Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Bosanma ve Vatandaslik

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-06-2014, 21:56   #1
Konuk

Soru Bosanma ve Vatandaslik

Iyi Günler;

Benim suanda Türkiyede devam eden bir bosanma davam var esim yabanci uyruklu ve ben Türk vatandasi oldugum icin davayi Türkiyede actik ve suan devam etmekte.Benim sorum Ben Alman vatandasligina gecmek istiyorum ve bu dava devam ederken Türk vatandasligindan cikmam mümkünmü?Bosandiktan sonra Alman vatandasligina gecmek icin cok zor sartlar mevcut gelir vb gibi.O nedenle henüz evliyken bu islemi yapmak istiyorum.Umarim bana yardimci olabilirsiniz.
Old 18-06-2014, 17:41   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,
Konu ile ilgili yasal düzenleme aşağıdadır.Daha detalı bilgi için yasanın konu ile ilgili bölümlerinin de incelenmesi ve bir avukattan destek alınması yararınızadır.

Alıntı:
KANUN NO: 5901
TÜRK VATANDAŞLIĞI KANUNU

Türk vatandaşlığından çıkma

MADDE 25 - (1) Türk vatandaşlığından çıkmak için izin isteyen kişilere aşağıdaki şartları taşımaları halinde Bakanlıkça çıkma izni veya çıkma belgesi verilebilir.

a) Ergin ve ayırt etme gücüne sahip olmak.

b) Yabancı bir devlet vatandaşlığını kazanmış olmak veya kazanacağına ilişkin inandırıcı belirtiler bulunmak.

c) Herhangi bir suç veya askerlik hizmeti nedeniyle aranan kişilerden olmamak.

ç) Hakkında herhangi bir mali ve cezai tahdit bulunmamak.

Türk vatandaşlığından çıkma belgeleri

MADDE 26 - (1) Yabancı bir devlet vatandaşlığını kazanmak üzere Türk vatandaşlığından çıkmak için izin isteyenlerden talepleri uygun görülenlere Bakanlıkça, Türk vatandaşlığından çıkma izin belgesi; verilen izin sonucunda veya önceden yabancı bir devlet vatandaşlığını kazandığını belgeleyenlere ise Türk vatandaşlığından çıkma belgesi verilir.

(2) Çıkma izin belgesi, karar tarihinden itibaren iki yıl geçerlidir. İzin belgesini alanlar bu süre içerisinde yurt içinde ikamet edilen yer valiliğine, yurt dışında ise dış temsilciliklere yabancı devlet vatandaşlığını kazandıklarına dair bilgi ve belgeleri vermek zorundadır. Süresi içinde yabancı devlet vatandaşlığının kazanılamaması durumunda çıkma izin belgesi geçersiz hale gelir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi