Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Tahakkuk Memuru

Old 22-04-2005, 13:45   #1
mcamli

Kitap Tahakkuk Memuru

2003 yılında müdür yardımcısı ve tahakkuk memuru olarak görev yaptığım okulumda çalışan personelden bir kişi 5 Şubat 2003 tarihinden itibaren okula gelmedi ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 94. maddesi gereği görevden çekilmiş sayıldı. 15 Ocak 2003 tarihinde tahakkuk eden maaşın kalan 10 günlük miktarı ile (5 Şubat-14 Şubat) 15 Şubat 2003 maaşının tamamı (15 Şubat-14 Mart) Muhasebe müdürlüğü tarafından 1050
sayılı yasanın 22. maddesinin a ve d bentlerine göre geri ödeme yapmam iseniyor.
Ocak ayında yapılan maaş ödemesinde memur zaten görevdeydi. 15 Şubat 2003 te yapılması gereken maaş ödemesi Maliye Bakanlığının 03.02.03* 1886 sayılı Tel emri ile 10 Şubat'ta yapılmıştır. Memur'un görevden çekilmiş sayılabilmesi için 15 şubat tarihine kadar beklenmesi gerekmiyor mu? Görevden çekilen memur hakkında yapılan soruşturma 01 Temmuz 2003 tarihinde sonuçlanarak, 5 Şubat'ta çekildiğine karar verilmiş ve okulumuza 4 temmuz 2003 tarihinde bildirilmiştir. Bildirim tarihinde ben tahakkuk memurluğu ve müdür yardımcılığı görevinden ayrılmıştım.Kararın verildiği tarihte hiçbir yaptırım yetkim yoktu.

Muhakemat müdürlüğü tüm aramalara rağmen kişiyi bulamadığını ve alacağını tahsil edemediğini Muhasebe müdürlüğüne bildirmiş. Muhasebe Müdürlüğü de 1050 Sayılı Kanun'un 22.maddesinin a ve d bentlerine göre geri ödememi uygun görmüştür. Devletin tahsil edemediği alacağının benim tarafımdan ödenmesi isteniyor.
Burada;
1-Eğer görevde ihmal suçum varsa neden idari soruşturma açılmadı?
2-Yasal yaptırım olarak tarafıma bildirilen 1050 sayılı yasanın
22.maddesinin a bendinde ita amirinin de yükümlü olmasına rağmen, Muhasebe Müdürlüğü geri ödeme konusunda yetkili ve görevde (tahakkuk ve müdür yardımcılığı) olmadığım dönemde işlemler yapılmadığından dolayı neden sadece bana ödetme yoluna gidiyor?
3-Bundan sonra tahakkuk memuru olduğumda, maaş ödemesi yaptığım kişiler herhangi bir şekilde yok olurda bir daha haber alınamazsa tüm borçlarını ben mi ödeyeceğim?

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi