Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma kararı kesinleşmesi ve nüfusa geçmesi hk.

Konuyu Kilitleyin
Old 01-02-2019, 09:45   #1
Konuk

Varsayılan boşanma kararı kesinleşmesi ve nüfusa geçmesi hk.

merhaba,
yerel mahkemenin verdiği boşanma kararını temyiz etmiştim. Yargıtaydan da karar yine boşanmalarına yani kararın onanması'na diye çıktı. Yargıtay'ın sitesinden baktığımda 17.10.2018 de onanma kararı verilmiş ve bu karar uyaptan baktığımda 23/10/2018 de kayda geçmiş. 05/11/2018 de yerel mahkemeye gönderilmiş. Yerel mahkemede kararı taraflara tebliğ etmiş. Ben kararı 24.12.2018 de tebliğ aldım. Karar düzeltmeye gitmedim. Davacı tarafta gitmedi sanırım. Çünkü Yargıtay'ın sitesinden baktığımda dosyanız yoktur deniliyor. 15 günlük karar düzeltme süresi de geçti. 08/01/2019 da karar kesinleşti zannederim. Edevletten baktığımda 17-23/12/2018 tarihlerinde reddiyat makbuzları da kesilmiş gördüm. Ayrıca yerel mahkeme 11/01/2019 da tebliğ mazbatasını da hazırlamış dosyaya koymuş gördüm. Dosyada ki son evrak ta bu tebliğ mazbatası diye görünüyor. Şimdi merak ettiğim bu mazbatadan sonra 20 gün geçti... Mahkeme kararı nüfusa ne zaman bildiriyor. ? Nüfustan baktığımda hala kimlğim evli diye görünüyor ? Ben mi başvuruda bulunacağım ? Ne kadar sürede boşanmış olduğum nüfusa geçer ? BEn çalıştığım için sigortaya bildirmem lazım. Nasıl bildireceğim ? Mahkemenin nüfusa bildirmesi ne kadar zaman alıyor acaba ?
çok sağolun Allah'a emanet olun.
Old 01-02-2019, 10:34   #2
Av. Hatun Olguner

Her Iki Taraf Ta Karar Düzeltme Yoluna Gitmemişse Karar Kesinleşmiştir. Siz Mahkeme Kalemine Müracaat Ederek Kararin Nüfusa Gönderilmesini Isteyebilir Ve Kalemi Harekete Geçirebilirsiniz. Aslinda Kalem Kesinleşen Boşanma Kararini Gecikmeksizin Nüfusa Göndermek Zorunda.ama Iş Yoğunluğu Nedeniyle Gecikme Yaşanabiliyor...
Old 04-02-2019, 16:51   #3
Konuk_2

Varsayılan Boşanmanın kesinleşmesi, velayetin istinafa gitmesi...

Merhabalar,
Konuyla alakalı olduğunu düşündüğüm için buraya yazıyorum. Yeni başlık açmak istemedim.
Boşanma davamızın, boşanma hariç tüm hükümleri için istinafa gittik. Kısmi boşanma şerhinde de bu husus belirtildi ve sadece boşanma kesinleşti.
Ancak boşanma ile beraber velayette vukuatlı nüfus belgesinde belirtilmiş. Yani hangi tarihte çocuğun velayeti kimde olduğu yazılmış.
Halbuki velayette istinafa gönderildi.
Bu uygulama doğru mudur? Yoksa mahkeme'nin hatası mıdır?
Velayetin kesinleşmesi için istinafın neticelenmesi gerekmiyor mu?

Çok teşekkür ederim. Saygılarımla
Old 05-02-2019, 18:42   #4
Av. Hatun Olguner

Velayet kararının nüfusa işlenmesi için istinaf sonucunun ve kesinleşmesinin beklenmesi gerekir. Aksi hatalıdır. İlgili kişi mahkemeye dilekçe vererek nüfusa işlenen velayet kararının iptalini isteyebilir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi