Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

anlaşmalı boşanma

Yanıt
Old 07-09-2007, 14:13   #1
onur lengerli

Varsayılan anlaşmalı boşanma

anlaşmalı boşanma davası almak üzereyim ortada bir ev var ve bu ev bayanın üzerine. muvekkilim olan beyefendi, eşiyle anlaşmış bu evi 8 ve 13 yaşlarındaki iki çocuklarının üzerine yapmak istiyorlar. bu taleplerıne nasıl bir işelm yapılabilir? şimdiden teşekkürler
Old 07-09-2007, 14:27   #2
miss_lawyer

Öncelikle anlaşmalı boşanmada tarafların her türlü konuda (nafaka,tazminat,eşya,altın..vs) anlaşmaları ve bunu bir anlaşma protokolü ile sunmaları gerekir.. Anlaşma protokolünde evin çocuklar üzerine yapılacağı hususu da belirtilirse ve her iki taraf da bu protokolü imzalarsa hakimin de bu doğrultuda karar vermesi gerekeceği kanaatindeyim.
Old 07-09-2007, 15:28   #3
medeni

en iyisi her iki tarafın boşanma işleminden önce tapuya giderek g. menkulü cocukların üzerine devretmek olmalı .
Old 07-09-2007, 15:50   #4
TRINITY

Sayın Meslektaşım,

Burada velayetin kime verileceği hususu önemli. Şayet velayet anneye verilirse tapuda çocukların adlarına tescil edilen taşınmazın tasarruf hakkı çocuklar reşit olana kadar annededir. Bu yüzden bu konuyu sağlama almanızda fayda var.
Old 07-09-2007, 18:58   #5
Yücel Kocabaş

Hükümden önce taşınmazın temliki tapuda yapılabileceği gibi aşağıdaki kararda belirtildiği gibi önce bu husus protokola yazıldıktan sonra Hakimden protokolun onanması hükmü dışında tescil için ayrı bir hüküm fıkrası tesisi istenmesi suretiyle de sağlanabileceği görüşündeyim.

Mahkeme hükmünde tescil şeklinde hüküm yer aldıktan sonra , hükmün bu kısmının İİK nun 28. maddesine göre tefhim ile birlikte tapuya bildirilmesi de talep edilmelidir. Diye düşünüyorum.

T.C.

YARGITAY

2. HUKUK DAİRESİ

E. 2002/1350

K. 2002/1781

T. 11.2.2002

BOŞANMA DAVASI ( Tarafların Anlaşarak Boşanmaları-Davacı Adına Kayıtlı Taşınmazın Davalı Kadın Adına Tescili )

• TAPU KAYDI CELBİ ( Tarafların Anlaşmalı Boşanmaları-Davacının Adına Kayıtlı Taşınmazın Yarısını Davalıya Tescili Talebi )

• ANLAŞMALI BOŞANMA ( Davalı Kadına Verilen Taşınmaz İçin Davacı Adına Kayıtlı Hissenin İptali İle Davalı Kadın Adına Tescile Karar Verilmesi )

743/m.134

ÖZET : - Mahkemece tapu kaydı celp edilip anlaşmaya uygun olarak gayrimenkul davacı adına kayıtlı ise ½ hissesinin iptali ile davalı kadın adına tesciline de karar verilerek boşanmaya hükmedilmesi gerekir.
DAVA : Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hüküm temyiz edilmekle, evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü :
KARAR : Taraflar boşanma konusunda anlaşmışlar ve 31.10.2001 tarihli oturumda Medeni Kanunun 134/3 maddesine uygun beyanda bulunmuşlardır.
Ancak tarafların beyanlarında, davacı adına tapuda kayıtlı olduğu anlaşılan, Kocaeli Merkez Körfez Mahallesi 1152 ada 64 parselde kayıtlı apartmanın ½ sinin Davalı adına tescili de vardır.
Mahkemece tapu kaydı celp edilip anlaşmaya uygun olarak gayrimenkul davacı adına kayıtlı ise ½ hissesinin iptali ile davalı kadın adına tesciline de karar verilerek boşanmaya hükmedilmesi gerekirken kararda yazılı şekilde hüküm tesisi doğru görülmemiştir.
SONUÇ : Temyiz edilen hükmün yukarıda gösterilen sebeple BOZULMASINA temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, oybirliğiyle karar verildi.(kazancı)
Old 08-09-2007, 14:42   #6
MEHMET BİROL ŞAHİN

Birlikte tapuya müracaat ettiler de tapu olmaz dediği için mi bu hususu dava konusu yapıyorlar?Anlaşılamadı..tapuya müracaat ederek bu işlemi henüz boşyanma kesinleşmediği için yapabilirler.Ayrıca anlaşma protokolüne bu durumu yazmaları ileride tapu iptal davası konusu olmaması için doğru olur.Bunu ilam ile elde etmeye çalışmak işi uzatmaktır.
Old 22-04-2011, 03:39   #7
nuran

yaklaşık 6 yıl önce oğlumun adına kredi kullanarak ev aldık.dolayısiyle tapuda oğlumun üzerine oldu ancak kredi taksitlerini ben ve diğer iki oğlum ödedik halada ödüyoruz.çünkü evi aldıktan 2 yıl sonra tapu üzerine bulunan oğlum evlendi vede katkısı olmadı.şimdi ise boşanmak üzereler dava açıldı. bu durumda diğer iki oğlumun hakkıda tehlikeye girdiyse ben bunun vebalini taşımak istemiyorum. çünkü hep birlikte el birliğiyle ödemeye benim isteğim üzerine karar verildi.şimdi ise ödemenin en büyük kısmını yapan oğlum abimin boşanma debebiyle benim hakkım emeklerim hebamı olacak diye sinir krizleri geçiriyorkardeşler arasında da anlaşmazlıklar doğdu.bir anne olarak çok acı çekiyorum. cenim sorum şu bu durumda üç çocuğumunda haklarını koruyabilmek için ne yapmalıyım.boşanma esnasında oğlumun karısı bu evin üzerinde bir hak iddaa edebilirmi. şimdiden teşekkürler . saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi