Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Sevdiğim Erkekle Evlenirim Davası

Yanıt
Old 02-04-2008, 11:48   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Sevdiğim Erkekle Evlenirim Davası

'Sevdiğim erkekle evlenirim' davası

Suudi Arabistan'da tarihi bir duruşma... Davalı, yaşı geçti diyerek kızını zorla evlendirmek isteyen bir baba. Davacı, kızı. Karar: Genç kız sevdiği erkekle evlenme hakkına sahiptir..

Araba kullanma hakkı almaya hazırlanan, giderek iş dünyasında daha fazla yer alan, okullardaki sayıları artan Suudi kadınları bir önemli adım daha attı. 28 yaşındaki bir kadın, "sevdiği erkekle evlenme hakkı" kazandı. Batı ülkelerinde belki böylesi bir dava kulağa "saçma" gelebilir. Ancak söz konusu ülke şeriat kurallarıyla yönetilen, bir babanın kızı üzerinde her hakka sahip olduğu Suudi Arabistan olunca durum değişiyor. Babasının ayarladığı kişiyle değil de sevdiği erkekle evlenebilmek için bir genç kadının mahkemeye başvurması tarihi bir adım olabiliyor...

MAHKEME 'VASİSİ' OLDU
Suudi gazetesi Okaz'ın haberine göre adı gizli tutulan genç kadın, başkent Riyad'da babasını mahkemeye verdi. Babası, yaşı ilerlediği için daha uygun birini bulamayacağını söyleyip onu tanıdığı bir imamla evlendirmek istiyordu. Mahkeme genç kadını ve babayı dinledi. Sonunda mahkemenin "yasal gözetmeni" olmasını isteyen ve sevdiği erkekle evleneceğini söyleyen genç kadını yargıç haklı buldu.

KADININ ADI 'OLUYOR'
Ülkedeki şeriata göre, babası ya da yasal gözetmeni bir kadını onayını almadan evlendirebiliyor. Bazen kadınlara evleneceği kişiyi seçme hakkı tanınıyor. Tabii babası ya da yasal gözetmeninin onayını alması koşuluyla... Yabancı basın ve Arap gazeteleri, Suudi Arabistan'da son dönemde yaşanan küçük ancak önemli adımlarla kadın hakları ve sosyal yaşamda nasıl ilerleme sağlandığına dikkat çekiyor. Şura Konseyi de, kadınların çalışma saatlerini uygun hale getiren yasal düzenlemelerle bu yönde teşvik ediyor. Ülkede nüfusun yarısını oluşturan kadınların sadece yüzde 16'sı çalışıyor. Eğitim alan kadınların da yüzde 63'ü işsiz.

http://www.sabah.com.tr/haber,BBC5DF...7A29B5EFD.html
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi