Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Yeni büro açarken dikkat edilmesi gerekenler...

Yanıt
Old 21-08-2010, 23:48   #1
Av. Ayşenur Gökçe

Varsayılan Yeni büro açarken dikkat edilmesi gerekenler...

Ben yeni büro açıcağım kendime siz değerli meslektaşlarımın deneyimlerinden faydalanmak istedim. Büro açarken ne lazım olur ne lazım olmaz. Ne yapsam ya da alsam daha iyi olur sizin keşke şunuda yapsam dediği şeyler varsa eğer ben daha yolun başındayken bunları yapıyım istiyorum.
Beni eğer tecrübelerizle bilgilendirirseniz sevinirim. şimdiden teşşekkürler.
Old 22-08-2010, 16:54   #2
Armağan Konyalı

Sorunuz ''körün fili tarifi'' gibi ele alınabilir. Kimi perdelerin rengini, kimi kira bedelini yanıt olarak size yazacaktır.

Sonradan eklenen not:
Ben ise mutlu bir haberle başlamak istiyorum:
2011 yılında yapılan değişiklik ile İŞYERİ AÇMA VE ÇALIŞMA RUHSATLARINA DAİR KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMENİN DEĞİŞTİRİLEREK KABULÜNE DAİR KANUN'un 2.maddesi gereğince belediyeden işyeri açma ruhsatı almanız gerekmemektedir:

MADDE 2 - Bu Kanun hükümleri ;

a)

b)
c)
d)
e)
f) (Ek: 6111 - 13.2.2011 / m.201) 1136 sayılı Avukatlık Kanunu uyarınca açılan avukatlık bürolarına,
g) (Ek: 6111 - 13.2.2011 / m.201) 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu uyarınca meslek mensuplarınca açılan bürolara,
h) (Yeniden düzenleme : 6494 - 27.6.2013 / m.23) 1512 sayılı Noterlik Kanununa göre kurulan noterlik dairelerine, uygulanmaz.

Yeni büronuz hayırlı, uğurlu kutlu mutlu olsun. Saygılarımla
Old 22-08-2010, 18:42   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Ayşenur Gökçe
Ben yeni büro açıcağım kendime siz değerli meslektaşlarımın deneyimlerinden faydalanmak istedim. :

En önemli şeyi yapmışsınız zaten. Karar vermişsiniz. Gerisi teferruat.
Old 22-08-2010, 22:03   #4
HASRET BAŞ

sakın muasebenı kendın tutmaya kalkma tecrube konuşuyor
Old 22-08-2010, 22:05   #5
turkervatansever

Evet, bir muhasebeciyle çalışmanızda fayda var. Hayırlı olsun.
Old 23-08-2010, 09:38   #6
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Bir de sevgili meslektaşımız çok insan canlısı görünüyor ; bürosuna girerken kalbini dışarda bıraksın .
Old 23-08-2010, 12:47   #7
Av.Selim Balku

Konu, bana Avukatlık Bürolarının belirli bir standardı olmalı mı? Sorusunu hatırlattı.

Büro güzel ve ferah olsun, en az iki odası olsun, içinde WC, Lavabo, mutfak, olsun, bulunduğu bina temiz olsun, ofis üst katlarda ise asansörü olsun, en az 90 metrekare olsun...

İnternet ve hukuk programları olsun, kaynak kitaplar ve dergiler olsun, en az iki bilgisayar, harici bellek, flash bellek olsun, faks ve fotokopi makinesi olsun, kırtasiye malzemeleri tam olsun, sekreteriniz ve muhasebeciniz, bilgisayarcınız, takıldığınızda destek alabileceğiniz meslektaşınız olsun...

Bildiğiniz üzere bunlar olunca, avukatlık bürosu tam olmuş olmuyor.

Bu imkanlara sahip olmasanız da yukarıda yazdıklarımın 1/4 kısmı başlangıç için yeterli gerisi zaman içerisinde tamamlanıyor...

Kolay Gelsin...
Old 23-08-2010, 13:09   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Konu, bana Avukatlık Bürolarının belirli bir standardı olmalı mı? Sorusunu hatırlattı.

Büro güzel ve ferah olsun, en az iki odası olsun, içinde WC, Lavabo, mutfak, olsun, bulunduğu bina temiz olsun, ofis üst katlarda ise asansörü olsun, en az 90 metrekare olsun...

İnternet ve hukuk programları olsun, kaynak kitaplar ve dergiler olsun, en az iki bilgisayar, harici bellek, flash bellek olsun, faks ve fotokopi makinesi olsun, kırtasiye malzemeleri tam olsun, sekreteriniz ve muhasebeciniz, bilgisayarcınız, takıldığınızda destek alabileceğiniz meslektaşınız olsun...

Bildiğiniz üzere bunlar olunca, avukatlık bürosu tam olmuş olmuyor.

Bu imkanlara sahip olmasanız da yukarıda yazdıklarımın 1/4 kısmı başlangıç için yeterli gerisi zaman içerisinde tamamlanıyor...

Kolay Gelsin...

Müvekkiller de olsun mu?
Old 23-08-2010, 13:19   #9
NurTuna

Mutlu

Hayırlı uğurlu olsun!
ve
Masanızın üzerinde bir Avukatlık Ücret tarifesi ile Sözleşme örneği bulunsun.
Saygılarımla
Old 23-08-2010, 13:30   #10
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Müvekkiller de olsun mu?

En önemli hususu atlamışım

Fakat hangisi önce oluyor ben o işin içinden çıkamıyorum; müvekkilin olunca mı büro açılıyor? Büroyu açtıktan sonra mı müvekkilin oluyor?...
Old 23-08-2010, 13:39   #11
pallanco

Bu soruya cevap bulabilen meslektaşımıza gitsin sıradaki alkış...
Old 23-08-2010, 14:41   #12
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
En önemli hususu atlamışım

Fakat hangisi önce oluyor ben o işin içinden çıkamıyorum; müvekkilin olunca mı büro açılıyor? Büroyu açtıktan sonra mı müvekkilin oluyor?...

Tavuğun mu, yumurtadan; yumurtanın mı tavuktan çıktığının önemi yok bence.Önemli olan omlet yapılacak malzemenin elde edilmesidir.
Old 23-08-2010, 17:16   #13
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Ayşenur Gökçe
Ben yeni büro açıcağım kendime siz değerli meslektaşlarımın deneyimlerinden faydalanmak istedim. Büro açarken ne lazım olur ne lazım olmaz. Ne yapsam ya da alsam daha iyi olur sizin keşke şunuda yapsam dediği şeyler varsa eğer ben daha yolun başındayken bunları yapıyım istiyorum.

Başaracağınıza inancınız tam olsun yeter! Gerisi teferruat. Zamanla herşey oluyor. Fazla masraf yapmayın, zaman içinde eksikleri tamamlarsınız.

Hayırlı, uğurlu olsun! Başarılar, bol kazançlar inşallah...
Old 23-08-2010, 18:59   #14
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Ayşenur Gökçe

Sayın meslektaşım, öncelikle aramıza hoşgeldiniz diyorum.
Büro için şu an aklıma gelen kısa ipuçları:
- Masaüstü bilgisayar yerine bir lcd ekran ve küçük bir dizüstü bilgisayar alırsanız, büroda ekrana bağlayıp kullanır, gerektiğinde ekran bağlantısını çıkarıp yanınızda götürebilirsiniz.
- Yazıcı ve faksı ayrı ayrı almak yerine başlangıçta çok işlevli (yazıcı/faks/tarayıcı/fotokopi) uygun fiyatlı bir yazıcı alabilirsiniz. Yazıcı fiyatlarını kıyaslarken mutlaka kartuş fiyatlarını da dikkate alınız.
- Mutlaka internet bağlantınız olsun; Türk Hukuk Sitesi içtihat programlarına ve bir dolap dolusu hukuk kitabına bedeldir. Büroda ve evde çok fazla internete gereksinimiz yoksa her ikisini birden bir mobil modemle halledebilirsiniz.
- Cep telefonunuzun ajandasını kullanmayı bilmiyorsanız hemen öğreniniz; telefonunuz gelişmiş bir modelse, temel yasaları yükleyiniz.
- Pahalı icra programlarına şimdilik para vermeyiniz, UYAP icra programını bir günde öğrenebilirsiniz.
- Yine UYAP Mevzuat programı mevzuat gereksinimizi ücretsiz karşılayacaktır. Temel yasalar için de THS Şerhi her an yardımınıza hazırdır.
- Büro ile ilgili değil ama yine de mesleğe yeni başlayan her meslektaşıma öneririm: Baronuzun eğitim seminerlerini, konferanslarını takip ediniz.
Başarılar dilerim.
Old 23-08-2010, 22:54   #15
Av. Selen Vargün

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Yine UYAP Mevzuat programı mevzuat gereksinimizi ücretsiz karşılayacaktır. Temel yasalar için de THS Şerhi her an yardımınıza hazırdır.

benim de icra programı alacak param olmadığı için bu hususla çok ilgilendim..! sayın cengiz aladağ, uyap mevzuat programı ücretsiz nasıl bulacağız acaba?
Old 23-08-2010, 22:59   #16
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Selen Vargün
benim de icra programı alacak param olmadığı için bu hususla çok ilgilendim..! sayın cengiz aladağ, uyap mevzuat programı ücretsiz nasıl bulacağız acaba?

http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/UYAP_Mevzuat.exe

Ayrıca UYAP E-takip programı için: http://www.uyap.gov.tr/avukatport/etakip/etakip.htm
Old 25-08-2010, 02:01   #17
Av. Ayşenur Gökçe

Hepinize teşekkür ederim,umarım herşey iyi olur...
Alıntı:
Yazan M.SERDAR DEMİRTAŞ
Bir de sevgili meslektaşımız çok insan canlısı görünüyor ; bürosuna girerken kalbini dışarda bıraksın .
bırakırım dikkate almam lazım
Old 11-12-2010, 18:06   #18
Av. YT

Selam Meslektaşlarım,

Hukuk bürosu açmak için ne gibi evrak ve belgelere ihtiyacımız olduğu konusunda bana bilgi verirseniz çok sevinirim.

Bildiğim kadarıyla ilk adım Kira Kontratı ile Baro ve Vergi Dairesine başvurmak.

Yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkür ederim, Saygılar.
Old 11-12-2010, 18:18   #19
turkervatansever

Öncelikle bir kırtasiyeden Serbest Meslek Kazanç Defteri alıp noterden onaylatmanız gerekli. Bu defteri onaylatmadan ofis açarsanız, usulsuzlük ceazsı yiyorsunuz. Sonra kira kontratıyla birlikte, ofisinizin bulunduğu yerin vergi dairesine gidip, işyeri açılış formu doldurmanız gerekiyor. Daha sonra bu form kaydedilecek ve vergi dairesince ofisinize denetime gelinecek. Habersiz geliyorlar ya da oradaki servisten ne zaman gelineceğini sorabilirsiniz. İncelemeye geldiklerinde ofiste neler olduğu, avukatlık ofisi olduğuna dair bir tutanak hazırlanıyor ve size imzalatılıp bir sureti sizde bırakılıyor. Tutanağı dikkatle okuyun ve yazılmış olan şeyleri kontrol edin.
Sonra kırtasiyeden bir vergi levhası alıp, vergi dairesine gidip açılış onayı almanız lazım. Ofisin açılmasından itibaren otuz gün içinde serbest meslek makbuzu ve gider pusulası da bastırmalısınız. 1 ay içinde bastırmazsanız ususlsüzlük cevazı veriliyor. Maliye anlaşmalı matbaalardan bunu halledebilirsiniz.
Sigortanız için Vergi dairesinin ilgili servisine gidip, sigorta işlemlerinizi başlatmanız lazım. Vergi dairesi iş yeri açmışolduğunuza dair size bir yazı verecek ve bu yazıyla SGK'ya gidip sigortanızı başlatmanız lazım. SGK size sigortalılığınız başladığını bildirir yazı gönderdikten sonra Bağ-Kur üzerinden sigorta priminizi yatırmaya başlayabilirsiniz.

Tekrar belirtmek isterim ki, buradaki en öenmlihusus Serbest Meslek Kazanç Defteri ve Serbest Meslek Makbuzu ve Gider Pusulasıdır.

Hayırlı olsun.
Old 11-12-2010, 18:25   #20
Av. YT

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Sormak istediğim soru, mevcut bir şirketin örnek olarak Denizcilik Alanında Faal bir şirketin bir odasını ofis olarak gösterebilmem mümkün müdür ?

Yoksa kendi başına bağımsız bir ofis olmak zorunda mıdır. ?
Old 11-12-2010, 18:28   #21
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan stj.pygmy
Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Sormak istediğim soru, mevcut bir şirketin örnek olarak Denizcilik Alanında Faal bir şirketin bir odasını ofis olarak gösterebilmem mümkün müdür ?

Yoksa kendi başına bağımsız bir ofis olmak zorunda mıdır. ?

O şirketin hukuk müşaviri değilseniz, bağımsız bir büro temin etmek zorundasınız.
Old 11-12-2010, 18:42   #22
Av. YT

Üstadım bu söylediğiniz hangi kanun veya yönetmelikten doğuyor ? Zira Avukatlık Kanununda "büronun niteliklerini barolar bildirir" şeklinde hüküm var. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Old 20-12-2010, 15:49   #23
turkervatansever

Sayın Y.T.Belirttiğiniz şekilde bir şirketin bir odasını Avukatlık ofisi olarak kullanabilirsiniz kanaatindeyim. Fakat bunu yaparken kaantimce, o şirket de bir kira sözleşmesi ile o yerde bulunuyorsa, alt kiralama konusunda sözleşmelerinde yasaklayıcı bir hüküm var mı yok mu kontrol ediniz. Eğer alt kiralama yasaklanmışsa, ileride sizin oradan tahliyeniz istenebilir ve bu sizin için üzücü olur.

Eğer alt kiralama konusunda bir sorun yoksa, kira sözleşmesini bahsettiğiniz Denizcilik Firması ile yapınız ve kira sözleşmesinde hangi odayı/alanı kiraladığını ve kira bedelinizi açıkça yazınız. Çünkü bu alan üzerinden stopaj vergisi ödeyeceksiniz.

Buna dikkat ettiğiniz takdirde ve bir öceki cevabımda yer alan hususları da değerlendirmeniz halinde sorun yaşamayacağınız kanaatindeyim.

Saygılarımla,

Av. Türker Vatansever
Old 20-12-2010, 16:35   #24
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan turkervatansever
Sayın Y.T.Belirttiğiniz şekilde bir şirketin bir odasını Avukatlık ofisi olarak kullanabilirsiniz kanaatindeyim.
Aksi görüş için tıklayınız:
http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=4332

Saygılarımla
Old 17-01-2013, 22:30   #25
polat_ksk

Varsayılan Staj sonrası büro açmak

Öncelikle sitedeki hukukçu olan ve olmayan tüm arkadaşlara selamlar. Stajımı Ankara barosunda tamamladım ve 1 ay kadar önce Ankara barosundan ruhsatımı aldım. Gider ortaklığı şeklinde avukat meslektaşımla birlikte çalışmayı düşünüyorum.
Tecrübeli veya tecrübesiz de olsa benim gibi yeni açmış meslektaşlarımdan avantaj ve dezavantaj yorumlarıyla birlikte özellikle CMK ve adli yardımdan hangi sürelerle ne kadar almaya hak kazanabilirim konularında yardım almak istiyorum.
Vereceğiniz cevaplar ayrıntılı olabilirse hem benim açımdan hem de büro açmayı düşünen çiçeği burnunda meslektaşlarım açısından çok yararlı olacaktır. mutlu ve huzurlu günler dilerim.
Old 21-01-2015, 02:41   #26
zhazaltas

Konuyu merak edenler için küçük bir güncelleme yapmak gerekirse :
İŞYERİ AÇMA VE ÇALIŞMA RUHSATLARINA DAİR KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMENİN DEĞİŞTİRİLEREK KABULÜNE DAİR KANUN
Madde 2 – Bu Kanun hükümleri;

a) 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 268-275 inci maddeleri kapsamına giren 1 inci sınıf gayrisıhhi müesseselere,
b) Nerede açılırsa açılsın, yakıcı, parlayıcı, patlayıcı ve tehlikeli maddelerle çalışılan işlerle oksijen LPG dolum ve depoları, bunlara ait dağıtım merkezleri, perakende satış yerleri, taşocakları, akaryakıt istasyonları ve benzeri yerlere,
c) 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu kapsamına giren turizm işletmelerine,
d) (Mülga: 24/11/2004 – 5259/8 md.)
e) (Ek: 24/6/1995 - KHK - 560/21 md.) 1 inci, 2 nci ve 3 üncü sınıf gıda maddesi üreten gayri sıhhi müesseselere.(3)
f) (Ek: 13/2/2011-6111/201 md.) 1136 sayılı Avukatlık Kanunu uyarınca açılan avukatlık bürolarına,
g) (Ek: 13/2/2011-6111/201 md.) 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu uyarınca meslek mensuplarınca açılan bürolara,
h) (Ek: 8/8/2011 - KHK- 650/23 md.; İptal: Anayasa Mahkemesi’nin 18/7/2012 tarihli ve E.: 2011/113 K.: 2012/108 sayılı Kararı ile.; Yeniden düzenleme: 27/6/2013-6494/23 md.) 1512 sayılı Noterlik Kanununa göre kurulan noterlik dairelerine,
Uygulanmaz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi