Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Vasilik Kararina Itiraz Merci ?

Yanıt
Old 21-09-2017, 11:01   #1
Av. Merve Akgün

Varsayılan Vasilik Kararina Itiraz Merci ?

Herkese iyi çalışmalar,

Vasi atanması talepli davanın karar kısmında ''vasi atanmasına ilişkin karar yönünden kararın tebliğinden itibaren 10 gün içerisinde denetim makamı olan X Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi'ne itiraz yasa yolu, vesayet kararı yönünden kararın tebliğ tarihinden itibaren 6100 sayılı HMK'nın 345. maddesi uyarınca 2 hafta içerisinde BAM yolu açık olmak üzere şeklinde '' bir ibare var.

Bu durumda hangi yolu kullanmamız gerekiyor? Tercih hakkı bizim mi? TMK M. 422'de açıkça itiraz yolu düzenlenmiş?

Teşekkürler.
Old 22-09-2017, 13:06   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Merve Akgün
Herkese iyi çalışmalar,

Vasi atanması talepli davanın karar kısmında ''vasi atanmasına ilişkin karar yönünden kararın tebliğinden itibaren 10 gün içerisinde denetim makamı olan X Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi'ne itiraz yasa yolu, vesayet kararı yönünden kararın tebliğ tarihinden itibaren 6100 sayılı HMK'nın 345. maddesi uyarınca 2 hafta içerisinde BAM yolu açık olmak üzere şeklinde '' bir ibare var.

Bu durumda hangi yolu kullanmamız gerekiyor? Tercih hakkı bizim mi? TMK M. 422'de açıkça itiraz yolu düzenlenmiş?

Teşekkürler.

Yol gösterecek bir karar aktarıyorum:

Alıntı:
T.C.

YARGITAY

18. HUKUK DAİRESİ

E. 2012/8114

K. 2012/10584

T. 2.10.2012

• VASİ ATANMASI İSTEMİ ( Vesayet Makamınca İtiraz Nedenleri Yerinde Görülmediği Takdirde Buna İlişkin Kararla Birlikte Evrakın Denetim Makamına Gönderilmesi ve Denetim Makamınca Bu Konuda Kesin Bir Karar Verilmesi Gerektiği )

• VASİNİN SIFATINA KARŞI YAPILAN İTİRAZ ( İnceleme Görevinin Öncelikle Vesayet Makamı Olan Sulh Mahkemesine Onun Kabul Etmemesi Halinde de Denetim Makamı Olan Asliye Mahkemesine Ait Olduğu - Vasi Atanması İstemi )

• VESAYET MAKAMI ( İtiraz Nedenlerini Yerinde Görmediği Takdirde Buna İlişkin Kararla Birlikte Evrakın Denetim Makamına Gönderilmesi ve Denetim Makamınca Bu Konuda Kesin Bir Karar Verilmesi Gerektiği - Vasi Atanması İstemi )

• DENETİM MAKAMI ( Vasi Atanması İstemi - Vesayet Makamınca İtiraz Nedenleri Yerinde Görülmediği Takdirde Buna İlişkin Kararla Birlikte Evrakın Denetim Makamına Gönderilmesi ve Denetim Makamınca Bu Konuda Kesin Bir Karar Verilmesi Gerektiği )

4721/m.422,397

ÖZET : Dava, vasi atanması istemine ilişkindir. Vasinin sıfatına karşı yapılan itirazları veya vasinin ileri sürdüğü kaçınma sebeplerini ( özürleri ) inceleme görevi; öncelikle vesayet makamı olan sulh mahkemesine, onun kabul etmemesi halinde de denetim makamı olan asliye mahkemesine ait olup çıklanan bu kurallar çerçevesinde değerlendirme yapılarak vesayet makamınca itiraz nedenleri yerinde görülmediği takdirde buna ilişkin kararla birlikte evrakın denetim makamına gönderilmesi ve denetim makamınca bu konuda kesin bir karar verilmesi gerekir.

DAVA : Dava dilekçesinde, vasi atanması istenilmiştir. Mahkemece davanın kabulüne karar verilmiş, hüküm davacı ve kısıtlı adayı tarafından temyiz edilmiştir.

Temyiz isteminin süresi içinde olduğu anlaşıldıktan sonra dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği düşünüldü:

KARAR : 1- Vasi tayinine yönelik temyizin incelenmesinde;

Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı kanıtlar ile yasal gerektirici nedenlere göre, yerinde görülmeyen temyiz itirazlarının reddi ile usule ve yasaya uygun olan hükmün ONANMASINA,

2- Vasinin şahsına itiraz yönünden temyize gelince;

Türk Medeni Kanunu'nun 422. maddesi gereğince vasinin sıfatına karşı yapılan itirazları veya vasinin ileri sürdüğü kaçınma sebeplerini ( özürleri ) inceleme görevi; öncelikle vesayet makamı olan sulh mahkemesine, onun kabul etmemesi halinde de denetim makamı olan asliye mahkemesine ait olup ( 5133 S.K. md. 2-3, TMK. md.397 ),

SONUÇ : Açıklanan bu kurallar çerçevesinde değerlendirme yapılarak vesayet makamınca itiraz nedenleri yerinde görülmediği takdirde buna ilişkin kararla birlikte evrakın denetim makamına gönderilmesi ve denetim makamınca bu konuda kesin bir karar verilmesi için dosyanın mahkemesine İADESİNE, 02.10.2012 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 22-09-2017, 14:22   #3
Av. Merve Akgün

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Yol gösterecek bir karar aktarıyorum:

Teşekkürler üstadım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi