tahliyeye ilişkin yargılamada yeni bitti karar onandı geldi bugünde YALNIZCA TAHLİYE istiyorum dedim.REDDD.

Şu anda şikayet dilekçesini yazmaktayım ama yiende meslektaşlarıma bu konuyu açayım dedim kaçırdığım bir yer varmı veya bir yargıtay kararı varmı bu konuda.

13 örnekde 2 talep söz konusudr 1 - TAHLİYE 2 - KİRA ALACAĞINI TAHSİL tahliye kararını kesinleşmesini beklemek risk almamak için mantıklı değilmidir arkadaşlar bu arada dosya düşmüş olabilir ancak süre dava durumunda işlememelidir istihkak itiraz vs durumlarda olduğu gibi

cevaplarınızı bekliyorum
Old 29-12-2010, 22:50   #2
avturgayk

Merhaba , İyi niyetli olmak güzeldir ama hukukta iyi niyet bazen anlam ifade etmeyeceği gibi hak kaybına da sebep olabilir. Gerçi sizin bir hak kaybınız yok. Tahliye kararlarının infazı için kesinleşmesi gerekmez. Eğer kararı infaz etmek isteseydiniz tehiri icra için kiracı 3 aylık kira bedelini depo edecek idi. Tehiri icra kararı almaz ise infaz edip tahliye etmeniz sizin yasal hakkınız, kararın Yargıtay dan bozulması tazminat hakkı vermez davalıya. Dosyanın yargıtay da olması ve sizin iyi niyetiniz icra dosyasında işlem yapmanıza engel olmadığı gibi icra dosyasının işlemsizlik sebebi ile müracata bırakılmaması aksine bizzat avukat olarak göreviniz ve aksi davranış sizi müvekkilinize karşı sorumlu kılabilir. Müvekkilinizin şikayetine maruz kalmanız olasılık dahilindedir.Yapmanız gereken icra dosyanızı bir an önce yenilemeniz ve tavsiyem sorumluluğunuz ve göreviniz olan konularda da iyi niyetli davranmamanız. Saygılarımla. avturgay
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi