Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Tek Yumurta İkizleri ve Hukuk

Yanıt
Old 10-03-2009, 09:42   #1
av.semire nergiz

Varsayılan Tek Yumurta İkizleri ve Hukuk

Sevgili meslektaşlarım,
dün yolda karşıdan karşıya geçerken birbirinin tıpatıp aynısı olan 20'li yaşlarda iki gençle bir anda göz göze geldik.Elbette daha önce de tek yumurta ikizi olan ve birbirinin aynısı olan çok ikiz kardeş gördüm ama itiraf edeyim ki ilk kez aklımdan bu durumdaki kişilerin hukuktaki yerini irdelemek geldi.O anda aklımdan bu konumlarını kullandıkları takdirde hukuk düzeninde ne kadar çok kargaşaya yol açabilecekleri,birbirlerinin yerine sınavlara girebilecekleri,biri suç işlerken aynı anda başka bir yerde olduğunu çok rahatlıkla ispatlayabileceği vs. vs . bir sürü durum jet hızıyla zihnimden geçti.Ve sonra düşündüm ki acaba bu tür karışıkların önüne geçmek için tek yumurta ikizleri ilgili herhangi bir yasal düzenleneme var mı yok mu?Sanırım bu konuda düzenleme yok ve bunların nüfus cüzdanlarında da bu durumlarını gösteren bir ibare yok.
Ne dersiniz? Acaba,Tıbbi açıdan tek bir yumurta hücresinin döllendikten sonra iki farklı embriyoya bölünmesi ile oluşan ve DNA yapısı yani genetik şifreleri ve parmak izleri aynı olan
tek yumurta ikizleri bu dünyada şanslı doğanlardan mıdır?
Hukuk ve hukukçu bu işe ne der?
Old 10-03-2009, 14:51   #2
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan av.semire nergiz toz
bunların nüfus cüzdanlarında da bu durumlarını gösteren bir ibare yok.
Ne dersiniz?

Kesinlikle ilginç bir konu. Bence de T.C kimilk kartlarında bu durum belirtilmeli.
Old 10-03-2009, 17:31   #3
Murat Özyılmaz

merhabalar ben edremit/Balıkesir de stajyer avukatım. benim bir de ikiz kardeşim var ve o da stajyer avukat.beraber staj yapıyoruz ve herkes siz birbirinizin yerine davalara girersiniz diyor.ben kardeşimle aynı üniversitede aynı zamanda okuduğum için bizim birbirimizin yerine sınava girme şansımız olmadı. ama emin olun çok dikkatli insanların dışında var olan farklılıklarımız ortadan kaldırıldığında ayrılmamız mümkün değil. yani sınavlara birbirimizin yerine çok rahat sınavlara girebilirdik.
Old 10-03-2009, 20:12   #4
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Murat Özyılmaz
merhabalar ben edremit/Balıkesir de stajyer avukatım. benim bir de ikiz kardeşim var ve o da stajyer avukat.beraber staj yapıyoruz ve herkes siz birbirinizin yerine davalara girersiniz diyor.ben kardeşimle aynı üniversitede aynı zamanda okuduğum için bizim birbirimizin yerine sınava girme şansımız olmadı. ama emin olun çok dikkatli insanların dışında var olan farklılıklarımız ortadan kaldırıldığında ayrılmamız mümkün değil. yani sınavlara birbirimizin yerine çok rahat sınavlara girebilirdik.

Sn Murat Özyılmaz, aynı büroda aynı dosyalara çalışırsanız, zaten sorun olmaz. Aynı büroda farklı avukatlar da aynı dosyanın duruşmalarına zaten giriyor.

Ama böyle bir örnek olması çok ilginç doğrusu.
Old 11-03-2009, 14:32   #6
Atahun

Bir önerim var.

T.C. Kimlik No : 12345678910(A)
T.C. Kimlik No : 12345678910(B)

Demokrasilerde çare tükenmez.
Old 11-03-2009, 14:35   #7
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Atahun
Bir önerim var.

A ve B olduğunu neye göre belirleyeceksiniz?
Old 11-03-2009, 14:43   #8
AvTürk

tek yumurta ikizlerinin dna yapıları ve parmak izleri farklıdır.

fakat parmak izi hususunda diğerlerine nazaran daha fazla benzerlik gösterirler. bunun yanında zaten, tc nosu gibi kişisel bilgileri de aynı değil farklıdır.
Old 11-03-2009, 14:46   #9
Atahun

Alıntı:
Yazan av.semire nergiz toz
i.............. ve DNA yapısı yani genetik şifreleri ve parmak izleri aynı olan
tek yumurta ikizleri bu dünyada şanslı doğanlardan mıdır?
Hukuk ve hukukçu bu işe ne der?

Ben bu ifade üzerine o yorumu yaptım. Ben de en azından parmak izlerinin aynı olamayacağını düşünüyorum.
Old 11-03-2009, 15:11   #10
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan Atahun
Bir önerim var.

Bu çok orjinal birk fikir gibi geldi bana.
Old 11-03-2009, 15:19   #11
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan AvTürk
tek yumurta ikizlerinin dna yapıları ve parmak izleri farklıdır.

fakat parmak izi hususunda diğerlerine nazaran daha fazla benzerlik gösterirler. bunun yanında zaten, tc nosu gibi kişisel bilgileri de aynı değil farklıdır.

Tek yumurta ikizlerinden bahsediyoruz ama.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi