Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Bilişim suçu

Konuyu Kilitleyin
Old 26-01-2012, 22:13   #1
Konuk

Soru Bilişim suçu

Merhaba..benim bir arkadaşımla görüşmem, arkadaşımın ailesi tarafından farklı yansıtılmaya çalışılıyor. Aramızda bir gönül ilişkisi olduğunu Arkadaşımın boşanma davasında iddia ediyorlar ve o delillerle yüklü bir miktar tazminat talep ediyorlar kendisinden. Benim bilgisayarımdan alınan bana ait resimler ve yine benim bilgisayarımdan benim adımla yazılmış mailleri delil olarak mahkemeye sunmuşlar. Benim bilgisayarıma girildiğini ben tespit ettim ve beni şahsen tanımayan o şahsın hakkında şikayette bulunacağım.

1. Özel hayatın gizlilik ihlali ile
2. Mavevi olarak yıprandığımın karşılığında, hak ettiği veya alabileceği cezalar nelerdir?
3. Benim bilgisayarım incenlenmeye alınır mı?
4. Şikayet ile birlikte tazminat talep edebilir miyim?

...ve böyle bir davayı bir avukat ile mi takip etmeliyim, dava ücreti ne kadar olur?

Bir bayan olarak aslı olmayan şeylerle suçlanmak ve mahkemelerde adımın geçmesi ve bana ait resimlerimin kullanılmasıyla, beni düşürdükleri durumun hesabını nasıl soracağım? Yardımlarınızı rica ediyor saygılarımı sunarım.
Old 27-01-2012, 13:22   #2
Av.Suna SOYDAŞ

Sayın Konuk;
Türk Ceza Kanunu Madde 243 - (1) Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adli para cezası verilir.
Hükmüne göre yapacağınız şikayet neticesinde bu fiili işleyen kişiler hakkında ceza davası açılacaktır. Kovuşturma aşamasında faillerin tespiti için teknik inceleme yapılacağından sizin bilgisayar üzerinde de -bu suçla ilgili olarak-inceleme ve tespit yapılabilir.
Ayrıca bu kayıtları mahkemeye sunarak sizin manevi yönden uğramış olduğunuz zararla ilgili olarak tazminat davası açma hakkınız da bulunmaktadır.
Her aşamada hak kaybına uğramamak için bir avukattan hukuki destek almanız gerekmektedir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi