Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kaçak elektrik problemi..?

Yanıt
Old 14-07-2009, 19:37   #1
sailor1981

Varsayılan Kaçak elektrik problemi..?

Müvekkil şirketin adına kayıtlı elektrik saatinin panosu mühürleniyor,daha sonra mühürlü panoda bedaş yetkılılerı tarafından açılarak "elektrik saatınde geçmişe yönelık sıfırlama yapılmış" iddiası ile saat incelenmek için sökülerek merkeze götürülüyor. Bu arada tutanak düzenlenerek 3 gün "ölçüsüz enerji verildi" şeklinde bir ibare ekleniyor. 15 gün bedaş saatleri getrimiyor bu arada başka bedaş yetkillieri gelerek sayaçsız kaçak elektrik kullanıldığını tespit edip "tutanak düzenlıyorlar" aynı olayı 1 ay sonra tekrarlıyorlar.
Muvekkıl şirket eskı borçlarını taksitlendırıp sözleşmesını yenıleyerek yenı bır saat taktırıyor. Bu hafta şok bır kaçak elektrik kullanım bedeli faturası ( 2 adet) tebliğ alıyorlar mıktar 30.000 tl .Aylık en fazla 2000 TL elektrık faturası ödeyen bu işyerine fahiş müktarda elektrik faturası gönderiliyor. Üstelık fatura dönemi 2009/5 yanı sadece mayıs ayını işaret ediyor.
1- Gelen kaçak eletrik tüketim bedellerine ilişkin bu 2 faturaya karşı ne yapılabilir
2- Tutanakları imzalayan şirket çalışanı hakkında enerji hırszılığından asliye ceza mah. de dava açılmış sizce bu ne alakadır?
3- Menfi tespit davası açıp tedbir kararı alabılırmıyım, dava açarsam görevli ve yetkılı mahkeme neye göre belirlenir ?( saat ltd şirket adına)
vakıt ayıran herkese peşinen teşekkür....
Old 14-07-2009, 21:40   #2
Av.Duygu Işık Behrem

Sayın Meslektaşım,
Birinci sorunuza karşılık şunu söyleyebilirim; uygulamada kaçak elektrik tüketim bedeline ilişkin faturayı ödemediğiniz takdirde elektriklerinizin kesilmesi tehdidi ile karşı karşıyasınız. Anladığım kadarı ile müvekkiliniz de bu yerde ticari faaliyetini sürdürmekte, dolayısıyla elektrik kesintisi olması halinde ticari faaliyeti duracak bu durum da Şirket bünyesinde ciddi zararlara sebebiyet verebilecektir. Bu arada dönemleri çok ayrıntılı olarak yazmamışsınız ancak bir dip not olarak taksitlendirme yoluna gitmiş olmanızın, taksitlendirdiğiniz borcu kabul anlamına geleceğini belirtmek isterim. Ben bahsettiğiniz 30 binlik faturanın taksitlendirilen borçtan daha sonra doğan yeni bir borç olduğu varsayımından yola çıkarak yazıyorum.

Bu tip durumlarda ben olsam öncelikle Bedaş'a yazılı olarak bir dilekçe ibraz ederek itiraz ederdim, öncelikle en kısa yoldan sonuç alıp almayacağınızı öğrenmenin yolu bu gibi görünüyor. Bu evrağa da evrak kayıttan giriş yapılmasını ve bir kayıt numarası almasını sağlayın derim. Aksi takdirde ileride açacağınız davalarda ya da gerçekleştireceğiniz savunmalarda inandırıcı bir delil olmaz.

Eğer meblağ düşük olsa idi bedeli ödeyin, öderken de mutlak surette ihtirazi kayıt koyarak ödeme gerçekleştirin ve ardından istirdat konulu bir dava açın derdim. Bu davada müvekkilinizin kaçak elektrik kullanıp kullanmadığı konusunda bilirkişi incelemesi yapılır, rapor lehinize neticelenirse ve ödemede ihtirazi kaydınızı da açıkça koymuş iseniz ödediğiniz parayı geri alırdınız. Ancak burada asıl sorun meblağın oldukça yüksek olması sanıyorum... Müvekkilinizin ödeme gücü varsa elektriklerinin kesilmemesi için yine de bu yolu seçebilirsiniz.

Ödeme gücü yok ise acilen tedbir talepli bir menfi tespit davası açın derim. Ancak bu tedbir talebiniz elektrik kesintisini önleyemeyecektir sanıyorum. Seçeceğiniz yol bu ise Şirket açısından doğacak zararların boyutlarını açıklayarak denemekte yine de fayda var.

Sizin düşündüğünüz tedbirin kapsamı nedir acaba onuda öğrenebilir miyim?
Old 14-07-2009, 21:46   #3
sailor1981

Öncelıkle ılgınıze teşekkür ediyorum.
Kaçak kullanım bedeli taksitlendirme sırasında değil daha sonra tebliğ edilmiştir. Amacım olası kesintiyi önlemek, bu nedenle tedbir talepli bir menfi tespit davası açmak aklıma geldi. Ancak olası icra takibnine etkisi olabılır ama elektrik saatini söküp götürmelerini engelleyebilir mi , onu bilemiyorum. 30.000 TL 'lik kullanım imkansız.Ne yapacağımız şaşırdım.Ceza davası da cabası...
Old 21-07-2010, 17:30   #4
norm

Merhaba Sayın meslektaşım, bu konudaki gelişmeleri ve ne yapmış olduğunuzu bizimle paylaşır mısınız?

Benim de benzer bir olay başımda şuan. Müvekkilim kiracı ve onun adına kaçak elektrik cezası kesiliyor; 27000 TL tutarında. Ne tespite elmişler, ne evrak var ne tutanak, öylece icra takibi balatıp kesinleştirmişler.
Menfii tespit davası açsak,takibi durdurabilmesi için %115 teminat yatırması gerek. Bu da çok yüksek ödeyemez.

Ne yaptınız siz?

Teşekkürler,
Old 22-07-2010, 12:22   #5
Av.Evren Akçay

Sayın meslektaşım;
Sayacı BEDAŞ yetkililerinin söküp götürdüğüne dair müvekkilinize veya herhangi bir çalışanına verilen herhangi bir tutanak varmı? Varsa bu tutanağı ceza mahkemesine ibraz edin. Kaçak elktrik kullanan abonenin sayacı sökülse dahi yerine yeniden sayaç takılması gerekir. Eğer sayaç takılmamışsa ve sayacı söken kurum hakkınızda sayaçsız kaçak elektrik kullanmaktan dolayı tutanak tutmuşsa bunu da mahkemede ispat ederek cezai sorumluluktan kurtulabilirsiniz diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi