Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Dava devam ederken zamanaşımı gerçekleşti mi?

Yanıt
Old 30-09-2007, 15:07   #1
düzceli81

Varsayılan Dava devam ederken zamanaşımı gerçekleşti mi?

Kaçak elektrik kullanmaktan dolayı 14.08.2000 tarihinde tutanak tutulmuş. 12.nci ayda suç duyurusu yapılmış ve 2001 yılının başında dava açılmış. 30.06.2005 tarihinde görevsizlik kararı verildi. Dosya, asliye ceza mahkemesine gönderildi. 3.10.2007 tarihinde duruşması var. Zamanaşımı gerçekleşmiş olur mu?
Old 30-09-2007, 18:39   #2
bilal_deu

davanın açılmasıyla zamanaşımı kesilmiş olur zaten. zamanaşımı gerçekleşmez kanısındayım.
Old 30-09-2007, 18:59   #3
Doç. Dr. Özge Yücel

TCK 68/2'ye göre iddianame düzenlenmekle dava zamanaşımı kesilir ve yeniden işlemeye başlar. Ayrıca bu maddenin 1. fıkrasına göre bir suç hakkında kovuşturma yapılabilmesi bir karar alınmasına bağlıysa karar alınana dek dava zamanaşımı durur. Kovuşturma yapılabilmesi iddianamenin kabulü kararına bağlıdır, burada ise iddianamenin kabulü yerine görevsizlik kararı verilmiştir. Görevli mahkeme iddianameyi kabul edene dek zamanaşımı da durur.
Dolayısıyla dava zamanaşımı dolmamıştır.
Old 30-09-2007, 23:45   #4
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Sizin davanızda lehe olan 765 (eski) ceza yasası.

Yanılmıyorsam 102 104 de düzenlenmişti.

o maddelere göz atmanızı öneririm.

bence zamanaşımı dolmuştur. Dolmamışsa bile temyiz aşamasında dolar. (bu bir tahmin)

eskiden sulh cezanın görevinde idi şimdi asliye ceza görevlendirildi ve cezalar artırıldı.

Saygılar.
Old 01-10-2007, 00:17   #5
Av. Can DOĞANEL

Alıntı:
MADDE 104 - (Değişik: 3038 - 11.6.1936) Hukuku âmme davasının müruruzamanı, mahkûmiyet hükmü yakalama, tevkif, celb veya ihzar müzekkereleri, adli makamlar huzurunda maznunun sorguya çekilmesi, maznun hakkında son tahkikatın açılmasına dair olan karar veya C. Müddeiumumisi tarafından mahkemeye yazılan iddianame ile kesilir.

Bu halde müruruzaman, kesilme gününden itibaren yeniden işlemeğe başlar. Eğer müruruzamanı kesen muameleler müteaddid ise müruruzaman bunların en sonuncusundan itibaren tekrar işlemeğe başlar. Ancak bu sebepler müruruzaman müddetini 102 nci maddede ayrı ayrı muayyen olan müddetlerin yarısının ilâvesile baliğ olacağı müddetten fazla uzatamaz.

Sn. muzaffererdoğan'a katılıyorum. 765 sayılı yasa lehe olduğundan o uygulanır. Maddede yazılı muameleler zamanaşımını kesip yeniden başlatır. Ancak için öngörülen zamanaşımı 5 yıl olup bunun yarısının eklenmesi ile 7,5 yıllık bir zamanaşımı söz konusudur. Suç 14.08.2000 tarihinde işlendiğine göre, 14.02.2008 tarihinde zamanaşımı dolar. Muhtemelen Sn. muzaffererdoğan'ın dediği gibi yargılama veya temyiz aşamasında zamanaşımı dolabilir.

Old 01-10-2007, 10:48   #6
S.Orhan

sayın can doğanel'in açıklamalarına katılıyorum, ancak zamanaşımı ile ilgili bir ayrıntı daha var.
zamanaşımı süresi hesaplanırken ,zamanaşımını kesen son işlem tarihinden itibaren olağan süre dolmuş ise (olayımızda 765 sayılı tck.daki 5 yıllık süre), olağanüstü süreye (765 sayılı tck.daki 7 yıl 6 aylık süreye) bakılmaksızın davanın zamanaşımı nedeniyle düşürülmesi gerekir.
olayımızda kamu davasının açılmasından itibaren 5 yıllık olağan zamanaşımı süresi dolmuş görünüyor.ancak sanık hakkında gıyabi tutuklama kararı (yakalama emri) verilmiş, ya da sanığın savunması alınmış ise gıyabi tutuklama kararı ve sanık savunması da zamanaşımını keseceğinden bu tarihlere de bakmak gerekir.eğer soruyu soran arkadaşımız gıyabi tutuklama tarihini ya da sanığın savunmasının alındığı tarihi bildirirse daha kesin cevap vermek mümkün olabilir.
saygılarımla.
Old 01-10-2007, 19:43   #7
Av. Can DOĞANEL

Sn. S. Orhan,
Bir dosyamda sanık hakkında yakalama emri bulunmasına rağmen, 5 yıllık süre dolduğu gerekçesiyle zamanaşımı nedeniyle düşme kararı verilmişti. Bana bu karar yanlış gelmişti ama lehe olduğu için temyiz edemedim. Ben o zaman demek ki yakalama emri çıkartılması ve müzekkere yazılması yetmiyor aynı zamanda yakalamanın infazı gerekiyor gibi düşünmüştüm. Ancak kanuna bakınca sadece yakalama, gıyabi tevkif vs. müzekkerelerin yazılmış olması süreyi kesip yeniden başlatmaya yetiyor. Doğru mudur?
Old 01-10-2007, 21:22   #8
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Sayın Doğanel'e katılıyorum. Kaldı ki diğer Hüküm yarıdan fazla uzamayacağı hükmümünü bir tarafa bırakamayız. Yoksa esasa ilişkin her işlem zamanaşımını keser. bu koşulda zamanaşımının dolması olanağı kalmaz. Bence uzayan zamanaşımı 7 yıl 6 ay ise sürenin başlangıcı suç tarihidir.

yanılmıyorsam zamanaşımını kesen nedenler de sayılmıştı. Bunlar easasa yönelik işlemler di diye anımsıyorum (yanılıyor olabilirim) bu durumda yakalama emri ile zamanaşımı kesilir. ama 5 yıl boyunca esasa ilişkin başka işlem yapılmaz ise gene zamanaşımı gerçekleşir. Ama bu süre hiç bir koşulda zamanaşımı süresinin yarısı kadar uzatılmış süreyi geçemez.

Saygılar
Old 02-10-2007, 08:50   #9
S.Orhan

sayın doğanel,
yakalama emrinin infazı gerekmiyor,duruşmada ya da duruşma dışında yakalama emri çıkarılması kararı verilmesi ile zamanaşımı kesilip yeniden işlemeye başlıyor. daha sonra zamanaşımını kesen başka bir işlem yoksa ve olağan zamanaşımı süresi dolmuşsa dava ortadan kaldırılıyor.sizin davada da sanırım öyle olmuş.
Old 19-10-2009, 22:00   #10
düzceli81

Gecikmeli de olsa davanın sonucunu bildireyim dedim. Hakim zaman aşımı nedeniyle davayı düşürdü. İdare temyiz etti. Şümdilik Yargıtay kararını bekliyorum. Yargıtay kararını da ayrıca bildiririm. Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi